صادرات هندوانه یعنی صادرات آب مجازی

صادرات هندوانه یعنی صادرات آب مجازی

در حالی که یکی از 6 ابرچالش اقتصاد ایران به روایت مسعود نیلی بحران آب است، میزان صادرات محصولات کشاورزی با آب مجازی همچنان نیازمند برنامه‌ریزی و اصلاح الگوی کشت دارد.

پنج قلم عمده کالاهای صادراتی کشاورزی از لحاظ وزنی تا مرداد ماه سال جاری در بخش کشاورزی شامل هندوانه با 503.4 هزار تن، گوجه‌فرنگی تازه یا سردکرده با 136.5 هزار تن، آرد گندم 97.4 هزار تن و سیب‌زمینی تازه یا سردکرده با 79.6 هزار تن و ماست 59.3 هزار تن گزارش شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در بین اقلام صادراتی طی یک دهه گذشته، ایران با تولید سالانه بیش از 2 میلیون و 200 هزار تن هندوانه در رتبه چهارم جهان قرار داشته است. این محصول در چهار فصل کشت و سالانه بیش از 100 هزار تن هندوانه به عراق، امارات متحده عربی و کویت صادر شده است.

کارشناسان می‌گویند، با صادرات 100 هزار تن هندوانه، سالانه بیش از 50 میلیارد متر مکعب آب به خارج از کشور صادر می‌شود. با این حساب برای صادرات هندوانه امسال بیش از 300 میلیراد متر مکعب آب از کشور خارج شده است.

از آنجا که از مجموع آب‌های کره زمین تنها یک‌دهم درصد آن آب شیرین و در دسترس انسان‌هاست، بخش عمده‌ای از این آب یعنی معادل ۷۰ درصد در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

هندوانه یکی از محصولاتی است که آب مجازی نسبتا بالایی را به خود اختصاص می‌دهد. هر چند صادرات این محصول نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته اما کارشناسان معتقدند تغییر الگوی کشت می‌تواند به حفظ منابع آب بیانجامد.

به گفته آنان کاهش محصولاتی که آب مجازی کمتری نیاز دارد، باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد.

از سویی نتایج تحقیقات پژوهشی نشان می‌دهد که واردات و صادرات مواد غذایی در ایران هنوز با هدف تجارت آب مجازی صورت نمی‌گیرد. از آنجا که تولید کشاورزی یک فعالیت پرمصرف است، فقدان آب مستقیما این بخش را محدود خواهد کرد.

کارشناسان توصیه می‌کنند که دولت باید برای جلوگیری از وارد آمدن فشار مضاعف بر ذخایر و منابع آب کشور که اتفاقا در اکثر سفره‌های زیرزمینی با بیلان منفی روبروست، واردات آب مجاری را در دستور کار قرار دهد.

تغییر الگوی کشت در مناطق کشاورزی کشور موضوعی است که کارشناسان بر آن تاکید دارند. به عنوان مثال میانگین بارش‌ها به در یزد از متوسط کشوری پایین‌تر است و به طور میانگی 100 میلیمتر در سال است. این در حالی است که در این منطقه هندوانه کاشت مي‌شود.

 

منبع: خبرآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند