عملکرد هفتگی بورس:

ورود قدرتمند شاخص کل به کانال یک میلیون واحدی / بازدهی هفتگی بورس بیش از ۹ درصد شد

ورود قدرتمند شاخص کل به کانال یک میلیون واحدی / بازدهی هفتگی بورس بیش از ۹ درصد شد

در پایان معاملات این هفته بورس، شاخص کل با رشدی ۹٫۵ درصدی و عبور پرقدرت از مرز یک میلیون واحدی به کار خود خاتمه داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته منتهی به ۱۳ خرداد شاخص کل بورس تهران با رشدی ۹٫۵ درصدی و عبور پرقدرت از سطح یک میلیون واحدی، پس از دو هفته نزول مجددا به مدار صعود بازگشت. این در حالی بود که تعداد روزهای معاملاتی این هفته به دلیل تعطیلی‌‌های آخر هفته ۴ روز بود.

در نخستین روز هفته، شاخص کل در حالی نزدیک ۳۵ هزار واحد صعود کرد که شاخص کل هم وزن رشدی ۲٫۲ درصدی را به ثبت رسانده بود. در روزی که دفعات و ارزش معاملات از میانگین روزانه کمتر بود، ۹۴۴ هزار و ۲۵۱ معامله صورت گرفت که طی آن ۷ میلیارد و ۳۹۷ میلیون سهم با ارزشی بالغ بر ۶۲ هزار و ۳۰۶ میلیارد ریال دادوستد شد. در این میان سه نماد خساپا، خگستر و وبصادر به ترتیب با یک میلیارد و ۸۵۸، ۶۲۱ و ۵۱۹ میلیون بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. در این روز همچنین حجم خرید سهامداران حقیقی بیش از ۸۳ درصد بود.

در روز یکشنبه، شاخص مجددا برای ورود به کانال یک میلیون واحدی واکنش نشان داد و پس از یک میلیون و ۳۳۷ هزار و ۸۷۱ معامله و جابجایی ۱۲ میلیارد و ۴۹۲ سهم افتی ۳ هزار واحدی را به ثبت رساند. این در حالی بود که شاخص کل هم وزن نیز ۶۱۰ واحد سقوط کرد. در روزی که حجم خرید حقیقی‌ها به بیش از ۸۴ درصد رسید سه نماد خودرو، وتجارت و خساپا بیشترین جابجایی سهام را داشتند. در پایان روز ارزش کل معاملات به ۹۶ هزار و ۷۹۴ میلیارد ریال رسید که در این میان سه نماد شپنا، خودرو و وبملت بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

روز دوشنبه شاخص با رشدی ۱۷ هزار و ۷۰۰ واحدی به کار خود خاتمه داد در روزی که تعداد معاملات از مرز یک میلیون دفعه بیشتر بود حجم معاملات نیز از مرز ۱۰ میلیارد سهم گذشت و ارزش کل معاملات به ۷۲ هزار و ۸۷۳ میلیارد ریال رسید. در این روز نمادهای غمارگ، کدما و سصوفی به دلیل تغییرات بیش از ۵۰ درصدی طی ۱۵ روز کاری متوالی متوقف شدند. همچنین نماد پتایر نیز پس از افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف با رشد ۷ درصدی بازگشایی شد.

در آخرین روز معاملاتی هفته اما شاخص کل بار دیگر عبور از کانال یک میلیون واحدی را امتحان کرد و این بار توانست با قدرت از این مقاومت روانی عبور کند. در پایان روز که نماد فارس بیش از ۲۶۰۰ واحد بر شاخص کل تاثیر مثبت داشت و اکثر شاخص‌سازها نیز با صف خرید به کار خود خاتمه دادند شاخص کل بیش از ۴۰ هزار واحد رشد داشت تا در نهایت به سطح یک میلیون و ۲۸ هزار و ۵۳۷ واحدی برسد. در این روز حجم معاملات ۱۰ میلیارد و ۹۵۱ میلیون سهم بود و ارزش معاملات نیز به ۹۹ هزار و ۲۱۱ میلیارد ریال رسید. با وجود رشد ۴٫۰۹ درصدی شاخص کل، شاخص کل هم وزن تنها ۲٫۸۳ درصد رشد کرد. موضوعی که نشان می‌دهد بسیاری از نمادهای کوچک‌ در محدوده منفی معامله شدند.

در پایان هفته‌ای که از ابتدای هفته فشار فروش ۳۰ درصدی سهام عدالت را بر دوش خود احساس می‌کرد شاخص کل توانست بیش از ۹ درصد رشد داشته باشد و میانگین ارزش معاملات روزانه خود را با رشدی ۲٫۵ درصدی به حدود ۸۳ هزار میلیارد ریال برساند. این در حالی بود که هفته گذشته حدود ۸۱ هزار میلیارد ریال بود.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند