فروش اینترنتی بليت هواپیما ویژه اربعین ممنوع شد

فروش اینترنتی بليت هواپیما ویژه اربعین ممنوع شد

در نشست شورای حمل‌ونقل و لجستیک به ریاست وزیر راه و شهرسازی مطرح شد: امسال فروش اینترنتی بلیت هواپیما ویژه ایام اربعین ممنوع است و با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی و پلیس فتا به‌شدت با آن برخورد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، دومین نشست شورای حمل‌ونقل و لجستیک به ریاست محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با حضور معاونان، مدیران عامل و روسای شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه در وزارت راه و شهرسازی با هدف بحث و بررسی درباره موضوعات گزارش عملیات حج، گزارش قیمت بلیت‌ هواپیما و گزارش مدیریت و برنامه‌ریزی در مدیریت سفرهای اربعین برگزار شد.

اسلامی تأکید کرد: باید سطح خدمات پروازی به نحوی باشد که مردم برای سفرهای اربعین نسبت به گذشته بیشتر از هواپیما استفاده کنند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه خطاب به رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، خواستار معرفی نماینده ویژه این سازمان در عراق برای جلوگیری یا پیگیری و رسیدگی به مشکلات و اتفاقات ناگهانی در قبال ایرلاین‌ها و زائران شد.

وی خواستار هماهنگی بیشتر بین شرکت راه‌آهن و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شد تا زائران در زمان برگشت پس از انتقال به هاب‌های کرمانشاه، همدان و خرمشهر با استفاده از حمل‌ونقل ریلی به شهر‌های محل سکونت خود برسانند.

صدور 626 مجوز پرواز برای ایام اربعین

در این جلسه گزارش قیمت بلیت‌ هواپیما مطرح و سپس موضوع نرخ بلیت ویژه اربعین موردبحث و بررسی قرار گرفت که طبق اعلام معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشور عنوان شد: تاکنون ۶۲۶ مجوز پرواز برای ایام اربعین صادرشده و طبق برنامه‌ریزی تا ۷۲۰ مجوز برای پرواز به فرودگاه‌های نجف و بغداد ظرفیت ایجادشد.

معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد: ایرلاین‌ها می‌توانند درخواست خود برای ایجاد مسیر پروازی جدید به سازمان هواپیمایی کشوری ارسال کنند تا در صورت موافقت نرخ‌گذاری بر اساس مسافت انجام شود.

وی افزود: امسال فروش اینترنتی بلیت هواپیما ویژه ایام اربعین ممنوع اعلام‌شده و با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی و پلیس فتا به‌شدت با آن برخورد می‌شود.

در اين جلسه مطرح شد كه دامنه قیمت بلیت پروازهای ویژه ایام اربعین حدفاصل ۲۰ تا ۳۰ مهرماه با احتساب مسافت مبدا و مقصد است و در قبال بلیت‌های دو طرفه، اگر رفت‌ و يا برگشت در بازه‌هاي زماني ذكر شده ۱۰ روزه نباشد، شرکت‌ها موظف‌اند نرخ اعلامی ویژه اربعین را در نظر بگیرند.

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گزارشی از برنامه‌ریزی انجام‌شده در خصوص مدیریت و برنامه‌ریزی در مدیریت سفرهای اربعین ارائه کرد و گفت: ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس درون شهری برای جابه‌جایی زوار بین مرز تا پایانه مرزی و ۱۲۵۰ دستگاه دیگر داخل خاک عراق تا مرز به زائران خدمات ارائه می‌کنند.

در این جلسه عنوان شد، نرخ بلیت ویژه اتوبوس‌ها به مناسبت ایام اربعین حسینی سال جاری افزایش نداشته است،‌ اما افزایش قیمتی که در ابتدای سال جاری برای اتوبوس‌ها در نظر گرفته شده است موجب تغییر اندکی در قیمت بلیت اتوبوس‌های ویژه اربعین می‌شود.

انجام ۷۲۲ پرواز حج با ۱۰ فروند ناوگان عملیاتی

در ابتدای این نشست کاپیتان تورج دهقانی زنگنه مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) گزارش عملیات حج را ارائه کرد و گفت: آخرین پرواز حج ایران ایر از فرودگاه مدینه منوره در تاریخ ۱۸ شهریورماه در فرودگاه امام خمینی (ره) به زمین نشست و عملیات حج تمتع پایان یافت.

زنگنه با اشاره به آمار عملیات رفت حج تمتع ۹۸ اظهار کرد: پس از اعزام عوامل از ۱۴ تیرماه، عملیات رفت به‌طور رسمی در تاریخ ۱۷ تیر سال جاری آغاز شد و ۱۵ مردادماه پایان یافت. طی این ۳۳ روز، ۸۸ هزار و ۵۶۱ زائر با انجام ۳۶۰ پرواز جابه‌جا شدند که ۴۳ درصد پرواز‌ها به مقصد جده( ۱۵۳ پرواز) و ۵۷ درصد پرواز‌ها به مدینه منوره (۲۰۷ پرواز) انجام شد و مجموع تأخیر در کل پروازها ۱۹ دقیقه و میزان بار جابه‌جا شده نیز۱ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۱۳۲ کیلو بوده‌ است.

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آغاز عملیات بازگشت از ۲۵ مرداد و پایان عملیات در بامداد ۱۸ شهریورماه سال جاری گفت: در عملیات بازگشت در ۲۴ روز با ۳۶۲ پرواز و ۲۱۸۵ ساعت پرواز، تعداد ۸۸ هزار و ۵۲۱ حاجی/حاجیه و بیش از ۲۲۰۰ تن بار منتقل شدند و میانگین تأخیر پروازها کمتر از ۱۰ دقیقه بوده‌ است. همچنین ۱۵۷ پرواز معادل ۴۴ درصد از فرودگاه جده و ۲۰۵ پرواز معادل ۵۶ درصد پروازها از فرودگاه مدینه منوره به ۱۹ ایستگاه‌های پروازی انجام شده است.

کاهش ۷۴ درصدی میانگین تأخیرهای پروازهای حج

مدیرعامل ایران‌ایر یادآور شد: ۳۶۲ پرواز عملیات بازگشت توسط ۶۱ خلبان، ۲۶ کمک‌خلبان، ۱۳ مهندس پرواز در قالب ۴۳۷۰ساعت/مهندس برای انجام امور تعمیراتی، ۸۰ نفر سرمهماندار و ۳۰۰ نفر مهماندار انجام شده است.

وی در ادامه با اشاره به آمار کل عملیات رفت‌وبرگشت حج تمتع ۹۸ بیان داشت: عملیات در ۵۷ روز با انجام ۷۲۲ پرواز در قالب ۴۳۳۲ ساعت و حمل بیش از ۳۷۰۰ تن بار با ۱۰ فروند ناوگان عملیاتی و میانگین تأخیر ۱۴ دقیقه درمجموع رفت‌وبرگشت انجام شد.

کاپیتان زنگنه سپس به مقایسه عملیات حج ۹۷ و ۹۸ پرداخت و گفت: در عملیات پروازهای حج امسال شاهد افزایش ۹۸ درصدی تعداد زائران اعزامی و افزایش ۹۷ درصدی پروازها، افزایش ۷۰ درصدی ایستگاه‌های عملیاتی، کاهش ۷۴ درصدی میانگین تأخیر نسبت سال قبل بوده‌ایم.

مدیرعامل ایران ایر در خصوص عملکرد بخش ارتباطات و اطلاع‌رسانی این شرکت در قبال عملیات حج تمتع امسال نیز یادآور شد: در همین مدت ۱۸۳ خبر، ۱۴۰ اینفوگرافی، ۴۰ کلیپ اطلاع‌رسانی پایان عملیات رفت‌وبرگشت، ۳ کنفرانس خبری برای آغاز و پایان رفت و پایان برگشت، ۸ گزارش تصویری تولیدی، ۱۷ مصاحبه در رادیو سراسری، هماهنگی و زیرنویس اطلاعات از طریق صداوسیما در شبکه خبر و ۱۹ شبکه استانی انجام شد.

وی افزود: همچنین ۷۵۴ خبر توسط خبرگزاری‌های رسمی در طول عملیات رفت‌وبرگشت تهیه شد و شاهد ۴۸۹۸ مرتبه بازنشر خبر‌های تولیدی هما در ۲۷۸ سایت، ۱۲۵۷۸ مرتبه بازنشر خبر‌های تولیدی خبرگزاری رسمی در سایت‌ها و پایگاه‌های خبری بوده‌ایم.

حفظ عزت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در عملیات حج تمتع

وزیر راه و شهرسازی ضمن قدردانی از مدیرعامل ایران ایر و تمامی دست‌اندرکاران حوزه حمل‌ونقل هوایی اظهار داشت: عملیات حج تمتع امسال برخلاف تمام نگرانی‌ها به‌خوبی انجام گرفت و عزت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران حفظ شد.

محمد اسلامی بر پیگیری هزینه‌های ایران ایر تأکید کرد و گفت: براساس تأکید معاون اول رئیس‌جمهوری و خواسته وزارت راه و شهرسازی هزینه واقعی و قیمت تمام‌شده خدمات ایران ایردر خصوص پروازهاي حج پرداخت شود.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند