تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت طلا شب عید / طلا به زیر یک میلیون سقوط می‌کند؟

پیش‌بینی قیمت طلا شب عید / طلا به زیر یک میلیون سقوط می‌کند؟

آخرین روز کاری سال ۹۸ قیمت هر گرم طلا حدود ۶۰۰ هزار تومان بود اما در امسال قیمت طلا پس از یک دوره پرنوسان در کانال یک میلیون تا ۱٫۱ میلیون تومان در حال تغییر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین روز کاری سال ۹۸ قیمت هر گرم طلا حدود ۶۰۰ هزار تومان بود اما در امسال قیمت طلا پس از یک دوره پرنوسان در کانال یک میلیون تا ۱٫۱ میلیون تومان در حال تغییر است.

قیمت طلا در روز گذشته به یک میلیون و ۲۶ هزار تومان رسید. اما قیمت سکه چطور؟

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۲۹۷ هزار تومان، قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۰ میلیون و ۴۶۳ هزار تومان، نیم‌سکه شش میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۸۰۰ تومان و دو میلیون و ۲۴۹ هزار تومان بوده است.

برای آینده قیمت طلا دو مولفه بازار جهانی و قیمت دلار در داخل ملاک است.

در بازار جهانی قیمت طلا روند نزولی شدیدی را در چند وقت به خود گرفته و آخرین بار به ۱۶۹۹ دلار در هر اونس رسیده است. سقوط به کانال ۱۶۰۰ دلاری از نگاه برخی ممکن است موقت نباشد و برگشت قیمت طلا چندان محتمل نیست.

در بازار ارز نیز دیروز، دلار با افزایش جزیی ۲۰ تومانی به بهای ۲۴ هزار و ۷۷۰ تومان رسید. کاهش قیمت چند وقت اخیر دلار نیز بیشتر به دنبال اخبار مربوط به آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران است. اما آخرین وضعیت دلارهای بلوکه شده ایران چطور است؟

بعد از مدت‌ها تلاش و مذاکره بر سر آزادسازی منابع ایران در برخی کشورها، مقامات از آزادسازی این منابع خبر می‌دهند. اما گفته می‌شود که احتمالا این منابع به صورت محدود و آن هم به شکل کالا وارد کشور شود. این در حالی است که به گفته یکی از اعضای اتاق ایران اگر FATF تصویب شده بود ۴۰ میلیارد دلار پول ایران، نقدی وارد کشور می‌شد.

اخیرا سید حمید حسینی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به تجارت‌‌نیوز خبر داد که طبق اطلاعاتی که از منابع غربی به آنها رسیده، آمریکا به سه کشور کره‌ جنوبی، عمان و عراق اجازه داده هر کدام یک میلیارد دلار از پول ایران را برای خرید کالاهای اساسی مورد استفاده قرار دهند.

بنابراین در حال حاضر به نظر می‌رسد نرخ اسکناس آمریکایی روی همین اخبار مثبت در حال موج ‌سواری است و با تعدیل انتظارات تورمی روندی کاهشی پیش گرفته . جالب اینجاست کاهش انتظارات تورمی در بازارها در حالی اتفاق افتاده که صراحتا اعلام شده منابع ایران به صورت نقدی به کشور باز نمی‌گردد.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد اثرگذاری این مساله بر بازار ارز چندان پایدار نباشد و نوسانات بازار ارز ادامه داشته باشد. اگر این اتفاق رخ دهد آن وقت بازار طلا دیگر از سمت دلار تحت فشار نخواهد بود و کاهش قیمت آن تنها ناشی از افت قیمت جهانی است که معمولا این عامل اثرگذاری کمتری نسبت به دلار دارد. با این حال به دلیل اینکه نوسان قابل توجهی برای دلار هم پیش‌بینی نمی‌شود احتمالا طلا یک دوره باثباتی را پیش‌رو داشته باشد که ممکن است در مقاطعی به زیر یک میلیون تومان هم برسد.

نادر بذرافشان، دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید قیمت طلا و سکه در هفته گذشته روند خوبی را طی کرده است. شروع واکسیناسیون در دنیا تاثیر خوبی بر اقتصاد دنیا داشته و اگر رویداد سیاسی اقتصادی خاصی رقم نخورد قیمت سکه و طلا تا پایان سال افزایش پیدا نمی‌کند. قیمت طلا در روزهای آتی ثبات دارد و نهایتا یک تا پنج درصد نوسان دارد.

آخرین پیش‌بینی‌ از وضعیت بازارها در صفحه پیش‌بینی دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند