شهر هوشمند ضرورت دنیای امروز – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند

شهر هوشمند ضرورت دنیای امروز

تجارت نیوز

شهر هوشمند اصطلاحی است که با گسترش تکنولوژی و نفوذ آن در زندگی افراد بیشتر به گوش می‌رسد.

شهر هوشمند اصطلاحی است که با گسترش تکنولوژی و نفوذ آن در زندگی افراد بیشتر به گوش می‌رسد. هدفی که در صورت اجرا و بهره گیری از فناوری اطلاعات در مدیریت شهری بهبود شاخص‌ها و افزایش بهروری را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، برای اجرا شهر هوشمند زیرساخت‌هایی مانند پارکینگ هوشمند، سرویس به اشتراک‌گذاری خودرو و تاکسی آنلاین، هوشمند کردن سیستم ترافیک، حمل‌و‌نقل عمومی هوشمند، انرژی پاک، ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیستی، مشارکت شهروندان، دیجیتالی شدن دولت، برنامه‌ریزی شهری، آموزش، اکوسیستم اقتصادی، دسترسی به 4G LTE، سرعت اینترنت، فراوانی هات اسپات وای فای، استفاده از گوشی هوشمند،

استانداردهای زندگی، چگونگی توسعه فرایند هوشمندتر شدن شهرها احتیاج است که در کنار تمام این موارد بزرگترین محرک، توسعه اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای نوپا با خلاقیت است.

مواردی که متولیان آن را وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در کنار شهرداری‌ها و وزارت راه و مسکن و شهرسازی تشکیل می‌دهد.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جدیدترین اظهارات خود در خصوص شهر هوشمند گفت: امروز شهر هوشمند دیگر یک نگاه لوکس مدیریتی نیست و به عنوان یک ضرورت در زندگی محسوب می‌شود و اگر می‌خواهید مدیریت منابع را بهتر انجام دهیم و با فساد مبارزه کنیم و به بهبود شاخص‌های محیط زیست بپردازیم، چاره‌ای جز حرکت به سمت شهر هوشمند نداریم.

گفتنی است تاکنون نیز گام‌هایی به سوی این هدف برداشته شده که از نمونه‌های آن می‌توان به کنتورهای هوشمند برق، گاز، آب، حسگرهای ترافیکی هوشمند،GPS های هوشمند، تلفن‌های هوشمند که شامل حسگرهایی برای سنجش سرعت، فشارخون و سایر پارامترهای سلامتی است و بسیاری از موارد مشابه اشاره کرد.

بدون شک پیاده‌سازی این برنامه به گسترش اشتغال جدید و همگام با تکنولوژی کمک می‌کند. یک شهر هوشمند بهتر از یک شهر سنتی می‌تواند به مشکلات ناشی از افزایش جمعیت پاسخ دهد و در نهایت به افزایش کیفیت زندگی بینجامد.

 

منبع: میزان

نظرات