ایران بروکر
خبر مهم : آخرین اخبار در مورد تغییر ساعت کاری ادارات، بانک‌ها، بورس، حمل و نقل عمومی و طرح ترافیک
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

رشد ارزش معاملات بازار سرمایه در دی‌ماه فقط 3 درصد!

بورس

بازار سرمایه پس از ماه‌ها توانست بازدهی مثبت ثبت کند و با این حال تامین مالی بانک مرکزی از بورس کم شده است!

به گزارش تجارت‌نیوز، در دی ماه ارزش بازار سرمایه نسبت به سال گذشته افزایش و تامین مالی بانک مرکزی نیز کاهشی بود.

گزارش ماهانه مرکز پژوهش توسعه و مطالعات اسلامی مبنی وضعیت بازار سرمایه در دی ماه حاکی از آن است که ارزش بازار سهام نسبت به ماه گذشته حدود 11 درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19.7 درصد افزایش داشته است.

ارزش معاملات بازار سرمایه نیز در دی‌ماه حدود 12،549 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به مدت مشابه ماه قبل از آن، افزایش سه درصدی داشته است.

همچنین جذب و تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه از دو روش سرمایه‌ای و بدهی در ۱۰ ماه نخست سال جاری حدود ۳.۴۷۸ هزار میلیارد ریال است.

ارزش بورس چقدر شد؟

ارزش بازار اوراق بهادار شامل کل بورس تهران، فرابورس ایران، بورس انرژی و بورس کالا افزایش 12 درصدی داشت و به ۸۵.۲۱۳ هزار میلیارد تومان رسید.

همچنین در پایان دی‌ماه شاخص کل (وزنی ارزشی) بورس حدود 13 درصد و شاخص کل فرابورس حدود 12 درصد نسبت به ماه گذشته خود بازدهی داشته‌اند.

مجموع ارزش معاملات بورس‌ها بدون احتساب ارزش معامله اوراق بدهی در عملیات بازار باز (بورس تهران، فرابورس ایران، بورس کالا و بورس انرژی) در پایان دی ماه ۱۴۰۱ به رقم ۴.۰۱۳ هزارمیلیارد ریال رسید که حدود ۱۰ درصد کاهش نسبت به ماه قبل را نشان می‌دهد.

روند نسبت قیمت به سود سهمی کل بورس تهران در 12ماهه اخیر نشان می‌دهد که چهار ماه گذشته، این معیار در کمترین میزان 12 ماهه قرار داشته و در انتهای دی‌ماه توانسته است به 7.3 برسد.

مطالعه کنید
تحلیل بنیادی ثشاهد / افت شدید درآمدزایی شرکت سرمایه‌گذاری شاهد

در میان صنایع بورس تهران، صنعت فرآورده‌های نفتی کمترین نسبت قیمت به سود سهمی را با 4.4 در انتهای دی ماه امسال داشته است.

چقدر اوراق فروخته شد؟

ارزش مانده اوراق بدهی منتشره در پایان دی ماه ۵.۸۴۸ هزارمیلیارد ریال بوده است که از این مقدار، دولت ناشر حدود ۷۲.۲ درصد اوراق، سهم ناشران غیردولتی ۲۵.۱ درصد و سهم شهرداری‌ها مجموعاً ۲.۷ درصد بوده است.

بیشترین ارزش مانده اوراق به ترتیب مربوط به اوراق مرابحه با ۴۲.۹درصد ، اسناد خزانه با ۲۹.۹ درصد، اوراق اجاره با ۱۰ درصد و اوراق سلف موازی استاندارد با ۵ درصد است.

دولت چقدر از بازار سرمایه تامین مالی کرد؟

بر اساس آمارهای بانک مرکزی در هشت ماهه امسال مجموع تامین مالی بانک مرکزی از بازار سرمایه 19.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت. سال گذشته بانک مرکزی 3486 هزار میلیارد ریال و امسال 2817.6 هزار میلیارد ریال از بازار سرمایه تامین مالی کرده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که دولت همچنان از بورس تامین مالی سنگین می‌کند و اگر ادعای بانک مرکزی مبنی بر کاهش تامین مالی از بورس درست باشد احتمالا بانک مرکزی به چاپ پول روی آورده است. این در حالی است که چاپ پول توسط بانک مرکزی به اقتصاد کشور و بازار سرمایه آسیب می‌زند و میزان تورم را نیز افزایش خواهد داد.

نظرات