صادرات ۴ میلیارد دلاری معدن و صنایع معدنی در نیمه نخست سال

صادرات ۴ میلیارد دلاری معدن و صنایع معدنی در نیمه نخست سال

صادرات معدن و صنایع معدنی در نیمه نخست سال ۹۷ با رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به رقم ۴ میلیارد دلار رسید.

معدن و صنایع معدنی یکی از بخش‌های است که کشور در آن دارای مزیت‌های زیادی است و با توجه به پتانسلی که در کشور وجود دارد می‌توان از این ظرفیت به خوبی بهره برداری کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس آخرین آمار تجارت خارجی کشور طی ۶ ماهه نخست سال ۹۷ بخش معدن و صنایع معدنی در صادرات با رشد مواجه بودند.

بر این اساس در بخش محصولات فلزی با صادرات ۳۲۰۱ میلیون دلار از نظر ارزشی حدود ۱۵ درصد رشد و از نظر وزنی نیز با ۱۶ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است، این درحالی است که صادرات محصولات فلزی در سال گذشته ۲۷۹۳ میلیون دلار بوده است.

در این میان شمش فولاد، محصولات تخت و طویل فولادی و کاتد مس دارای رشد‌های ۲۰ تا ۱۸۰ درصد بوده است همچنین انواع سنگ آهن، سنگ مس، شمش آلومینیوم و شمش سرب به دلیل ممنوعیت‌های صادراتی و افزایش تقاضای داخلی با کاهش رشد صادرات مواجه شده است.

علاوه بر بخش محصولات فلزی، صادرات در بخش صنایع معدنی نیز طی ۶ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با رشد مواجه بوده و با صادرات ۱۰۳۴۵ هزار تن به رقم ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است، صادرات صنایع معدنی در نیمه نخست سال گذشته ۷۴۹ میلیون دلار بوده است که امسال با ۷ درصد رشد مواجه شده است.

سیمان، کلینکر، کاشی و سرامیک، چینی بهداشتی، ظروف چینی و شیشه‌ای عمده‌ترین محصولات این گروه کالایی محسوب می‌شوند که با رشد‌های تا ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهند.

عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکیه، چین و هند از بازار‌های اصلی این محصولات به شمار می‌روند.

 

منبع:‌ میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند