موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بازار داغ فروش فیش حقوقی / «ضمانت» در بازار غیررسمی چند؟

بازار داغ فروش فیش حقوقی / «ضمانت» در بازار غیررسمی چند؟

روزانه تعداد زیادی آگهی‌های ارائه‌دهنده ضامن‌هایی از بین کارمندان دولت برای انواع وام و استخدام و حتی اخد جواز در سایت‌های تبلیغاتی ثبت می‌شود. این کارمندان در این آگهی‌‎ها فیش حقوقی و نامه کسر از حقوق خود را به فروش می‌گذارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی‌ها از سایت‌های تبلیغات اینترنتی نشان می‌دهد، هر روز تعداد زیادی از آگهی‌های مربوط به امور دریافت وام ثبت می‌شود.

به نحوی که هر روز در تبلیغات اینترنتی به تعداد کارمندان دولتی که به عنوان ضامن ثبت نام می‌کنند، افزوده می‌شود. یعنی کارمندان دولت برای دریافت درصدی از وام به عنوان کارمزد ضامن فیش حقوقی یا نامه کسر از حقوق ارائه می‌کنند.

نرخ معمول ضمانت با نامه کسر از حقوق در بسیاری از این آگهی‌ها پنج درصد کل میزان وام است.

علاوه بر کارمزد پنج درصدی، متقاضی وام باید معادل وام درخواستی به ضامن سفته بدهد.

اما این نرخ‌ها ثابت نیست، صاحب یکی از آگهی‌دهنده‌ها گفت: برای ۳۰ میلیون تومان وام، کارمزد ضامن معادل سه میلیون تومان می‌شود، و متقاضی وام برای ۳۰ تومان سفته‌ای که به ضامن می‌دهد، رسید می‌گیرد.

برخی از آگهی‌ها فقط مختص به یک ضامن نیست و مانند یک بنگاه کار می‌کنند. آگهی‌دهنده دیگری گفت: ما از اداره‌های دولتی مختلفی مانند ضامن داریم و متقاضیان هر تعداد که ضامن بخواهند وجود دارد و همه‌ ضامن‌های ما فیش حقوقی دارند.

این آگهی‌دهنده در ادامه گفت: ضامن‌های ما کارمند اداره‌ها و حتی وزارتخانه‌ها هستند.

یکی دیگر از آگهی‌دهنده‌ها عنوان کرد: کارمزد ضامن با نامه کسر از حقوق معادل یک میلیون و ۵۰۰ تومان است.

اما آگهی‌های ضامن فقط مختص به دریافت وام نیست و برخی دیگر از کارمندان فیش حقوقی خود را برای ضمانت افراد به فروش گذاشته‌اند.

یکی از کارمندان گفت قیمت یک فیش حقوقی برای به ضمانت گذاشتن یک دوره شش‌ماهه، معادل یک میلیون و ۵۰۰ تومان است.

ضامن وام‌های مسکن و ازدواج

وام مسکن و ازدواج از جمله وام‌هایی است که در بین آگهی‌های ارائه‌دهنده ضامن‌های طرفدار بیشتری دارد، حتی بخشی از این آگهی‌ها فقط به وام‌های ازدواج اختصاص دارند.

در نقطه مقابل ارا‌ئه‌دهندگان وام، آگهی‌هایی نیز با عنوان متقاضیان وام با فیش حقوقی و نامه کسر از حقوق وجود دارد.

نوع دیگری از این ضمانت‌ها به موضوع کاملا متفاوت‌تری اختصاص دارد. در یکی از آگهی‌ها آمده است: «ضمانت با جواز کسب (جهت استخدام، شورا، اجاره خودرو و اخذ جواز) تمام نقاط به صورت توافقی بدون واسطه انجام و هزینه بعد از انجام کار دریافت می‌شود.»

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند