محدوده تردد جدید دلار/ انتظارات جامعه از آینده نرخ ارز

محدوده تردد جدید دلار/ انتظارات جامعه از آینده نرخ ارز

سقف و کف جدید دلار در بازار تهران تعیین شد. پس از تلاش‌های قیمت دلار در جهت عبور از سطح قیمت ۲۸هزار و۲۰۰ تومانی در روز‌های گذشته و عدم موفقیت اسکناس آمریکایی در این امر، عده‌ای از فعالان ارزی نرخ مذکور را سقف قیمتی جدید دلار در بازار تهران نامیدند.

به گزارش تجارت‌نیوز،در نخستین روز هفته جاری بازار ارز تهران مجددا شاهد حضور قیمت دلار در کانال ۲۸ هزار تومانی بود. عدم انتشار اخبار تاثیرگذار بر معاملات ارزی را می‌توان از عوامل مهم ثبات نسبی روز‌های اخیر دلار دانست.

در این میان برخی از کارشناسان بازار نیز از عدم وجود کشش برای نرخ‌های بالاتر دلار در فضای حال حاضر معاملات بازار تهران سخن گفتند. روز گذشته بازار سکه و طلا‌ نیز روز نسبتا با ثباتی را تجربه کرد. از سوی دیگر، برخی معتقدند کف دلار در روزهای اخیر ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان‌ است. بنابراین محدوده تردد جدید دلار در این کریدور خواهد بود.

دیروز شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه دلار در بازار ارز تهران با تحرکی افزایشی فعالیت خود را آغاز کرد. در ابتدای معاملات روز گذشته اسکناس آمریکایی با ۶۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه هفته گذشته در رقم ۲۸ هزار و ۸۰ تومان به فروش رسید.

اگر هر کانال قیمتی را به پله‌های ۱۰ گانه تقسیم کنیم حوالی ظهر روز گذشته دلار با عبور از رقم ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان وارد پله دوم کانال ۲۸ هزار تومانی شد. تا انتهای معاملات روز گذشته شاخص ارزی تلاش‌هایی در جهت عبور از رقم ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان نیز از خود به نمایش گذاشت، اما تمامی این تلاش‌ها‌ بی‌نتیجه ماند و در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز شنبه با ۱۶۰ تومان افزایش قیمت نسبت به آخرین نرخ هفته گذشته در رقم ۲۸ هزار و ۱۸۰ تومان معامله شد.

در روز صعود قیمت دلار دیگر ارز‌های شاخص بازار تهران نیز شاهد افزایش قیمت بودند. یورو و پوند در بازار روز شنبه هر یک به ترتیب با ۱۴۲ و ۳۷۰ تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ‌های هفته گذشته به سطوح قیمتی ۲۹ هزار و ۶۹۱ و ۳۵ هزار و ۳۸۷ تومان رسیدند.

نبود اخبار جریان‌ساز و نزدیکی به تعطیلات عید فطر را می‌توان عامل ثبات نسبی نرخ دلار در روز‌های گذشته دانست. عده‌ای از فعالان ارزی بر این باورند که پس از بی‌توجهی بازار نسبت به سیگنال‌های سطحی برجامی از ابتدای سال جاری تا کنون، تنها در صورت انتشار اخبار قطعی در زمینه نشست‌های هسته‌ای وین می‌توان انتظار واکنش‌های کاهشی یا افزایشی از نرخ ارز داشت.

انتظارات جامعه از آینده نرخ ارز

البته عده دیگری از تحلیلگران نیز بر این باورند که برآیند سیگنال‌های منتشر شده در زمینه این نشست‌ها از ابتدای سال جاری تاکنون مثبت بوده و در همین راستا انتظارات جامعه از آینده نرخ ارز را نیز مثبت می‌دانند.

این افراد با تکیه بر همین انتظارات مثبت معتقدند که دلار در سطوح قیمتی بالاتر کشش نداشته و کریدور قیمتی حال حاضر این ارز را محدوده کف ۲۷هزار و ۸۰۰ تومان تا سقف ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان می‌دانند.  روز گذشته در بازار سکه و طلای داخلی نیز قیمت‌ها شاهد ثبات بودند.

در ابتدای معاملات روز گذشته سکه امامی در رقم ۱۳ میلیون و ۷۰ هزار تومان فعالیت خود را آغاز کرد. در پی نوسانات قیمتی این قطعه فلز با ارزش در اواسط روز گذشته برای ساعاتی در رقم ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان نیز معامله شد، اما در نهایت قیمت سکه امامی در بازار روز شنبه با ۳۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه هفته گذشته به رقم ۱۳ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید.

از دیگر اتفاقات جالب توجه بازار سکه در روز گذشته می‌توان به حباب یک میلیون تومانی نیم سکه اشاره کرد. در حال حاضر ربع سکه، سکه یک گرمی و نیم سکه هرکدام به ترتیب با یک میلیون و ۱۳۰، یک میلیون و ۵۰ و یک میلیو‌ن و ۸ هزار تومان نرخ حباب در صدر لیست تقاضای بازار سکه و طلا هستند.(دنیای اقتصاد)

آخرین اخبار نرخ دلار را در صفحه قیمت دلار تجارت‌نیوز بخوانبد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند