با حضور رییس جمهوری

فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس روز پنجشنبه با حضور رئیس‌جمهوری، وزیر نفت و جمعی دیگر از مسئولان کشوری و استان هرمزگان در بندرعباس به‌طور رسمی افتتاح شد.

با راه‌اندازی فار دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس میزان تولید این پالایشگاه از 12 میلیون لیتر بنزین به 24 میلیون لیتر در روز با کیفیت یورو پنج افزایش می‌یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، تولید نفت گاز این پالایشگاه نیز از 4 میلیون لیتر به 8 میلیون لیتر در روز افزایش خواهد یافت.

هم‌چنین پس از یک هفته از افتتاح رسمی فاز دوم از سوی رئیس‌جمهوری، نخستین واحد فاز سوم که واحد تقطیر است، راه‌اندازی خواهد شد.

در راستای دستور ویژه رئیس‌جمهوری مبنی بر تامین مالی این پالایشگاه 290 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل فازهای 2 و 3 پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس اختصاص یافته است.

فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، 10 اردیبهشت ‎ماه سال گذشته با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌‎جمهوری، بیژن زنگنه وزیر نفت، عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران، سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و جمعی از مدیران کشوری و استانی افتتاح شد.

این پالایشگاه از زمان افتتاح فاز نخست آن از سوی رئیس‌‌جمهوری تاکنون 3 میلیارد و 700 میلیون لیتر بنزین،‌ یک میلیارد و 700 میلیون لیتر نفت‌ گاز، 500 میلیون لیتر گاز مایع و 9 میلیارد لیتر سایر فرآورده‌ها را تولید کرده است.

با بهره‌برداری از فاز 3 این پالایشگاه در شهریور امسال میزان تولید بنزین این پالایشگاه به 36 میلیون لیتر در روز ارتقا می‌یابد.

پالایشگاه ستاره خلیج ‌فارس با ظرفیت 360 میلیون لیتر در روز در قالب 3 فاز 120 هزار بشکه ‌ای با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در 25 کیلومتری غرب بندرعباس در زمینی به مساحت 700 هکتار احداث شده و هم‌اکنون روزانه حدود 15 میلیون دلار تنها از بابت تولید 3 فرآورده بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع آن در کشور ارز ذخیره می‌شود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند