خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : نگاهی به روند نرخ تورم 1402 / مقایسه تورم 5 ماهه با مدت مشابه سال قبل (جدول و نمودار)

صف آزمایش فرآورده‌های نفتی در گمرک از بین رفت

Sealand full container load

با اصلاح دستورالعمل صادرات فرآورده‌های نفتی و مشتقات مایع نفت و گاز، صف آزمایش این نوع فرآورده‌ها از بین رفت.

مدیرکل صادرات گمرک ایران گفت: با اصلاح دستورالعمل صادرات فرآورده‌های نفتی و مشتقات مایع نفت و گاز که مربوط به ده سال پیش بود، صف آزمایش این نوع فرآورده‌ها از بین رفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از صدا و سیما، علی‌اکبر شامانی گفت: در چارچوب ماده ۴۵ آئین‌نامه مواد ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت نفت دستورالعمل گذشته را اصلاح و از خرداد برای اجرا ابلاغ کرده‌اند.

مدیرکل دفتر صادرات گمرک کشور در دستورالعمل گذشته ابتدا باید ماهیت فرآورده‌های نفتی از سوی استاندارد و کارگروه مربوطه درخصوص وجود مواد یارانه‌ای بررسی و اعلام نظر و سپس مجوز صادرات داده می‌شد.

وی ادامه داد: در این دستورالعمل به جز محموله‌های تولیدکنندگان خوش‌نام که با تعهد مدیرعامل ارسال می‌شد، بقیه فرآورده‌های نفتی باید ۲۰ تا ۳۰ روز در گمرک می‌ماند تا ماهیت آن تعیین شود.

شامانی تصریح کرد: این صف انتظار علاوه بر مخاطرات برای گمرکات، با افزایش هزینه‌های توقف، صادرکنندگان را هم متضرر می‌کرد که با رویکرد تسهیل صادرات هم‌خوانی نداشت.

وی افزود: در اصلاحیه اخیر همه واحدهای تولیدی خوش‌نام هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود و هر واحد تولیدی که کالایش کد استانداردسازی سازمان استاندارد را دریافت کرده باشد می‌تواند صادرات کند و پس از آن آزمایش استاندارد انجام خواهد شد.

مدیرکل دفتر صادرات گمرک کشور خاطر نشان کرد: فرآورده‌های نفتی دیگر ماندگاری در گمرکات ندارد و اتحادیه‌ها و انجمن‌های مربوطه نیز این اقدام را رضایت‌بخش خواندند.

 

منبع: مهر

نظرات