ممنوعیت ورود زائران افغانستانی و پاکستانی به عراق

ارز اربعین

قیمت دینار در بازار امروز اعلام شد؛ سخنگوی دولت گفت: در حوزه ارتباطات هم تقویت آنتن دهی در مرزها صورت گرفته است و بالنی هم با تدبیر وزارت ارتباطات برای تقویت ارتباطات مردم در سفر به عتبات عالیات مستقر می‌شود. همچنین حوزه‌های جدیدی برای ارائه خدمات فناورانه در سهولت ارتباطات فراهم شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دینار در بازار امروز اعلام شد.

آخرین نرخ دینار عراق

امروز در بازار ارز تهران قیمت دنیار عراق ۲۰ (بیست) تومان نرخ گذاری و خرید و فروش شد.

ممنوعیت ورود زائران افغانستانی و پاکستانی به عراق/ محدودیت تردد از سه مرز

ایسنا نوشت، سید مجید میراحمدی در یکصد و دومین نشست ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه مدیریت پنج میلیون زائر اربعین با توجه به شرایط آب و هوایی نیازمند تعامل نزدیک و قوی با طرف عراقی است و در این خصوص تعامل مستمر با دولت عراق در دستورکار است، اظهار کرد: براساس گزارش دریافتی از استانداران مرزی کشور، روند عبور زائران به خوبی در حال انجام است و تاکنون حدود دو سوم امکانات و تجهیزات مواکب انتقال داده شده است.

وی در ادامه با اشاره به مشکل پیش آمده در ارتباط با عدم موافقت طرف عراقی برای ورود اتباع افغانستان و پاکستان اظهار کرد: در این خصوص اعلام شده این زائران تا زمان اعلام نظر نهایی دولت عراق، وارد مرزهای کشور نشوند.

۵ دستور بانک مرکزی برای تسهیل دریافت ارز اربعین

ایسنا به نقل از بانک مرکزی نوشت، این بانک در بخشنامه‌ای برای تسهیل در پرداخت ارز اربعین به متقاضیان در شعبات منتخب ۲۱ بانک عامل تاکید کرده است:

۱ – سرپرستان خانوار می‌توانند به منظور خرید ارز اربعین اعضای خانواده خود (همسر و فرزندان) که در سامانه سماح ثبت نام نموده اند، با در دست داشتن کلیه مدارک هویتی خود و اعضای خانواده به شعب بانک های عامل فروش ارز اربعین مراجعه نمایند. عدم حضور سایر اعضای خانواده در شعبه فروش ارز بلامانع بوده و سرپرست خانوار می تواند با کارت بانکی خود نسبت به خرید ارز برای اعضای خانواده خود اقدام نماید.

۲- بانک‌های عامل مکلفند ترتیبی اتخاذ نمایید که شعب منتخب آنها تا تاریخ ۲۶ شهریور سال ۱۴۰۱ نسبت به ارائه خدمات ارز اربعین تا ساعت ۱۸ هر روز اقدام نمایند.

۳- بانک های عامل مکلفند تا پایان روز چهارشنبه ۱۶ شهریورماه نسبت به معرفی شعب کشیک فروش ارز در روزهای تعطیل تا تاریخ ۲۶ شهریور اطلاع رسانی نمایند.

۴- فروش ارز اربعین صرفاً با ارائه کارت ملی متقاضی ثبت نام شده در سامانه سماح امکان پذیر بوده و دریافت کپی مدارک هویتی ممنوع است.

۵- فروش ارز به زائرین بالای ۵ سال و زیر ۱۸ سال که در سامانه سماح ثبت نام نموده اند به سرپرست ایشان امکان پذیر است. بانک‌ها موظفند کدملی زائرین مزبور را در پایان هر روز به اداره مهندسی نرم افزار بانک مرکزی در قالب فایل اکسل ارسال نمایید. ثبت عملیات فروش موضوع این بند در سامانه سنا الزامی نیست.

اینترنت رایگان برای زائران اربعین

سخنگوی دولت گفت: دولت تلاش کرده است تا زیرساخت‌های کشور را فعال کند که از ۱۰ فرودگاه کشور پرواز به عراق انجام شود تا تردد زائران به عتبات عالیات تسهیل یابد.

به نقل از ایمنا، علی بهادری‌جهرمی روز سه‌شنبه _پانزدهم شهریورماه_ در نشست خبری با خبرنگاران که در محل ساختمان کوثر برگزار شد، گفت: در آستانه حادثه عظیم اربعین حسینی هستیم و با توجه به فروکش کردن کرونا تا حدود زیادی، پیش‌بینی شده است که مشارکت عظیمی در سفر به عتبات عالیات صورت گیرد و رئیس جمهور در جلسه‌های متعدد پیگیر این موضوع شد که این موضوع نیازمند همکاری همه از جمله دولت و مردم است.

۱۰ فرودگاه در کشور برای این سفر آماده شده است

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت افزود: در این زمینه دولت تلاش کرده است زیرساخت‌های کشور را فعال کند که از ۱۰ فرودگاه کشور پرواز به عراق انجام می‌شود، مرزها نیز افزایش دوبرابری داشت و قطار تهران-کربلا هم فعال و تقویت شده و توسعه یافته است.

بهادری‌جهرمی تصریح کرد: در مرز زمینی شش مرز فعال است و حتی توصیه شده است که زائران با خودروهای شخصی به مرز حرکت کنند، حتی میزهای خدمت در مرزها برقرار شده است. مبلغ بیمه نیز بر مبنای دو سال قبل اما ارائه خدمات‌دهی افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: برای تسهیل حضور زائران در سفر به عتبات عالیات اقدامات متعددی صورت گرفته است و حتی تسهیلات متعددی هم برای زائران به صورت برخط به منظور سهولت انجام شده است.

ارائه خدمات اینترنت رایگان برای زائران اربعین

سخنگوی دولت افزود: در حوزه ارتباطات هم تقویت آنتن دهی در مرزها صورت گرفته است و بالنی هم با تدبیر وزارت ارتباطات برای تقویت ارتباطات مردم در سفر به عتبات عالیات مستقر می‌شود. همچنین حوزه‌های جدیدی برای ارائه خدمات فناورانه در سهولت ارتباطات فراهم شده است.

وی ادامه داد: سامانه‌ای در پیام رسان «بله» برای اعلام وضعیت زائرین مهیا شده است که نیاز به اینترنت ندارد و امکان موقعیت یابی برای زائرین وجود دارد. یکی از شرکت‌ها امکان اشتراک گذاری وسیله نقلیه را فراهم کرده است و کسانی که مسیرهای مشترک دارند می‌توانند همدیگر را از طریق این سامانه پیدا کنند.

رئیس شورای اطلاع رسانی ادامه داد: از دیگر اقدامات ارائه اینترنت و وای فای رایگان در برخی از موکب‌ها صورت گرفته است که از طریق سروش پلاس و روبیکا امکان تماس رایگان فعال شده است.

تسهیلات سه و پنج میلیون تومانی برای زوار اربعین

سخنگوی دولت این را اضافه کرد: با تلاش‌های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تسهیلات ۵ میلیون تومانی برای سرپرست‌های خانوارهای زائر و سه میلیونی برای دیگر زائران در نظر گرفته شده و این تسهیلات بر خط و بدون‌نیاز به ضامن و با ضامن قرار دادن یارانه‌ها انجام می‌شود.

بهادر جهرمی تاکید کرد: باتوجه به افزایش چشمگیر زائران، هر آنچه که برای تسهیل سفر فراهم شود، باز هم به میزان انتظار و آنچه که باید باشد، نخواهیم رسید بنابراین درخواست می‌کنیم مردم هم همکاری کنند.

ارائه خدمات پزشکی برخط برای زائران

بهادری جهرمی افزود: در جلسه اخیر دولت رییس جمهور به همه دستگاه‌ها دستور داد تا حداکثر امکانات را برای سفر اربعین فراهم کنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از شرکت‌ها امکان اشتراک‌گذاری وسیله نقلیه را برای زائران فراهم کرده است تا از طریق این سامانه با هم قرارهای مشترکی در رفت و برگشت به مرز داشته باشند گفت: این امکان برای اسنپ، تپسی و ماکسیم فراهم شده است و خدمات پزشکی آنلاین برای زوار نیز فراهم خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند