فیلم نفس نماینده ایران در اسکار

فیلم نفس نماینده ایران در اسکار

با معرفی فیلم نفس به کارگردانی نرگس آبیار به اسکار با مروری بر تاریخچه حضور فیلم‌های سینماگران ایرانی در این رویداد، این فیلم‌ساز به عنوان اولین کارگردان زن، فیلمش از سوی ایران به آکادمی اسکار معرفی شده است.

با معرفی فیلم نفس به کارگردانی نرگس آبیار به اسکار با مروری بر تاریخچه حضور فیلم‌های سینماگران ایرانی در این رویداد، این فیلم‌ساز به عنوان اولین کارگردان زن، فیلمش از سوی ایران به آکادمی اسکار معرفی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش از این فیلمی از سینماگران زن ایرانی به آکادمی اسکار معرفی نشده بود.

فیلم نفس که در اسکار 2018 نماینده سینمای ایران است، علاوه بر برخی حضورهای بین‌المللی در سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر، جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی و در بخش بین‌الملل جشنواره فجر نیز پانته‌آ پناهی‌ها سیمرغ زرین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد.

نفس که پخش بین‌المللی آن را محمد اطبایی برعهده دارد، روایت زندگی چهار کودک به نام‌های بهار، نادر، کمال و مریم است که به همراه پدرشان غفور و مادربزرگ خود در دهه ۵۰ خورشیدی نفس می‌کشند! دنیای این کودکان، دنیایی پر از رویاهای زیبای کودکانه است و قرار است رنگ حقیقت به خود بگیرد.

مهران احمدی، پانته‌آ پناهی ها،گلاره عباسی، سیامک صفری، شبنم مقدمی، ساقی زینتی، محمدرضا شیرخانلو، سیده ساره نورموسوی، علی خانبابایی و جمشید هاشم‌پور ایفاگر نقش‌های فیلم سینمایی نفس هستند.

اما در ادامه مروری داریم بر تاریخچه حضور سینمای ایران در اسکار؛

سال گذشته سینمای ایران با معرفی فیلم فروشنده اصغر فرهادی به اسکار این شانس را داشت که برای دومین‌بار اسکار بهترین فیلم خارجی را به دست بیاورد.

مروری بر تاریخچه این جایزه نشان می‌دهد که اصغر فرهادی پیش از این با فیلم جدایی نادر از سیمین، برای اولین‌بار سینمای ایران را صاحب اسکار کرد و تاکنون فیلم‌های گذشته و درباره الی اصغر فرهادی نیز از سوی ایران به آکادمی اسکار معرفی شده است.

دو سال گذشته فیلم محمد رسول‌الله مجید مجیدی به اسکار معرفی شد و پیش از آن در سال‌های 93،92،91 به ترتیب؛ امروز رضا میرکریمی، گذشته اصغر فرهادی و یه حبه قند رضا میرکریمی ( البته بنابر تصمیم جواد شمقدری اسکار تحریم شد و یه حبه قند به آکادمی معرفی نشد.)

قبل‌تر هم جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی معرفی شد که اسکار خارجی را برای اولین‌بار برای سینمای ایران کسب کرد.

اگر به تاریخچه‌ی حضور سینمای ایران در اسکار برگردیم، فیلم بچه‌های آسمان ساخته‌ی مجید مجیدی که در سال 1377 با عنوان نماینده‌ی ایران به اسکار معرفی شد، برای اولین‌ بار در جمع نامزدهای بهترین اسکار غیر انگلیسی زبان در سال 1999 انتخاب شد.

سالها پیش برای نخستین بار وزارت فرهنگ و هنر وقت در سال 1356 فیلم دایره‌ مینا ساخته‌ی داریوش مهرجویی را به اسکار معرفی کرد و پس از آن فیلم باد صبا ساخته‌ آلبر لاموریس به عنوان نماینده‌ ایران در سال 57 راهی آکادمی اسکار شد.

سینمای ایران به مدت 16 سال نماینده‌ای به اسکار معرفی نکرد تا سال 1373 که فیلم زیر درختان زیتون ساخته‌ی عباس کیارستمی معرفی شد و سپس در سال 1374 بادکنک سفید به کارگردانی جعفر پناهی، سال75 فیلم معرفی نشد، 76 گبه محسن مخملباف، 77 بچه‌های آسمان مجید مجیدی (جزو نامزدها قرار گرفت)، 78 رنگ خدا، مجید مجیدی، 79 زمانی برای مستی اسبها بهمن قبادی ، 80 باران مجید مجیدی ، 81 من ترانه 15 سال دارم رسول صدرعاملی ،‌ 82 نفس عمیق پرویز شهبازی‏، 83 لاک‌پشتها هم پرواز می‌کنند بهمن قبادی و 84 خیلی دور خیلی نزدیک رضا میرکریمی، 85 کافه ترانزیت ، 86 میم مثل مادر رسول ملاقلی‌پور و 87 آواز گنجشکها مجید مجیدی،88 درباره الی به کارگردانی اصغر فرهادی و سال 89 بدرود بغداد مهدی نادری به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار معرفی شد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند