تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آب مازندران به تهران منتقل می‌شود / علت قطعی برق و آب مازندران چیست؟

آب مازندران به تهران منتقل می‌شود / علت قطعی برق و آب مازندران چیست؟

همزمان با خاموشی‌های گسترده این هفته در کشور، استان مازندران روزهای عجیبی را پست سر گذاشته و برق این استان چندین نوبت قطع شده است و این همه مشکلات این استان نیست؛ شهرستان آمل هم دو، سه روزی است آب شرب ندارد و با این وجود قرار است آب این استان به پایتخت منتقل شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، کشور در هفته اخیر، مشکلات زیادی در تامین برق و آب برخی از مشترکان داشت اما این مشکلات در استان مازندران اوج گرفته است و بنا بر اخبار واصله آمل دو سه روزی است که در تامین آب مشکل دارد و مناطقی از قائم‌شهر، روز گذشته شش ساعت در خاموشی مانده و البته این همه مشکلات استان نیست. شرکت آب منطقه‌ای تهران قصد دارد آب پایتخت را از این استان تامین کند و دو روز پیش هم مجوز اجرای این طرح را دریافت کرده است.

رضا حاجی‌پور، نماینده مردم آمل درباره قطعی آب آمل و کلیپی که در فضای مجازی دست به دست می‌شود به خبرنگار تجارت‌نیوز می‌گوید: یکی از ژنراتورهای شهر سوخته بود و کارشناسان در حال تعویض این ژنراتور بودند و در نهایت بخشی از مشکل آب شهر حل شد و بخش دیگر آن هم به زودی حل می‌شود.

او وعده می‌دهد: با پیگیری‌های ما و سازمان آب و فاضلاب استان، یک دستگاه موتور جدید به شهر منتقل شد و قرار است یک دستگاه موتور دیگر هم به زودی به شهر اضافه شود. با این حال بخشی از مشکل دیروز برطرف شد.

حاجی‌پور توضیح می‌دهد: این مساله در یکی از مناطق آمل اتفاق افتاده بود. آمل آب شهرهای بابلسر، فریدون‌کنار، محمودآباد و چند منطقه دیگر را تامین می‌کند. ما بیش از ۳۰ حلقه چاه داریم که به شهرهای اطراف کمک می‌کنند.

با این حال چند روز پیش، شرکت آب منطقه‌ای تهران مجوز اجرای طرح «سامانه مهار نشت آب سد لار» برای تأمین آب آشامیدنی پایتخت را دریافت کرده و پیگیر اجرای آن در بالادست سد در حال ساخت هراز است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نظر می‌رسد مجوز زیست‌محیطی انتقال آب مازندران به تهران در سکوت خبری صادر شده و به مرحله اجرا رسیده است. شرکت آب‌منطقه‌ای تهران با هدف تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز مشترکان خود در پایتخت پیگیر اجرای این طرح شده و قرار است آبی که از سد لار به سمت دره هراز و مازندران جاری می‌شود، دوباره به سمت تهران و سد لتیان بازگردانده شود و کارشناسان با این طرح بسیار مخالف‌اند.

کاظم حسینی کارنامی، سرپرست شرکت توزیع برق مازندران با تایید قطعی برق گسترده روز پیش به تجارت‌نیوز می‌گوید: معمولا تنها دو ساعت در روز برق مشترکان را قطع می‌کنیم، گزارش‌هایی که از قطعی برق طولانی به دست شما رسیده، درست است اما حادثه‌ای غیرمترقبه اتفاق افتاد و این موضوع همیشگی نیست و خاموشی‌های استان حداکثر دو ساعت است.

حسینی ادامه می‌دهد: دیروز در انتقال برق به مشکل برخوردیم و رسیدگی به آن هم مقداری زمان‌بر شد اما تلاش کردیم برق مشترکان را وصل کنیم.

بنا بر گزارش ایسنا، علی بابایی کارنامی، نماینده منتخب شهرستان ساری در مجلس گفته بود: قطع برق در مازندران عامل قتل‌عام مردم شده است و وضعیت مازندران شبیه به خوزستان شده است.

با این حال حسینی ادعا می‌کند که برق بیمارستان‌های مازندران تاکنون قطع نشده است و توضیح می‌دهد: وضعیت کرونا در مازندران سیاه شد و بیمارستان‌ها جایی برای بیماران نداشتند و بیماران در خانه بستری بودند به همین دلیل، ما تصمیم گرفتیم برق صنایع استان را محدودتر کنیم زیرا ۷۵ درصد از مشترکان ما مشترکان برق خانگی هستند و صنایع استان مازندارن، محدودترند و وضعیت کرونا در استان مازندران ما را مجبور کرده که برق مشترکان خانگی را قطع نکنیم تا اتفاق ناگواری برای بیماران پیش نیاید.

البته او معتقد است: با وجود محدودسازی برق صنایع استان، هنوز مشکلی برای صنایع پیش نیامده: صنایع براساس چارچوب‌هایی که به ما ابلاغ شده محدود شده‌اند و مشکلی هم برای آن‌ها پیش نیامده است.

برای مطالعه بیشتر در همین مورد، گزارش «ماجرای قطع گاز چیست؟» را هم بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند