رئیس کل گمرک ایران:

طرح جامع گمرک تجارت خارجی را شفاف کرد

طرح جامع گمرک تجارت خارجی را شفاف کرد

در چند سال اخیر سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به تعامل مردم و گمرک کمک کرده است و اهداف مشخصی را دنبال می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از گمرک، رئیس‌کل گمرک ایران گفت: در چند سال اخیر سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به تعامل مردم و گمرک کمک کرده است و در حالی که اهداف مشخصی را دنبال می‌کند.

هدف اصلی این سامانه جلوگیری از اتلاف زمان، حذف اسناد کاغذی و برقراری ارتباط الکترونیک با سازمان‌ها برای اخذ مجوز و… است. ضمن اینکه با شفافیت بخشی گرایش تجار و صنعتگران به تجارت از مبادی رسمی را تشویق کرده است.

مسعود کرباسیان افزود: گمرک چون وسیله کسب و امرارمعاش مردم مرزنشین کشور نیز است، مرزنشینان ناگزیر به تجارت با آن‌سوی مرزها هستند. بنابراین با حضور گمرک این تجارت به صورت رسمی انجام می‌شود.

البته ما رویه‌هایی در کشور داریم که شاید در هیچ کشور دیگری نباشد. این رویه‌ها مانند پیله‌وری، بازارچه‌های مرزی، مسافری و گذر مرزی هرکدام تعریف خاصی را پیدا کرده‌اند. این رویه‌ها زحمات گمرک را افزایش داده با اینکه این رویه‌ها سهم عمده‌ای از تجارت کشور را ندارد، اما سهم عمده‌ای از زندگی مردم را دارد.

وی به اهمیت گارد گمرکات اشاره کرد و گفت: تردد افراد، ورود و خروج کالاها از مرزهای غربی، شرقی و جنوبی و شمالی کشور اهمیت جدی دارد و اگر امروز در منطقه خاورمیانه از امنیت برخوردار هستیم به همت نیروهای امنیتی و نظامی کشور است. روزانه حدود 40 هزار نفر از مرزها تردد می‌کنند و به هر حال مقرراتی وجود دارد که نشان می‌دهد چه کسانی مجاز به ورود و خروج از کشور هستند. در همین راستا ابزار عملیاتی اجرای این مقررات یگان حفاظتی گمرک است.

کرباسیان افزود: توقع جدی تمامی مسئولین نظام مبارزه با قاچاق کالا است بنابراین وظیفه گمرک، مبارزه با قاچاق کالا است. گمرک اجازه نمی‌دهد منافع ملی کشور دستخوش سودجویی عده‌ای با گریز از قانون شود.

رئیس‌کل گمرک ایران با اشاره به اینکه قاچاق آسیب جدی به منافع ملی وارد می‌کند، توضیح داد: واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاری‌ها در کشور به امید عرضه محصولات در بازار کشور انجام می‌شود و اولین آسیبی که قاچاق وارد می‌کند، باعث از بین رفتن این واحدها و ایجاد بیکاری می‌شود.

همه این‌ها به قانون‌گریزی دامن می‌زند. بنابراین یگان ویژه باید با این اقدامات مقابله کند. ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد و ظرف چندماهه امسال، همکاری‌های خوبی با ترکیه و بلغارستان در خصوص ترانزیت مواد مخدر داشتیم. به همت همکاران گمرک توانسته‌ایم بیش از یک صد تن پیش‌ساز و مواد مخدر را کشف کنیم. یکی از نمونه‌های آن، کشف 500 کیلوگرم هروئین جاسازی شده بود.

وی با تأکید بر اینکه امروز مدیریت هماهنگ و مقررات بر عهده گمرک است، گفت: بنا بر دستور رئیس‌جمهور محترم، تمامی اقدامات باید از مبادی رسمی انجام پذیرد و سایر سازمان‌ها باید تجهیزات و اقدامات را به صورت هماهنگ انجام دهند. طبق فرمایش مقام معظم رهبری، باید تجهیزاتی در اختیار گمرک قرار گیرد که بتواند کنترل‌های جدی‌تری بر کار داشته باشند.

کرباسیان گفت: ساختار نظم‌دهی و توجه به نیروی انسانی مورد توجه گمرک قرار گرفته است. در این ساختار توقع می‌رود شاهد تحول جدی در حفاظت گمرک باشیم.

کرباسیان در این نشست با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری گمرک گفت: زمانی که نام گمرک به عنوان مرزبان اقتصادی برده می‌شود، تنها مرزبانی گمرک به عنوان رویه خاص اقتصادی نیست بلکه تمامی ورود و خروج کالا و حاملان کالاها نیز مورد نظارت گمرک قرار می‌گیرد.

وی افزود: بنابراین زمانی که از گمرک صحبت می‌شود منظور 150 گمرکی است که در کلیه نقاط کشور حضور دارند و مرزبانی می‌کنند‌ و مردم توقع دارند تمامی کالاها و عملیات تجاری و مسافری از مسیر این گمرکات عبور کنند و این باید در چارچوب مقررات ابلاغ شده به گمرک انجام شود.

به گفته کرباسیان، گمرک جزو قدیمی‌ترین سازمان‌های کشور است که بالغ بر 120 سال سابقه اداری دارد. البته پیش از آن به عنوان دروازه‌های ورودی شهرها بوده که حتی عوارض ورودی و شهری نیز گرفته می‌شده و بر اساس آن حکومت‌ها شهرها را اداره می‌کردند.

رئیس‌کل گمرک ایران در نشست سرپرستان گارد و انتظامات گمرکات سراسر کشور از تشکیل یگان ویژه حفاظت گمرک خبر داد، وظایف آن را تشریح کرد و تشکیل این یگان ویژه را سنگ بنایی برای آیندگان خواند.

کرباسیان با قدردانی از زحمات گارد گمرکات، سردار عباسی را فرمانده یگان ویژه حفاظتی گمرک معرفی کرد و گفت: در روزی هستیم که این یگان حفاظتی تشکیل شده و ستاد مشترک آیین‌نامه آن را تصویب کرده است. آیین‌نامه آن در گمرک به وجود آمده و سردار عباسی با توجه به سابقه و تجربه از ناجا به گمرک آمده‌اند و فرصت خوبی برای گمرک محسوب می‌شود.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند