اکسکوینو
کرباسیان خبر داد:

فروش ۱۰ هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک‌ها

تجارت نیوز

وزیر اقتصاد با اعلام خبر فروش 10 هزار میلیارد تومان اموال مازاد از جمله بنگاه‌های در اختیار بانک‌ها طی سال جاری، از برنامه‌ریزی برای افزایش این رقم به ۲۰ هزار میلیارد تومان خبر داد.

وزیر اقتصاد با اعلام خبر فروش ۱۰ هزار میلیارد تومان اموال مازاد از جمله بنگاه‌های در اختیار بانک‌ها طی سال جاری، از برنامه‌ریزی برای افزایش این رقم به ۲۰ هزار میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت اقتصاد، مسعود کرباسیان که در جلسه هم‌اندیشی با نمایندگان عضو فراکسیون مستقلین ولایی در مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت با اعلام این خبر افزود: درخصوص واگذاری بنگاه‌های متعلق به بانک‌ها، یک بحث این بود که با توجه به وضعیت بازار و عدم وجود خریدار با قیمت بالا، آیا باید بانک‌ها این بنگاه‌ها را با همین میزان بازدهی ناچیز، تحت تملک نگه دارند یا آن‌ها را بفروشند و پولش را در اقتصاد به گردش در بیاورند؟

وی گفت: پاسخ ما به این سوال مثبت است، زیرا ما مطابق وظیفه قانونی، اعتقاد داریم که خصوصی‌سازی در راستای سیاست‌های ابلاغی اصل ۴۴ قانون اساسی، باید انجام شود لذا قطعا با سرعت بیشتری موضوع فروش اموال مازاد بانک‌ها در دستور کار خواهیم داشت.

کرباسیان با تاکید بر اینکه خود را متعهد به خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی می‌داند، اظهار داشت: در همین راستا هم بود که هفته گذشته، خودم پیش‌قدم شدم و با پیشنهاد به هیئت دولت مصوبه واگذاری بیمه آسیا، البرز و دانا را گرفتم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تایید برخی گلایه‌های مطرح شده از سوی نمایندگان شرکت کننده در جلسه، با بیان اینکه مطابق قانون، ۶۰ درصد درآمد فروش نفت، خارج از اختیار دولت بوده و اینکه تحقق حدود ۷۰ درصد درآمدهای دولت بر عهده وزارت اقتصاد است، افزود: با وجود همه تنگناها و محدودیت‌ها، خودتان شاهد هستید که تا به‌حال نه یک ساعت پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان عقب افتاده و نه تاخیری در واریز یارانه‌ها رخ داده است.

کرباسیان با بیان اینکه برای وصول کامل بخشی از درآمدهای وزارت اقتصاد ناگزیر تا روزهای پایانی نیمه دوم سال باید صبر کرد، افزود: با این وجود در سال جاری تاکنون شاهد نارضایتی پیمان‌کاران بابت طلب از دولت نبوده‌ایم و یا در خصوص پرداخت بهای گندم به کشاورزان، دولت تنها دو هفته تاخیر داشت.

وی درخصوص بخش دیگری از سخنان نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد انتشار اوراق خزانه و اوراق مشارکت نیز اظهار داشت: اوراق خزانه و مشارکت را ما با سود ۱۷.۵ درصد عرضه کرده‌ایم و خودمان هم با نرخ ۱۷ درصد در بازار ثانویه داریم آن‌ها را به پول نقد تبدیل می‌کنیم و بنابراین از نظر ما، جای نگرانی از این محل وجود ندارد زیرا دولت آن‌قدر توان دارد که بلافاصله اوراق را به پول نقد تبدیل کند.

وزیر اقتصاد در ادامه، در خصوص مباحث مطرح شده از سوی نمایندگان عضو فراکسیون مستقلین ولایی در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با فایناس نیز گفت: ما وظیفه خود در خصوص زمینه دسترسی به منابع ارزان‌قیمت خارجی را به خوبی ایفا کرده‌ایم و تاکید هم داریم که این منابع باید صرف کالاهای سرمایه‌ای و انتقال فناوری شود و امیدواریم که بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی با سرعت بیشتری زمینه جذب این منابع را فراهم سازند.

وی امضای دو موافقت‌نامه با جمهوری چک و مجارستان طی دو هفته گذشته را نشان دیگری از فضای امید بخش موجود به رغم همه تنگناها و برخی فضاسازی‌ها خواند.

این گزارش حاکی است، نمایندگان عضو فراکسیون مستقلین ولایی در مجلس شورای اسلامی، در ابتدای جلسه طی سخنانی، نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را درخصوص موضوعاتی چون مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده، درخواست معافیت مالیاتی برای برخی مناطق محروم، راه‌اندازی و تقویت مناطق آزاد تجاری، بنگاه‌داری بانک‌ها و دشواری دریافت تسهیلات و مشکلات دریافت‌کنندگان وام ‌های خرد برای ضمانت وام درخواستی، اثر افزایش احتمالی قیمت بنزین بر تورم مطرح کردند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند