قیمت ربع سکه به ۳۷۰۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۳/۲۲

قیمت ربع سکه به ۳۷۰۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۳/۲۲

قیمت طلا و سکه امروز شنبه با توجه به کاهش بهای جهانی فلز گرانبها و افت نرخ ارز تعیین شد که بر این اساس قیمت هر قطعه ربع سکه به سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار جهانی طلا شب گذشته در حالی بسته شد تحلیلگران هیچ جهت شفافی برای قیمت طلا در کوتاه مدت نمی‌‌‌بینند، این در حالیست که بهای فلز گرانبها به ۱۸۷۸ دلار در هر اونس رسیده است.

براساس گزارش ایسنا، تحلیلگران در گفت و گو با کیتکونیوز خاطرنشان کردند که با ادامه رشد فشارهای تورمی، بازار طلا شاهد حمایت بنیادین قوی است. با این حال دورنمای فنی طلا منفی است زیرا قیمت این فلز با وجود افت بازده اوراق قرضه و دلار ضعیفتر، موفق نشده است رشدی که در بالای مرز ۱۹۰۰ دلار داشت را حفظ کند.

اگرچه نظر تحلیلگران وال استریت در یک هفته گذشته تغییر فاحشی پیدا کرده است اما سرمایه‌‌‌گذاران غیرحرفه‌‌ای همچنان نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین مانده‌‌اند.

در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز ۱۰۵۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۶۹۵ نفر معادل ۶۶ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۸۱ نفر معادل ۱۷ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۱۸۰ نفر معادل ۱۷ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی هفته پیش، سرمایه گذاران خُرد و تحلیلگران وال استریت نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند اما با بسته شدن قیمت طلا در سطح پایینتر از هفته گذشته، تحلیلگران این خوش‌‌‌بینی را از دست داده‌‌‌اند.

تحلیلگران می‌‌‌گویند از نظر بنیادین فروش طلا دشوار است چرا که تورم ماه گذشته شاهد افزایش سالانه پنج درصد بود که بزرگترین افزایش از اوت سال ۲۰۰۸ به شمار می‌‌‌رود. رشد تورم به همراه نرخ‌‌‌های بهره پایین‌‌‌تر به معنای آن است که بازده واقعی منفی‌‌‌تر شده است.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که هر چند قیمت طلا در حال تحکیم است اما روند این فلز افزایشی مانده زیرا قیمت طلا بالای سطح ۱۸۵۵ دلار را حفظ کرده است.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک اظهار کرد: اگرچه از نظر فنی نسبت به طلا نظر منفی دارد اما دلیلی نمی‌‌‌بیند که فروشنده باشد. بازار اندکی از نیروی صعودی خود را از دست داده و باید محرک جدیدی برای روند صعودی پیدا کند.

دارین نیوسام، رییس شرکت دارین نیوسام آنالایز به کیتکونیوز گفت: وی نظر منفی نسبت به قیمت طلا در کوتاه مدت دارد و خاطرنشان کرد منتظر اصلاح بیشتر قیمت طلاست.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوچرز اظهار کرد: انتظار دارد قیمت طلا در کوتاه مدت پایین‌‌تر برود با این حال این کاهش به حدی نخواهد بود که وی نسبت به طلا بدبین شود.

وی ترجیح می‌‌دهد منتظر بماند طلا تا سطح ۱۸۵۰ دلار نزول کند تا دوباره خرید را شروع کند.

مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس اظهار کرد: نسبت به قیمت طلا بدبین است زیرا طلا در سطح ۱۹۰۰ دلار با مقاومت نیرومندی روبرو شده است.

وی پیش بینی کرد بازده اوراق قرضه در آستانه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا صعود کند.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۲۲ خرداد خرداد ساعت ۲۰، نسبت به روز پنج‌شنبه کاهش یافت و ۲۳ هزار و ۷۷۵ تومان‌ معامله شد.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز شنبه قیمت دلار را برای فروش ۲۳ هزار و ۳۳۵ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۲ هزار و ۸۷۳ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز، نسبت به روز پنج‌شنبه کاهش یافت و در رقم ۲۸ هزار و ۸۷ تومان معامله شد.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۵۰۸۲ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۲۸ هزار و ۹۰ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۷ هزار و ۵۳۴ تومان است.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۲۰، قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۰ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۶۳ هزار و ۵۲۵ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۲۸۰ هزار تومان است.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند