موضوعات داغ:

قیمت سکه تا پایان هفته چه می‌شود؟

قیمت سکه تا پایان هفته چه می‌شود؟

در روزهای پرنوسان بازار ارز ممکن است چه اتفاقی برای قیمت سکه بیفتد؟ آیا فعالان بازار نگاه بدبینانه‌ای به آینده کوتاه‌مدت بازار سکه دارند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای پرنوسان بازار ارز ممکن است چه اتفاقی برای قیمت سکه بیفتد؟ آیا فعالان بازار نگاه بدبینانه‌ای به آینده کوتاه‌مدت بازار سکه دارند؟

در ابتدای هفته تجارت‌نیوز درباره وضعیت بازارها پیش‌بینی کرده بود: از ناحیه کاهش احتمالی درآمدهای نفتی، تشدید تهدید نقدینگی، در نظر گرفتن محدودیت‌های احتمالی برای آینده بازار مسکن هر سه بازار ارز، طلا و سهام چشم‌انداز رو به صعود پیش رو خواهند داشت اما باید دید آیا اخبار FATF باعث خواهد شد که بورس از دیگر بازارها جا بماند یا اینکه روندی برعکس رخ دهد و با انتشار اخبار اطمینان‌بخش از FATF سرعت رشد قیمت‌ها در بازارهای دلار و طلا فروکش کند و در بازار سهام افزایش یابد.

در همین حال در اولین روز شروع اجلاس FATF قیمت دلار و طلا روندی صعودی‌تر به خود گرفتند.

اما آیا این روند ادامه خواهد یافت؟

دنیای اقتصاد در این مورد نوشته است: سکه دیروز به جهش دلار واکنش نشان داد. با وجود بازگشایی ضعیف طلای جهانی، اما قیمت هر سکه طرح جدید ساعت 16 روز دوشنبه همراه با صعود دلار 65 هزار تومان افزایش یافت و به سطح 5 میلیون و 230 هزار تومان رسید. سکه با این رشد قله 17 ماهه را تصاحب کرد. افزایش دمای احتیاط در بازارهای داخلی طی روز دوشنبه درحالی صورت گرفت که سرمایه‌ها در بازار جهانی تمایل معناداری به خرید طلا نشان ندادند.

قرارگیری شاخص دلار در اوج 4 ماهه و کاهش تقاضای فیزیکی از سوی چینی‌ها طی روز دوشنبه بر اونس فشار آورد. با وجود این، نگاه سکه به دلار و مشخصا به خروجی نشست اعضای FATF تا روز جمعه است.

واکنش تند دلار به نشست FATF

رشد نرخ‌های ارز در معاملات دوشنبه از سر گرفته شد. هر دلار آمریکا دیروز در جدی‌ترین جهش خود از 15 دی 200 تومان (معادل 4/ 1 درصد) ارتفاع گرفت و به سطح 14 هزار و 250 تومانی رسید. این بالاترین نرخ دلار از دوم خرداد سال‌جاری محسوب می‌شود. عدم اقدام ایجابی درباره دو لایحه مرتبط با FATF نگرانی از اقدام تقابلی این نهاد علیه ایران و گسترش ابعاد منفی تحریم‌ها را بالا برده است. این نگرانی‌ها همزمان با آغاز نشست FATF از یکشنبه تشدید شده است.

برخی کارشناسان معتقدند که بازگشت اقدام تقابلی و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه، محتمل‌ترین نتیجه این نشست برای کشور خواهد بود. برخی اما حمایت چین و دیگر کشورهای همسو را امیدوارکننده می‌دانند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند