تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جزئیات یارانه به کودکان/ مشمولان چه کسانی هستند؟

جزئیات یارانه به کودکان/ مشمولان چه کسانی هستند؟

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها می‌گوید که از ابتدای سال تاکنون، ۷۰۰ میلیارد تومان یارانه به بخش دارو و شیرخشک پرداخت. سالانه چه تعداد کودک می‌تواند شیرخشک یارانه‌ای بگیرد؟

هفته گذشته سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از پرداخت ۱٫۷ هزار میلیارد تومان یارانه برای درمان خبر داد. قرار است این یارانه برای بخش‌های مختلفی در نظر گرفته شود که یکی از این بخش‌ها حمایت از یارانه شیرخشک است.

روابط عمومی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به تجارت‌نیوز می‌گوید: از ابتدای سال تا آبان ماه ۷۰۰ میلیارد تومان یارانه به بخش دارو و شیرخشک پرداخت شده که ۵۰۰ میلیارد تومان آن در مرداد و ۲۰۰ میلیارد تومان آن در آبان واریز شده است.

پیش‌بینی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها این است که تا پایان سال ۱٫۴ هزار میلیارد تومان دیگر برای یارانه بخش دارو و شیرخشک به حساب وزارت بهداشت پرداخت شود.

چه تعداد کودک شیرخشک یارانه‌ای می‌گیرد؟

اطلاعات تفکیک شده بودجه‌ای برای یارانه شیرخشک مشخص نیست اما با توجه به اظهارات رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک، مصرف کل شیرخشک سالانه در کشور ۳۵ میلیون عدد و سهم شیرخشک یارانه‌ای پنج میلیون عدد است.

آنطور که تحویل زاده توضیح می‌دهد، هزینه تولید پنج میلیون شیرخشک در سال ۷۰ میلیارد تومان است و براساس پیگیری‌های تجارت‌نیوز از داروخانه‌ها هر قوطی شیر خشک با قیمت ۲۴ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

هانی تحویل زاده به تجارت‌نیوز می‌گوید: دولت  برای تولید سالی پنج میلیون عدد شیرخشک یارانه‌ای بین تولیدکننده‌های داخلی مناقصه برگزار می‌کند. معمولا این پنج میلیون بین دو شرکت تولیدکننده داخلی تقسیم می‌شود.

طبق گفته او، در این مناقصه اولویت بر تولید شیرخشک با مواد اولیه است. این شرکت‌ها به صورت ماهانه شیرخشک یارانه‌ای را تحویل دولت می‌دهند. همچنین این شیرخشک‌ها در اختیار شبکه بهداشت قرار می‌گیرد که خانواده‌های نیازمند را رصد کنند.

بدهی دولت به تولیدکنندگان شیرخشک

به گفته تحویل‌زاده، دولت بودجه تولید شیرخشک یارانه‌ای را به تولیدکننده نداده و قراردادهای تولید شیرخشک یارانه‌ای زیان‌ده هستند. در واقع تولیدکننده از این طریق سربار کارخانه‌هایشان را کم می‌کنند. از آنجایی که قیمت شیر خام در حال افزایش است، این قراردادهای مناقصه زیان‌ده هستند. از ابتدای سال تا ۱۰ روز پیش دولت هیچ پولی به شرکت‌های تولیدکننده‌ها نداده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند