رئیس مرکز ملی فرش ایران خبرداد:

صادرات ۱۷۶ میلیون دلار فرش دستباف در هفت ماهه امسال

صادرات ۱۷۶ میلیون دلار فرش دستباف در هفت ماهه امسال

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به صادرات فرش دستباف به ارزش ۱۷۶ میلیون دلار در هفت ماهه امسال گفت:علیرغم تحریم، بسیاری از کشورها طالب فرش دستباف ایرانی هستند.

فرشته دستپاک در برنامه روی خط خبر درباره وضعیت صادرات فرش دستباف گفت: طی سال گذشته حدود ۴۲۶ میلیون دلار صادرات فرش داشتیم، اولین کشور آمریکا سپس آلمان و پس از آن سایر کشورها هستند. میزان صادرات ۷ ماهه نخست سال گذشته، ۲۲۰ میلیون دلار و ۷ ماهه نخست امسال، ۱۷۶ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. ۳۲ درصد از صادرات فرش دستباف به کشور آمریکا بوده که به دلیل تحریم آن را از دست داده‌ایم از همین رو باید دیگر کشورها را جایگزین کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز،دستپاک در خصوص راه های مقابله ایران با نظام تحریم های جدید امریکا و افزایش میزان صادرات فرش دستباف افزود: علیرغم تحریم، بسیاری از کشورهای جهان طالب فرش دستباف هستند. به همین جهت تدابیر لازم برای مقابله با تحریم‌ها اندیشیده شده است. که از آن جمله، استفاده از ظرفیت‌های مناطق آزاد کشور که از آن طریق می‌توان، انگیزه سرمایه‌گذاران برای تولید، صادرات و واردات مواد اولیه را افزایش داد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران، اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری را از دیگر اقدامات مرکز ملی فرش ایران برای مقابله با تحریم برشمرد و در خصوص واردات مواد اولیه و تفاوت قیمت پیرامون آن چنین اظهار کرد : در بحث قیمت فرش دستباف، دستمزد نیروی انسانی، بیشترین تاثیر را دارد. ما دو گروه مواد اولیه را وارد می‌کنیم، اول ابریشم که از چین و ازبکستان وارد می‌شود؛ سپس پشم وارداتی که از کشورهای استرالیا، اروگوئه، نیوزیلند برای فرش‌های بالای ۴۵ رج وارد می‌شود، البته لازم به ذکر است که بخش زیادی پشم تولیدی، در داخل کشور مصرف می‌شود و تنها بخشی از آن صادر می‌شود چرا که پشم گوسفندان در فصل بهار چیده می‌شود و مازاد نیاز داخلی در صورت صادر نشدن، فاسد می‌شود. البته با توجه به بالا رفتن نرخ ارز، برخی افراد اقدام به صادر کردن پشم کرده‌اند. به همین دلیل برای جلوگیری از صادرات بی رویه پشم، در روزهای آتی، جلساتی را با وزارت جهاد کشاورزی برگزار می‌کنیم تا به صورت موقت، صادرات پشم را متوقف کنیم.

 

منبع:مرکز ملی فرش ایران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند