تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

عرضه‌اولیه پر حاشیه «نوری» چه ویژگی‌هایی دارد؟

عرضه‌اولیه پر حاشیه «نوری» چه ویژگی‌هایی دارد؟

شرکت پتروشیمی نوری در صنعت محصولات شیمیایی فعالیت می‌کند. این شرکت تا پایان سال گذشته، بیش از دو هزار میلیارد تومان سود خالص ایجاد کرده، همچنین سود انباشته این شرکت در پایان سال گذشته به ۳٫۴ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با سال گذشته ۶۵ درصد رشد داشته است. همچنین سود خالص هر سهام این شرکت در پایان سال گذشته ۷۰۵ تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ معادل ۳۸ درصد رشد داشته است.

بازار سهام فردا پذیرای عرضه‌اولیه دیگری است.

هفتمین عرضه‌اولیه سال ۱۳۹۸،شرکت پتروشیمی نوری با نماد «نوری» است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت پتروشیمی نوری به عنوان چهارمین و همچنین بزرگترین تولیدکننده مواد آروماتیکی در ایران از جمله طرح‌های استراتژیک برنامه پنج ساله سوم شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بوده که در حال حاضر از جمله مجتمع‌های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) قرار دارد.

این مجتمع در حاشیه شمالی خلیج فارس به فاصله ۲۸۰ کیلومتری از مرکز استان بوشهر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در بندر عسلویه واقع شده است.

شرکت پتروشیمی نوری به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های محصولات آروماتیکی در جهان با ظرفیت اسمی ۴/۵ میلیون تن در سال به صورت رسمی در تیرماه ۱۳۸۶ افتتاح شده و تاکنون درحال فعالیت و تولید است.

فعالیت شرکت پتروشیمی نوری

موضوع فعالیت شرکت پتروشیمی نوری سرمایه‌گذاری در احداث، راه اندازی، بهره‌برداری کارخانجات صنعتی، توسعه، نوسازی، تعمیرات و نگه‌داشت، تحقیقات، آزمایشات، پژوهش، بسته‌بندی و غیره است.

محصولات آروماتیک شرکت پتروشیمی نوری که شامل بنزن، پارازایلین و ارتوزایلین بوده و جزو محصولات اصلی و نهایی این مجتمع طبقه‌بندی می‌شود، عموما در صنایع پایین دستی مورد مصرف قرار می‌گیرند، که می‌توان به تولید در سموم دفع آفات، صنایع رنگ‌سازی، رزین‌ها، بطری‌های یکبار مصرف، تهیه نایلون، ترکیبات دارویی، تهیه اتیل بنزن و فنل، مواد شوینده و تولید پلیاسترها، الیاف مصنوعی و حلال‌های صنعتی اشاره نمود.
همچنین محصولات فرعی مجتمع نیز به عنوان یکی از مهمترین خوراک‌های واحدهای الفینی و همچنین قابل استفاده در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیایی و سوخت است.

سهام‌دار اصلی شرکت پتروشیمی نوری، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس بوده که ۷۶٫۵ درصد سهام شرکت را در اختیار دارد.

ترکیب سهام‌داران شرکت پتروشیمی نوری

عرضه اولیه «نوری» در بورس

شرکت پتروشیمی نوری با سرمایه ۳۰۰ میلیارد تومان در بخش محصولات شیمیایی در بازار دوم بورس با نماد «نوری» پذیرش شده و آماده عرضه اولیه ۱۰ درصد از سرمایه‌اش معادل سه میلیارد سهم در ۲۲ تیر ماه سال جاری به روش بوک بیلدینگ است.

این شرکت آخرین اطلاعات و عملکرد مالی را بر روی کدال منتشر کرده است.

آخرین وضعیت «نوری»

بر اساس صورت‌های مالی منتهی به پایان سال ۱۳۹۷، شرکت پتروشیمی نوری دارای ۱۰٫۲ هزار میلیارد تومان دارایی و ۶٫۴ هزار میلیارد تومان بدهی است.

این شرکت تا پایان سال گذشته، حدود ۲٫۱ هزار میلیارد تومان سود خالص ایجاد کرده، همچنین سود انباشته این شرکت در پایان این دوره به بیش از ۳٫۴ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ معادل ۶۵ درصد رشد داشته است.

همچنین سود خالص هر سهام این شرکت در پایان سال ۱۳۹۷ معادل ۷۰۵ تومان بوده که در مقایسه با سال قبل ۳۸ درصد رشد داشته است.

حداکثر سهام قابل خرید برای هر فرد ۱۰۰۰ سهم در دامنه قیمتی ۳۱۲۵ تومان تا ۲۹۵۰ تومان خواهد بود، به این ترتیب حداکثر نقدینگی احتمالی مورد نیاز سه میلیون و ۱۳۹ هزار تومان خواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند