شکوفایی اقتصادی آلمان ادامه دارد

شکوفایی اقتصادی آلمان ادامه دارد

با وجود مسائل سیاسی، اقتصاد شکوفای آلمان باعث شده است مازاد بودجه این کشور در سال ۲۰۱۷ به ۳۶.۶ میلیارد یورو برسد که بالاترین سطح از زمان اتحاد دو آلمان در دهه ۱۹۹۰ است.

آمارهای منتشر شده اداره آمار آلمان نشان می‌دهد که این کشور با مازاد تراز تجاری و بودجه قابل ملاحظه‌ای روبروست.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ آمارهای منتشر شده که نتایج اولیه را تایید کردند نشان می‌دهد، اقتصاد آلمان سال گذشته میلادی را علی رغم نااطمینانی‌های غیرعادی فضای سیاسی خود با گام هایی محکم برداشته است. با وجود گذشت پنج ماه از انتخابات غیر نتیجه بخش سپتامبر سال گذشته، این کشور هنوز هم منتظر تشکیل دولت است. با وجود توافق اولیه بین حزب محافظه‌کار خانم مرکل و سوسیال دموکرات‌ها، اعضای این حزب هنوز هم فرصت وتوی ائتلاف را در رای‌گیری پیش رو دارند.

آن‌طور که این گزارش نشان می‌دهد، با وجود مسائل سیاسی، اقتصاد شکوفای آلمان باعث شده است مازاد بودجه این کشور در سال ۲۰۱۷ به ۳۶.۶ میلیارد یورو برسد که بالاترین سطح از زمان اتحاد دو آلمان در دهه ۱۹۹۰ است.

یئورگ تسویگنر، کارشناس اقتصادی ارشد بانک توسعه دولتی «کا اف‌دبلیو» گفت: وضعیت خوب اقتصاد آلمان تداوم یافته است، از سال ۲۰۱۴ رشد اقتصادی سریع‌تر از روند بلندمدت بوده است و این روند برای سال آینده و پس ازآن نیز ادامه خواهد یافت. وی گفت علی‌رغم تعطیلات عمومی غیر عادی پرشمار، عملکرد اقتصاد در سه‌ماهه آخر سال گذشته خوب بوده است.

به گفته اداره آمار فدرال، صادرات که به‌طور سنتی از بنیان‌های اصلی اقتصاد این کشور است در سه‌ماهه چهارم ۲.۷ درصد و واردات دو درصد افزایش یافته است. از طرف دیگر مصرف خصوصی که یکی از حمایت‌کنندگان اصلی رشد چند سال اخیر به‌شمار می‌رود، به مانند سرمایه گذار‌ی‌ها، راکد باقی مانده است.

هم‌چنین افزایش مخارج دولتی باعث شده است رشد اقتصادی ۰.۱ درصد افزایش یابد. وزارت دارایی آلمان اعلام کرده است انتظار دارد روند رو به رشد فعلی اقتصاد در سال جاری نیز ادامه یابد.

حزب سوسیال دموکرات روز چهارم مارس در خصوص تشکیل دولت ائتلافی با مرکل رای‌گیری خواهد کرد اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند ۴۶۴ هزار عضو این حزب با ائتلاف مخالفند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند