تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی قیمت دلار 10 آذر 1401

حرکت آهسته دلار در روند افزایشی ادامه دارد؟
قیمت دلار13 بهمن 1401 افزایش داشت.

قیمت دلار امروز به کانال قیمتی جدید ورود و افزایش پیدا کرد. امروز قیمت دلار در بازار معاملات تهران نسبت به سایر بازارهای موازی بیشترین قیمت را داراست. آیا روند صعودی قیمت دلار ادامه دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز در حالی روند افزایشی به خود گرفت که برخی بازارهای موازی نیز سیگنال افزایش قیمت می‌دادند.

قیمت دلار در روزهای پایانی هفته با روند افزایشی همراه شد. این در حالی است که تلاش بازارساز برای سامان دادن به بازار ارز و انجام اقدامات حمایتی همچنان ادامه دارد.

همچنین قیمت دلار در بازار معاملات هرات امروز با روند افزایشی محدود به ۳۵ هزار و ۳۶۰ تومان رسید. درهم امارات اما در محدوده روز قبل در نوسان است و در حدود ۹ هزار و ۸۵۰ تومان معامله می‌شود.

دلار سلیمانیه نیز بدون تغییر در روند قیمتی روز گذشته و در محدوده ۳۵ هزار و ۶۴۰ تومان نوسان دارد. امروز قیمت دلار در بازار معاملات تهران در میان سایر بازارهای همسایه بیشترین نرخ را داشت.

افزایش سقف مجاز ارز صرافی‌ها تا ۵۰ درصد

روز گذشته بانک مرکزی با هدف تسهیل فرایند خرید ارز، سقف مجاز صرافی‌ها برای دریافت روزانه ارز مورد نیاز از بانک‌ها را ۵۰ درصد افزایش داد.

در همین راستا مصطفی قمری‌وفا، سخنگوی بانک مرکزی با تأکید بر تسهیل خرید و فروش ارز به صورت اسکناس در شبکه صرافی‌های عضو بازار متشکل گفت: «سقف مجاز صرافی‌ها برای دریافت روزانه ارز ۵۰ درصد افزایش یافت و از ۱۰۰‌ هزار یورو به ۱۵۰ هزار یورو رسید.»

از نیمه دوم سال تاکنون بانک مرکزی برای ممانعت از افزایش قیمت ارز و سامان دادن به بازار اسکناس‌های خارجی اقدامات متعددی نظیر؛ راه‌‌اندازی سامانه نوبت دهی اینترنتی برای دریافت ارز، فروش أوراق سکه و دلار و… را انجام داده است.

امروز افزایش قیمت دلار در بازار معاملات تهران، این اسکناس آمریکایی را در کانال بالاتر نشاند. تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند باید شرایط اخبار سیاسی تغییر کند.

برخی فعالان باور دارند ریسک‌های بازار باعث شده که بازیگران احتیاطی برای حفاظت از سرمایه‌هایشان در موقعیت خرید سکه و دلار قرار بگیرند و هر دو دارایی را در معرض صعود قرار دهند.

در شرایطی که بازار ارز و سکه در سقف‌های تاریخی خود قرار دارند و تورمی که در تمام ابعاد اقتصادی به وضوح ملموس است، رونق خریدهای احتیاطی موجبات جهش قیمت‌ها در بازارهای کالاهای سرمایه‌ای را بیشتر کرده است.

از سوی دیگر سقوط سنگین شاخص کل بازار سهام نیز بر عوامل مذکور افزوده است. این دیدگاه که بازار سهام برای حفظ سرمایه با وجود رانت‌های اطلاعاتی و دستکاری دولتی منطقه امنی نیست، باعث رونق سایر بازارها شده است.

سیاست‌های تکراری بازارساز برای قیمت دلار

جواد فلاحیان، کارشناس بازارهای مالی با تأکید بر این‌که حفظ محدوده قیمتی فعلی دلار برای دولت مهم است به تجارت‌نیوز گفت: «فعلا فنر قیمت دلار در دستان دولت فشرده شده است. دولت در مقاطع قبلی وقتی دلار شروع به بالا رفتن می‌کرد، اقدام به ارزپاشی و خبردرمانی می‌کرد. اکنون هم همان سیاست قبلی را پیش گرفته است.»

این کارشناس بازارهای مالی با بیان این‌که دولت برای کنترل قیمت، برخی مواقع به صورت مستقیم و برخی مواقع به صورت غیرمستقیم وارد بازار می‌شود، خاطرنشان کرد: «در دولت دوازدهم بانک مرکزی در ازای منابع ارزی ریال چاپ کرد. این منابع آن زمان خرج و مقرر شد پس از آزادسازی ۷ میلیارد دلار بلوکه شده از کره جنوبی این پول به خزانه برگردانده شود. بنابراین خبردرمانی‌هایی نظیر مورد فوق به شکل‌های دیگر همچنان ادامه دارد.»

با توجه به فشار بازارساز بر حفظ قیمت دلار در محدوده فعلی اما معامله‌گران بازار روند قیمت‌ دلار را افزایشی می‌دانند. آنها معتقدند شاید قیمت دلار آهسته بالا رود اما این روند افزایشی متوقف نخواهد شد.

برای مطالعه اخبار و تحلیل‌های بیشتر به صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز مراجعه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند