صیادان: اگر بگوییم، مجوزهایمان را باطل می‌کنند!

صیادان: اگر بگوییم، مجوزهایمان را باطل می‌کنند!

«حضور کشتی‌ها و صیادان چینی در خلیج‌فارس و صید غیرمجاز آن‌ها» که آسیب جدی به دریا وارد کرده، ماه‌هاست مطرح شده که در پی آن مسئولان بارها آن را تکذیب و اعلام کرده‌اند که «اجازه صید غیرمجاز ترال‌کف به هیچ شناوری در آبهای شمالی و جنوبی کشور داده نمی‌شود» اما صیادان بنادر جنوبی تاکید دارند که «با چشمان خود شناورها و صیادان چینی را در حال صید غیرمجاز دیده‌اند اما نمی‌توانند بگویند چون مجوزهای صیدشان باطل می‌شود»!

صید و صیادی به ویژه در آب‌های جنوبی کشور نه تنها جزو مشاغل سخت و طاقت فرساست بلکه تنها شغل و منبع درآمد بندرنشینان محسوب می‌شود و به همین دلیل اقتصاد دریا می‌تواند آثار زیادی روی زندگی‌شان بگذارد اما چند ماهی است که حضور صیادان چینی با شناورهایشان در خلیج فارس و دریای عمان و انجام صید «ترال کف» (تور ماهیگیری بزرگی به شکل قیف است که از دو طرف به تخته‌هایی متصل و معمولا به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می‌شود) به یکی از مهم‌ترین اخبار و البته ناخوشایندترین آنها برای صیادان جنوبی کشور تبدیل شده است، چراکه آن‌ها می‌گویند «خودشان سال‌هاست به دنبال دریافت مجوز صید از سازمان شیلات هستند اما در صف‌های طویل گیر کرده و هنوز نتوانستند مجوزی دریافت کنند».

به گزارش تجارت‌نیوز، البته شاپور کاکولکی – معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات -در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا به شناورهای چینی و صیادان چینی مجوز صید آن‌هم صید ترال‌کف در آب‌های جنوبی کشور داده شده است؟ اعلام کرد: هیچ شناور چینی و خارجی در آب‌های ایران اجازه صید ندارد و نیست. اما یک شرکت ایرانی از طریق مشارکت و اجاره به شرط تملیک ۱۶ شناور را از طریق چین در اختیار گرفته و در آب‌های جنوبی صید ترال میانی انجام می‌دهد، اما به هیچ وجه نه کشتی چینی و خارجی در آب‌های جنوبی با مالکیت طرف خارجی وجود دارد و نه صید ترال کف در این آب‌ها صورت می‌گیرد.

به گفته وی، البته طی ماه‌های اخیر هشت کشتی و شناور استان بوشهر که در مسیر این استان و هرمزگان صید ترال کف انجام می‌دادند، مجوز و پروانه صیدشان باطل شده است، چرا که بارها به همه استان‌ها اعلام کردیم به هیچ وجه به غیر از فصل برداشت میگو و برای صید اینگونه آبزی، مجوز صید ترال کف به هیچ شناوری و در هیچ منطقه‌ای داده نمی‌شود و در صورت مشاهده و گزارش به شدت با صاحبان شناور برخورد می‌کنیم و پروانه صید آنها باطل می‌شود.

کاکولکی اظهار کرد که اساسا سازمان بنادر موظف به ثبت همه شناورها برای ورود به آب‌های ایران است و به هیچ شناور خارجی مجوز داده نمی‌شود و نمی‌تواند به آب‌های ایران وارد شود، اما ممکن است یک شرکت ایرانی از طریق اجاره به شرط تملیک شناورهای خارجی را در اختیار بگیرد و از آن برای صیادی استفاده کند.

شناورهای چینی اجاره به شرط تملیک هستند

معاون شیلات ایران تصریح کرده که اگر یک شرکت ایرانی اقدام به اجاره شناورهای خارجی کند و آنها را در اختیار بگیرد شاید مالک اصلی شناورها یک چینی باشد اما کار نهایی و اصلی که همان صیادی و درآمدزایی در این حوزه است، توسط ایرانی‌ها انجام می‌شود و همه درآمدش به جیب ایران می‌رود و طرف خارجی تنها اجاره بهای شناورش را دریافت می‌کند.

وی تاکید کرد که به هیچ وجه هیچ رانتی در این میان وجود ندارد و صید ترال کف در این آب‌ها صورت نمی‌گیرد، اما از آنجا که هر شناور تقریبا حدود ۳۰ میلیون دلار قیمت دارد یک صیاد یا سرمایه‌‌گذار ایرانی توان خرید آن را ندارد و مجبور است آن را از طریق اجاره به شرط تملیک در اختیار بگیرد.

صیادان چیز دیگری می‌گویند…

این اظهارات در حالی مطرح شده که صیادان بنادر جنوبی کشور چیز دیگری می‌گویند و به شدت از حضور صیادان و شناورهای چینی، صید غیرمجاز «ترال کف» و بی‌نتیجه بودن پیگری‌ها و شکایاتشان ناراحتند.

یکی از صیادان بندر پارسیان گفت: چرا کشتی های چینی باید به آب های ایران وارد شوند و به صید «ترال کف» که همه چیز را از بین می‌برد بپردازند حال آنکه این نوع صید ممنوع است! چرا باید صیادان خارجی با کشتی‌های خود به راحتی در آب‌های ایران صیادی کنند و هیچ‌کس با آن‌ها کاری نداشته باشد اما به محض اینکه یک صیاد ایرانی از مرز آبی کشورهای حاشیه خلیج فارس عبور کند، آن را توقف کرده و دادگاهی می‌کنند؟

او که به نظر می رسید دیگر امیدی به این دریا و درست شدن وضع معیشتش ندارد، افزود: سال‌ها پیش برای صیادی نیازی به سفرهای طولانی نبود، چرا که به راحتی در آب های نزدیک ماهی برای صید وجود داشت اما امروز باید حداقل ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر از بندر دور شویم تا بتوانیم صید کنیم.

صیادان چینی تازه جا خوش کرده‌اند و نمی‌روند!

صیاد دیگری در بندر کنگ در جواب به همین سوال، اینگونه درد دلش را باز کرد که هیچ فایده‌ای ندارد و هر چه بنویسید و بگویید صیادان چینی که تازه جا خوش کرده‌اند از این جا نمی‌روند و فقط از این می‌ترسم که در آینده باید چگونه خرج خود و خانواده‌هایمان را در بیاوریم و بچه‌های ما باید چند برابر ما به عمق دریا سفر کنند؟ آن‌ها هر چه صید می‌کنند با خودشان می‌برند و بارها با آن‌ها درگیر شده‌ایم که چرا با صید غیرمجاز کف دریا را هم آسیب می‌زنید اما گوششان بدهکار نیست و زورمان به آن ها نمی‌رسد.

او که به گفته خودش تنها نان‌آور خانواده شش‌ نفره‌اش است، گفت: نمی‌داند چه کاری باید انجام دهد فقط این را می‌داند که اگر صید غیرمجاز چینی‌ها ادامه داشته باشد دیگر خبری از صید و صیادی در جنوب نیست و آن ها تنها امیدشان به خلیج فارس و دریای عمان است.

با دم شیر بازی می‌کنید؛ بیخیال این مساله شوید!

در بندر حسینه از صیادی که از حرف زدن می ترسید، پرسش شد که چرا به حضور صیادان چینی اعتراض نمی‌کنید مگر آن ها را ندیدی؟ اینگونه پاسخ داد: از هر جا و به هر روشی پیگیری می‌کنیم به جایی نمی‌رسیم، حتی تا دادستانی هم رفتیم اما برخی به ما می گویند با دم شیر بازی می‌کنید و بیخیال این مساله شوید!

او افزود: اگر جایی هم حرفی از این مساله بزنیم یا آنکه خیلی پاپیچ شان شویم، مجوز صید ما را باطل می‌کنند و آن وقت ما می‌مانیم یک زندگی که نمی‌دانیم باید دخل و خرجش را چگونه باهم تنظیم کنیم. بسیاری از صیادان از آنجا که صیادی درآمد چندانی برایشان ندارد شغل دوم و سوم دارند و خود من با جوشکاری در کنار صیادی درآمدم را بیشتر کرده‌ام.

بنابر گزارش، داستان مبهم و نامشخص صیادان جنوبی و درگیری آن ها با صیادان و شناورهای چینی به نظر می‌رسد که همچنان ادامه دارد و اگر صید ترالی که سازمان شیلات آن را اعلام کرده ادامه داشته باشد با توجه به آسیب‌های جدی اش به دریا، صیادان تا ۱۶ سال بعد از انجام این صید دیگر نمی توانند چیزی از آن منطقه از دریا برداشت کنند.

بنابراین سازمان شیلات و دستگاه‌های اجرایی و نظارتی باید نسبت به این مساله پاسخگو باشند و یک بار برای همیشه تکلیف این مساله را که صیادان و زندگی شان را با خود درگیر کرده است، روشن کنند. همچنین از معیشت صیادان هم بگذریم، محیط زیست دریا و ذخایر ارزشمند کشورمان زیر سوال است.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند