اکسکوینو

قیمت دلار توافقی امروز 18 بهمن 1401

قیمت دلار مبادله ای امروز 28 اسفند

قیمت دلار توافقی امروز سه شنبه ۱۸ بهمن در بازار اعلام شد. قیمت دلار توافقی نوسان دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز،  قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی کاهش یافت و یورو وارد کانال ۴۶ هزار تومان شد.

در ساعت پایانی معاملات امروز بازار متشکل ارزی، بهای دلار آمریکا به رقم ۴۳۰۵۳ تومان رسیده است که نسبت به شروع معاملات، کاهش نرخ دارد. این در حالی است که آخرین نرخ دلار آمریکا در صرافی‌ها نیز ۴۳۴۸۳ تومان تعیین شده است که نشان از افت بهای دلار در صرافی‌ها نیز دارد.

از سوی دیگر، در لحظه انتشار این گزارش، قیمت هر اسکناس یورو در بازار متشکل با افت نسبت به شروع بازار، به رقم ۴۶۲۲۳ تومان رسیده است که با لحاظ سود قانونی برای صرافی‌ها، نرخ یورو در صرافی‌ها نیز به رقم ۴۶۶۸۶ تومان رسیده است. کاهش قیمت یورو به کف کانال ۴۶ هزار تومان در صرافی‌ها در حالی است که روز گذشته، نرخ یورو در صرافی‌ها در کانال ۴۷هزار تومان معامله شد.

اثر دومینویی اقتصاد ترکیه بر تهران

کامبیز اشرفی کارشناس و فعال بازار ارز با اشاره به تاثیر زلزله ترکیه بر دلار تهران به تجارت‌نیوز گفت: ترکیه یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران است و زلزله‌ای با این وسعت شرایط اقتصادی ترکیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد تقاضای لیر به دلار منتقل شده از سویی تقاضای دلار در غرب کشور نیز بالا رفته است.

او در پاسخ به اینکه آیا کاهش مسافرت‌های نوروزی به ترکیه، بر بازار ارز تهران تاثیر می‌گذارد، گفت: مسافرت را در نظر نگیرید زیرا در مقطع فعلی باید به حفظ ارزش پول توجه کرد. فعلا خریدار زیاد شده و در شرایطی که بی‌ثباتی سیاسی در منطقه ایجاد می‌شود؛ تقاضا بالا می‌رود.

افسری در ادامه توضیح داد: این طبیعی است که معامله‌گرانی که از خرید و فروش لیر سود می‌بردند؛ تقاضایشان را به بازار دلار منتقل کنند؛ زیرا احتمال کاهش ارزش لیر بالاست و بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی که در پی زلزله ترکیه به وجود می‌آید اجتناب‌ناپذیر است.

این کارشناس بازار ارز تاکید کرد: اقتصاد کشورهای همسایه به دلیل همجواری با اثر دومینویی روی هم تاثیر می‌گذارند.

او درباره چشم‌انداز قیمت دلار در روزهای آینده گفت: با ورود به سال جدید بازار به طور سنتی ۱۰ تا ۲۰ درصد تحت تاثیر تورم قرار خواهد گرفت. با توجه به پیش‌بینی تورم ۴۰ درصدی در بودجه ۱۴۰۲ این روند صعودی در قیمت دلار، اجتناب‌ناپذیر است.

افسری افزود: با توجه به تورم، مردم در اسفند‌ماه ترجیح می‌دهند دارایی‌هایشان را تبدیل کنند و ریال نگه ندارند. بنابراین سیگنال‌های بازار تقاضا را بالا می‌برد و مردم سعی می‌کنند با خرید کالاهای سرمایه‌ای ارزش پولشان را حفظ کنند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند