خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

نافرمانی قیمت دلار/ کشمکش در بازار بالا گرفت

19

قیمت دلار که روز گذشته در نیمه کانال 50 هزار تومان بود امروز کمی خود را بالا کشید و وارد کانال 51 هزار تومان شد. رقمی که نشان می‌دهد کشمکش در بازار دلار بالا گرفته و دلار در میانه راه کاهش و افزایش قیمتی قرار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، روند قیمت دلار در چند هفته گذشته نوسانی بوده و در روزهای اخیر این نوسان به اوج خود رسیده است. یک روز فشار کاهشی‌ها در بازار بیشتر می‌شود و دلار به میانه کانال 50 هزار تومان می‌رسد. روز دیگر فشار افزایشی‌ها غلبه می‌کند و قیمت دلار وارد کانال بالاتر می‌شود.

اخبار سیاسی در این روزها تعیین‌کننده است. اخباری که هم از وین و نشست شورای حکام به گوش می‌رسد و هم سیگنال‌های مثبت و منفی ارسال شده از کاخ سفید.
برخی از گزارش‌ها خبر می‌دهد که به زودی 24 میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ارزی ایران در عراق و کره جنوبی آزاد می‌شود. منابعی که می‌تواند باعث زلزله در بازار ارز شود و قیمت دلار را دچار شوک کاهشی کند. اما در مقابل گزارش‌های دیگری وجود دارد که می‌گوید طلب ارزی ایران از کشورها به قوت خود باقی است و نهایتا در قالب کالاهای بشر دوستانه آزاد می‌شود و نه دلاری که بتواند بر قیمت بازار ارز اثر بگذارد.

تاثیر آزادسازی دلارهای بلوکه شده بر قیمت دلار

قیمت دلار امروز 16 خرداد هم نشان داد که خبر آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در عراق و کره جنوبی توانسته معامله‌گران را مجاب کند و قیمت دلار نه تنها کاهش نیافته که با کمی افزایش به 51 هزار تومان رسیده است.

این افزایش نشان می‌دهد بازار و معامله‌گران اگرچه محتاط و دست به عصا حرکت می‌کنند اما هنوز نه خبر احیای برجام را جدی گرفته‌اند و نه آزادسازی دلارهای بلوکه شده را. پیش از این هم کارشناسان بارها اعلام کرده بودند که بازار ارز و قیمت دلار دیگر به خبرهای سیاسی منتشر شده واکنش نشان نمی‌دهد و نسبت به این اخبار تکراری ضد ضربه شده است.

تنها عاملی که می‌تواند قیمت دلار را کاهشی کند، امضای توافق است. امضایی که به این توافق جنبه رسمی و اجرایی بدهد واگرنه خبر توافق سال‌هاست که نوسان‌گیر قیمت دلار بوده و اکنون دیگر نیست.

قیمت دلار امروز 16 خرداد 1402 به حدود 51 هزار تومان رسیده است. قیمت دلار فردایی هم در همین محدوده است و حدود 51 هزار و 80 تومان قیمت دارد. به عقیده معامله‌گران اگر دلار کف حمایتی 50 هزار و 700 تومان را از دست بدهد، احتمال ریزش بیشتر آن وجود دارد و قیمت دلار وارد کانال 40 هزار تومان می‌شود.

اما اگر قیمت دلار به محدوده 51 هزار و 200 تومان برسد، اولین سد مقاومتی را درست کرده و پس از رسیدن و ماندن دلار در این قیمت باید منتظر افزایش قیمت دلار بود. پس از آن مقاومت های ۵۲ هزار و ۶۰۰ و همچنین ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان وجود دارد.

نظرات