صندوق‌های بورسی بهترین گزینه سرمایه‌گذاری ۹۸

صندوق‌های بورسی بهترین گزینه سرمایه‌گذاری ۹۸

هیچکدام از بازارها همه این ویژگی ها را یکجا ندارند؛ اما نگران نباشید ما می خواهیم صنعتی را به شما معرفی کنیم که بتواند همه ویژگی های خوب یک بازار را یکجا داشته باشد؛ صنعت صندوق های سرمایه گذاری.

این روزها که حجم نقدینگی به بالاترین میزان در چهار دهه گذشته رسیده است (بیش از ۶۸۰۰ برابر) و نرخ تورم عدد ۳۷ درصدی را تجربه می کند، گروهی از افراد جامعه، نگران کاهش ارزش پول خود هستند و برخی دیگر نیز در حسرت از دست دادن فرصت افزایش ثروت.

بازارهای سهام، ارز، طلا و مسکن مهم­ترین بازارهایی هستند که طی دو سال اخیر بارها و بارها از آن­ها شنیده اید و هر کس به تناسب نوع و زمان سرمایه­گذاری خود، از آن­ها بهره های متفاوتی برده اند؛ اما عواملی چون ریسک بالای برخی از بازارها و از سوی دیگر نقدشوندگی پایین برخی دیگر باعث شده است که چشم­انداز روشنی برای یک سرمایه­گذاری بلند­مدت برای سرمایه­گذاران وجود نداشته باشد. در جدول زیر سطح بازدهی، ریسک و قدرت نقدشوندگی برخی از این بازارها آورده شده است.

بدون شک علاقمندی همه سرمایه گذاران این است که در بازاری حضور پیدا کنند که ریسک پایین و بازدهی و قدرت نقدشوندگی بالا داشته باشد. همان طور که در جدول بالا می بینید، هیچکدام از بازارهای بالا همه این ویژگی ها را یکجا ندارند؛ اما نگران نباشید ما می خواهیم صنعتی را به شما معرفی کنیم که بتواند همه ویژگی های خوب یک بازار را یکجا داشته باشد؛ صنعت صندوق های سرمایه گذاری.

صنعت صندوق های سرمایه گذاری

صنعت صندوق های سرمایه گذاری یک دهه است که فعالیتش را در ایران و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار شروع کرده است. طبق گزارش مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران طی این دهه حدود ۲۰۰ صندوق سرمایه گذاری فعالیت داشته اند و هم اکنون افراد حقیقی و حقوقی نزدیک به ۱۶۰ هزار میلیارد تومان در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده اند؛ یعنی نزدیک به ۱۰ درصد نقدینگی کشور.

سازمان بورس و اوراق بهادار طی جدیدترین آمارها گزارش داده است که نزدیک به ۲ میلیون و ۱۳۷ هزار شخص حقیقی و ۵۲۷۲ شخص حقوقی (شرکت، سازمان، نهاد و …) پول خود را در این صنعت سرمایه گذاری کرده اند.

تنوع ترکیب دارایی صندوق های سرمایه گذاری کمک می کند که از یک سو ریسک موجود در بازارها را به حداقل رساند و قابل کنترل کرد و از سوی دیگر بازدهی های مناسب را دریافت کرد. ضمن این­که صندوق ها از قدرت نقدشوندگی بالایی برخوردارند و سرمایه گذاران هر زمان که تمایل داشتند می توانند با فروش واحدهای سرمایه گذاری خود از صندوق ها خارج شوند.

صندوق های سرمایه گذاری با ترکیب دارایی مختلف در سهام، اوراق با درآمد ثابت، سپرده بانکی، گواهی سپرده سکه طلا، اوراق تسهیلات مسکن و … قدرت مانور بالایی در کسب بازدهی دارند، ضمن اینکه مدیریت این صندوق ها را اغلب متخصصین مالی، اقتصادی و حسابداری مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار برعهده دارند.

در کدام صندوق، سرمایه گذاری کنم؟

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (fipiran) به طور مرتب جدیدترین آمار بازدهی های صندوق های سرمایه گذاری را ارائه می دهد، ضمن اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار نیز عملکرد این صنعت را نیز  منتشر می کند. بعد از بررسی عملکرد این صندوق ها می توانید با مراجعه و تماس با مدیر آن، در صندوق مورد نظر سرمایه گذاری خود را آغاز کنید.

شرکت سبدگردان آسمان به عنوان پربازده ترین شرکت مدیریت دارایی کشور با دارا بودن ۴ صندوق سرمایه گذاری آسمان خاورمیانه، آسمان امید، آسمان یکم و آسمان آرمانی سهام، نزدیک به یک دهه فعالیت توانسته است بازدهی­های مناسبی را برای سرمایه گذاران با سطح ریسک متفاوت ایجاد کند.

طبق آخرین گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، صندوق های شرکت سبدگردان آسمان جزو برترین صندوق ها با کسب بالاترین سود معرفی شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت؛ سود ۲۳ درصدی

شرکت سبدگردان آسمان با پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت آسمان امید در بهمن ماه ۱۳۹۷، توانست دایره خدمات خود را به سرمایه گذاران ریسک گریز و علاقمند به ابزارهای با درآمد ثابت توسعه دهد.

این صندوق طی ۵ ماه اول فعالیت، با کسب بازدهی سالیانه ۲۰.۲، ۲۳.۲، ۲۲، ۲۴ و ۲۳٫۳ درصد توانست خود را در میان مدعیان پرداخت بازدهی مناسب در بین صندوق های با درآمد ثابت اثبات کند؛ صندوق آسمان امید در حالی توانست سود سالیانه شده ۲۳٫۳ درصدی را در خرداد امسال نصیب سرمایه گذاران خود کند که در دوره کوتاه فعالیت خود توانسته است با رتبه چهارم، پربازده ترین های صندوق های بادرآمد ثابت قابل معامله در فرابورس، یکی از بالاترین سودهای صندوق های سرمایه گذاری را نصیب سرمایه گذاران خود کند.

صندوق با درآمد ثابت آسمان امید با ترکیب دارایی ۷۰ درصدی اوراق با درآمد ثابت، ۲۵ درصدی سپرده بانکی و ۵ درصدی سهام تلاش دارد بتواند مناسب ترین سودها را نصیب سرمایه گذاران ریسک گریز خود نماید.

این صندوق به دلیل ماهیتش که اغلب در اوراق بادرآمد ثابت و سپرده بانکی سرمایه گذاری می کند، در دسته صندوق های «کم ریسک» قرار می گیرد.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط؛ سود ۱۰۲ درصدی

صندوق سرمایه گذاری آسمان خاورمیانه صندوق مختلط شرکت سبدگردان آسمان است؛ این صندوق با ترکیب بیشتر در سهام و اوراق با درآمد ثابت توانست طی یک سال منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۸،  ۱۰۲ درصد بازدهی به دست آورد. هم اکنون ترکیب دارایی این صندوق شامل ۵۰ درصد سهام، ۲۹ درصد اوراق با درآمد ثابت و ۲۱ درصد سپرده بانکی است.

این صندوق به دلیل ماهیتش که با نسبت­های نزدیک به هم در اوراق بادرآمد ثابت، سهام و سپرده بانکی سرمایه گذاری می کند، در دسته صندوق های با «ریسک متوسط» قرار می گیرد. بازدهی صندوق سرمایه گذاری آسمان خاورمیانه در این مدت جزو بالاترین سودهای صندوق های سرمایه گذاری کشور بود.

صندوق آسمان خاورمیانه طی ۶ سال فعالیت مستمر خود علاوه بر کسب عنوان برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، طی سال ۱۳۹۲ معادل ۵۱ درصد، ۱۳۹۳ معادل ۲۳ درصد، سال ۱۳۹۴ معادل ۳۸ درصد، سال ۱۳۹۵ معادل ۲۹ درصد، ۱۳۹۶ معادل ۲۹ درصد و سال ۱۳۹۷ معادل ۷۶ درصد درصد سود نصیب سرمایه گذاران خود کرده است.

صندوق های در سهام؛ سود ۱۲۳ درصدی

شرکت سبدگردان آسمان همچنین دارای ۲ صندوق سرمایه گذاری در سهام است. صندوق آسمان یکم که صندوقی مبتنی بر صدور و ابطال در پیشخوان مدیر است توانست طی یک سال منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۸ بیش از ۱۲۰ درصد بازدهی را نصیب سرمایه گذاران خود کند.

صندوق آسمان آرمانی سهام دیگر صندوق در سهام این شرکت است که در فرابورس قابل معامله (ETF) است؛ این صندوق نیز با بازدهی ۱۰۰ درصد توانست جوابگوی صندوق بازان بورسی باشد و جزو بهترین سودهای گروه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در فرابورس باشد. این صندوق رتبه اول این گروه را در بهار ۱۳۹۸ کسب کرد.

جهت راهنمایی جهت سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری با ما تماس بگیرید

تلفن: ۴۱۷۹۳۰۰۰ – ۸۸۵۵۱۶۲۳ – ۸۸۵۵۱۶۳۷ – ۸۸۵۵۱۶۳۲

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند