کد خبر: 251778

فعالیت بریتیش پترولیوم در میدان گازی مشترک با ایران متوقف شد

با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت بریتیش پترولیوم (بی‌پی) فعالیت‌های خود در میدان‌ گازی رهوم در دریای شمال را که در آن با یک شرکت ایرانی مشترک است، متوقف کرد.

سرویس بازار -

با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت بریتیش پترولیوم (بی‌پی) فعالیت‌های خود در میدان‌ گازی رهوم در دریای شمال را که در آن با یک شرکت ایرانی مشترک است، متوقف کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از ایندیپندنت؛ با خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت بریتیش پترولیوم (بی‌پی) فعالیت‌های خود در میدان‌ گازی رهوم در دریای شمال را که در آن با یک شرکت ایرانی مشترک است، متوقف کرد و حالا مشغول واگذاری سهام خود به یک شرکت انگلیسی کوچکتر است.

بی‌پی ۵۰ درصد از مالکیت میدان گازی رهوم را در اختیار دارد، درحالی‌که شرکت نفتی ایرانی هم نصف دیگر را در اختیار دارد. این شرکت اعلام کرد: بی‌پی تصمیم گرفته است تا برخی از فعالیت‌های خود در میدان گازی رهوم در دریای شمال را به تعویق بیاندازد تا شفافیت لازم در مورد تاثیر احتمالی تصمیمات اخیر دولت آمریکا در مورد ایران، به دست بیاید. نیمی از مالکیت رهوم به عهده طرف ایرانی است. بی‌پی همیشه به رعایت تحریم‌های اعمال شده پایبند بوده است.

در حال حاضر بی‌پی در حال واگذاری سهام خود به شرکت سریکا انرژی است. این شرکت یک شرکت نفت و گاز انگلیسی است که در دریای شمال فعال است.

بی‌پی اعلام کرد: هر دو شرکت انگلیسی در حال مذاکره با مقامات انگلستان و آمریکا هستند تا وضعیت را بهتر درک کنند و گام‌های مورد نیاز را برای تضمین تداوم فعالیت رهوم، بردارند.

سریکا انرژی هم روز سه‌شنبه اعلام کرد که مانند بی‌پی به این توافق پایبند است و انتظار دارد این معامله در ربع سوم امسال تکمیل شود.

هرچند سریکا اضافه کرد، از آنجایی که آی‌اوسی (شرکت نفت و گاز ایرانی)، مالک ۵۰ درصد این میدان گازی است، فعالیت‌ها تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار خواهند گرفت. به‌ویژه تحریم‌های جدیدی که در ۸ می توسط دولت آمریکا اعلام شدند.

میچ فلگ، مدیر اجرایی ارشد سریکا، می‌گوید: ما با شرکای خود و با دولت انگلیس همکاری خواهیم داشت تا شرایط مود قبول مقامات آمریکایی را شناسایی کنیم تا از عملکرد ایمن و کارآمد میدان رهوم اطمینان حاصل کنیم و همچنین بازگشت اقتصادی این میدان با ارزش انگلیس تضمین شود.

بی‌پی فعالیت‌های معینی را در میدان گازی روهوم با مجوز اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، انجام می‌داد، اما این مجوز در ۳۰ سپتامبر منقضی می‌شود. هم بریتیش‌ پترولیوم و هم سریکا انرژی از این اداره خواسته‌اند تا این مجوز را تجدید کند. اما انتظار می‌رود با این تحریم‌های جدید، تغییراتی در روند اعطای مجوز اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا، به وجود بیاید.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.