قناد خانگی؛« این حرفه همیشه مشتری دارد» – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند

قناد خانگی؛« این حرفه همیشه مشتری دارد»

خانگی؛« این حرفه همیشه مشتری دارد»

«این حرفه همیشه مشتری دارد. مردم در جشن و شادی، اعیاد مذهبی و همچنین مراسم سوگواری از این تکه‌های شیرین و لذیذ استفاده می‌کنند و هرچقدر هم رقیب داشته باشید با کمی خلاقیت می‌توانید جایگاه امن شغلی خود را حفظ کنید.»

مژگان افروزی: عاطفه شایسته‌راد از بانوان خوش سلیقه و هنرمندی است که سال‌هاست به کسب و کار شیرینی‌پزی مشغول است. او هنر شیرینی‌پزی و سفره‌ آرایی را از مادرش آموخته و سال 76 یک دوره کلاس‌های آموزش تکمیلی را در کنار خانم‌ها گلزارمنش و فولادی از استادان این هنر گذرانده است.

به گزارش تجارت‌نیوز: او طی سال‌های گذشته بارها در برنامه‌های مختلف آشپزی تلوزیون شرکت کرده و در حال حاضر در خانه علاوه بر آموزش شیرینی‌پزی این هنر را به عنوان یک کسب و کار خانگی دنبال می‌کند.

منزل آراسته و خوش عطرش از خانه یک کدبانو خبر می‌دهد. با دو کیک که شبیه عکس‌های کتاب‌های آشپزی است، همراه چای میزبانی‌اش را شیرین‌تر می‌کند. او از کسب و کارش سخن می‌گوید:

photo 2018 06 01 11 29 29

_ از کِی به آشپزی علاقه پیدا کردید؟
از کودکی به انواع آشپزی علاقه داشتم. وقتی هفت سالم بود یکبار در غیاب مادر برای اعضای خانواده برنج پختم. برنج خیلی خوبی شده بود. البته در خانواده ما همه آشپزهای خیلی خوبی هستند.

مادرم خیلی به کدبانویی اهمیت می‌داد و از همان کودکی از ما می‌خواست تا کنارش ایستاده و پخت و پز را از او یاد بگیریم. می‌گفت: مجبور نیستید در خانه کاری کنید ولی همه چیز را یاد بگیرید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

من هم از دخترم می‌خواهم همان اندازه که به درس، ورزش و موسیقی اهمیت می‌دهد کدبانویی را هم بیاموزد. تلاش می‌کنم دخترم در دوره سنی خود تمام نکات لازم شیرینی پزی و آشپزی را هم یاد بگیرد به ویژه وقتی می‌بینم دوستانش از اینکه آشپزخانه مادرهایشان خالی از پخت و پز و متکی به غذاهای آماده است ابراز ناراحتی می‌کنند و به دخترم سفارش غذا و شیرینی می‌دهند. به همین دلیل اصرار دارم دخترم به امور آشپزی مسلط باشد.

photo 2018 06 01 11 29 27

_ در خانه می‌شود به صورت حرفه‌ای به شیرینی پزی پرداخت؟
شیرینی پزی در خانه کار ساده‌ای است. نیاز به تجهیزات گران قیمت ندارد. می‌توان با آموختن این هنر و آشنایی با وسایل و مواد مورد نیاز و خلاقیت و حوصله کار را شروع کرد و آن را قدم به قدم گسترش داد تا به مرحله حرفه‌ای رسید.

_ تفاوت قیمت بین شیرینی‌های خانگی و قنادی‌ها وجود دارد؟

از نظر قیمت‌گذاری شاید نتوان گفت که شیرینی‌های خانگی ارزانتر از محصولات قنادی‌ها هستند اما مزایای خاصی هم دارند. به عنوان مثال؛ قناد صرفا روی یک سفارش تمرکز دارد. دیگری اینکه مواد اولیه در شیرینی پزی‌های خانگی تازه‌تر هستند و قناد هم از حجم بیشتری از مواد استفاده می‌کند که قطعا در طعم و شکل محصول نهایی اثر قابل توجهی دارد. از همه مهمتر نظافت ، بهداشت و کیفیت در کار از نکاتی است که اهمیت زیادی دارد و قناد خانگی به دلیل اینکه به صورت سفارشی کار می‌کند می‌تواند تمرکز بیشتری روی نظافت و بهداشت محصولش داشته باشد.

photo 2018 06 01 11 29 35

_ چه مدت بعد از شروع کار می‌توان انتظار بهره اقتصادی داشت؟

نه تنها در حرفه شیرینی پزی بلکه در هر کسب و کار دیگری نمی‌شود انتظار داشت که به محض شروع کار کسب درآمد بالا داشت یا حتی درآمدی بدست آورد. ممکن است کار یک نفر آنقدر خوب باشد که بلافاصله بعد از شروع کار درآمد داشته باشد و ممکن است مدتی بین چند ماه تا یک سال این برگشت مالی طول بکشد.

_ چه عواملی در موفقیت کار مؤثر است؟

در دست‌یابی به سود موارد مختلفی تاثیرگذار هستند مثل کیفیت، جذب مشتری، تبلیغات، به روز بودن و… در کنار تبلیغات که این روزها فضای مجازی امکانات مناسبی را ایجاد کرده، خود مشتریان بهترین گزینه برای جذب مشتری هستند. در واقع اگر مشتری از محصولی که دریافت می‌کند رضایت کافی داشته باشد آن را به دیگران هم معرفی می‌کند. اما آنچه از تبلیغات مهمتر به نظر می‌رسد حفظ مشتری است. همان مشتریان ثابت برای شما درآمد مستمر فراهم می‌کنند و صد البته یک همراه و مشوق همیشگی برای ادامه کسب و کار خواهند بود.

photo 2018 06 01 11 29 06

_ مهم ترین ویژگی این حرفه چیست؟

هنر شیرینی‌پزی و آشپزی یک حرفه بسیار پر فایده و لذت‌بخش برای خانم‌های خانه‌دار و همچنین اعضای خانواده است . چه خوب است هر بانوی ایرانی و دختران جوان ما این هنر را یاد بگیرند تا بتوانند در دو حالت آموزش به دوستداران این حرفه و سفارش گرفتن کسب درآمد کنند. مهمتر از بهره اقتصادی از طریق این هنر و مهارت می‌توانند برنامه غذایی سالم خانواده خود را هم مدیریت کنند . با این هنر، خانه شما هم خانه است هم محل امنی برای کار که در صورت تمایل می‌توان آن‌را گسترش داده و محل کسب بزرگتری را فراهم کرد.

photo 2018 06 01 11 29 09

_ کلام آخر.

به یاد داشته باشید که این حرفه همیشه مشتری دارد. مردم در جشن و شادی، اعیاد مذهبی و همچنین مراسم سوگواری از این تکه‌های شیرین و لذیذ استفاده می‌کنند و هرچقدر هم رقیب داشته باشید با کمی خلاقیت می‌توانید جایگاه امن شغلی خود را حفظ کنید. شعار همیشگی من برای هنر جوهای عزیزم این است که؛ سعی کنید رئیس و مرئوس خود باشید .

نظرات