کد خبر: 189064

قرارداد خرید بوئینگ، نیازمند اخذ مجوز از خرانه‌داری آمریکا

معاون برنامه‌ریزی و توسعه ناوگان شرکت هواپیمایی آسمان گفت: در قراردادی که با شرکت بوئینگ برای خرید ۳۰ فروند هواپیمای مدل ۷۳۷ به امضا رسیده، این شرکت موظف به اخذ مجوز از اداره خزانه‌داری آمریکا (اوفک) است.

سرویس اقتصاد کلان -

معاون برنامه‌ریزی و توسعه ناوگان شرکت هواپیمایی آسمان گفت: در قراردادی که با شرکت بوئینگ برای خرید ۳۰ فروند هواپیمای مدل ۷۳۷ به امضا رسیده، این شرکت موظف به اخذ مجوز از اداره خزانه‌داری آمریکا (اوفک) است.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد گرجی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به امضای قرارداد این شرکت با بوئینگ برای خرید ۳۰ هواپیمای ۷۳۷ مکس یادآور شد: این قرارداد ۸ ماه پیش در تهران به امضا رسید و بوئینگ موظف شد در طول ۹ ماه فرآیند اخذ مجوز خزانه‌داری امریکا را انجام دهد و بیش از یک ماه به موعد مقرر مانده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه ناوگان شرکت هواپیمایی آسمان اظهارداشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که بوئینگ در حال پیگیری اخذ این مجوز از خزانه‌داری آمریکا است تا این قرارداد هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.

گرجی افزود: در این قرارداد طرفین موافقت کردند پس از تحویل این ۳۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس، شرکت هواپیمایی آسمان ۳۰ فروند دیگر (۳۰ +۳۰) از این هواپیماها را خریداری کند و مبلغ آن نیز در قرارداد محرمانه است.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد ارزش این قرارداد قرار است توسط شرکت بوئینگ تامین مالی شود، گفت: شرکت آسمان ۵ درصد باقی‌مانده آن را پرداخت خواهد کرد و اسناد این هواپیماها وثیقه تضمین منابع مالی آن در نزد بوئینگ خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه ناوگان شرکت هواپیمایی آسمان یادآورشد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است شرکت آسمان از این هواپیماها در مسیرهای داخلی و بین‌المللی استفاده کند و از مناسب‌ترین هواپیماها برای پرواز به اروپای شرقی، اروپای مرکزی، آلمان، انگلیس و کشورهای آسیایی است.

گرجی اظهارداشت: هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس یکی از مناسب‌ترین ناوگان هوایی در پروازهای منطقه‌ای است و این هواپیما تا ۵ ساعت می‌توانند در مسیرهای بین‌المللی پرواز کند.

پیش از این مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا اعلام کرده بود که اولین هواپیمای برجامی خریداری شده شرکت آسمان از بوئینگ تا ۲ سال آینده وارد کشور می‌شود.

«ولی آذروش» یادآورشد: شرکت بوئینگ در قراردادی که با شرکت آسمان منعقد کرده، متعهد شده ۳۰ فروند هواپیما به این شرکت تحویل دهد که اولین فروند آن که از نوع «۷۳۷ مکس» است، دو سال دیگر وارد کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاکنون در مسیر اجرای این قرارداد، مشکلی به‌وجود نیامده است، گفت: شرکت بوئینگ ۹۵ درصد ارزش این ۳۰ فروند هواپیما را تامین مالی خواهد کرد.

آذروش افزود: در صورتی‌که دولتمردان آمریکایی در مسیر اجرای این قرارداد مشکلی ایجاد نکنند، آسمان علاوه بر این ۳۰ فروند هواپیمای بوئینگ، ۳۰ فروند دیگر را نیز از این شرکت خریداری می‌کند.

وی بیان کرد: مجوزهای فروش این ۳۰ فروند هواپیمای بوئینگ از خزانه‌داری آمریکا در حال اخذ است و طبق قرارداد نخستین فروند آن در سال ۲۰۲۰ میلادی وارد ناوگان هوایی آسمان می‌شود.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1335.5
مثقال طلا (%0.27)
738500
2000
سکه امامی (%0.11)
1833000
2000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.88)
6800
60
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.