قیمت طلا یک درصد ارزان شد/قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۱۰/۲۷

قیمت طلا یک درصد ارزان شد/قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۱۰/۲۷

درحالی که قیمت اونس جهانی طی معاملات امروز تغییر چندانی نکرد، قیمت طلا و سکه داخلی با اندکی کاهش همراه شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری تغییر چندانی نداشت و در ۱۸۱۸ دلار و ۷۶ سنت ایستاد. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و ۱۸۱۷ دلار و ۹۰ سنت معامله شد.

به گفته هووی لی، اقتصاددان ارشد بانک OCBC، طلا مدتی است که در بازه معاملاتی ثابتی مانده است و بازار هنوز درباره این که چه مسیر قیمتی را در پیش بگیرد، بلاتکلیف مانده است. هنوز تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن در برابر فشارهای تورمی وجود دارد.

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد فعالیت بخش تولید در دسامبر ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرد در حالی که رشد ۰.۵ درصدی تولید این بخش پیش‌بینی بوده است. در پی انتشار این آمار، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا نزدیک به بالاترین حد دو سال اخیر ایستاد که هفته گذشته به آن صعود کرده بود. شاخص دلار رشدی که روز جمعه داشت را حفظ کرد.

معامله‌گران اکنون منتظر اظهارات هفته جاری مقامات بانک مرکزی آمریکا پیش از نشست سیاست پولی در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن هستند اما اظهارات اخیر به حد کافی موافق تحکیم سیاست پولی بوده‌اند تا باعث شود بازارها احتمال نخستین افزایش نرخ‌های بهره در مارس و رشد یک درصدی نرخ‌های بهره تا پایان سال را به طور کامل در قیمت‌ها لحاظ کند.

طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم بالا شناخته می‌شود اما نسبت به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا بسیار حساس است زیرا هزینه نگهداری این فلز که بازدهی ندارد را افزایش می‌دهد.

در حالی که بیشتر بانک‌های مرکزی جهان به دنبال عادی‌سازی سیاست پولی برای مهار فشار قیمت هستند، چین روز دوشنبه یک نرخ بهره کلیدی را برای نخستین بار از زمان اوج پاندمی در سال ۲۰۲۰ پایین برد.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران همچنین منتظر نشست سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن که روز سه شنبه به پایان می‌رسد، آمار تورم انگلیس در روز چهارشنبه و آمار اشتغال استرالیا در روز پنجشنبه هستند.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش‌بینی کرد: اونس طلا در محدوده معاملاتی ۱۸۱۵ تا ۱۸۳۰ دلار می‌ماند و فرار از این محدوده، مسیر قیمت را نشان می‌دهد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۲۲ دلار و ۹۳ سنت رسید. بهای معاملات هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و در ۹۶۷ دلار و ۹۹ سنت ایستاد. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، ۱۸۷۰ دلار و ۲۹ سنت معامله شد.

قیمت دلار در بازار امروز

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۲۷ دی تا ساعت ۱۹، به رقم ۲۷ هزار و ۲۹۵ تومان‌ رسید.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌‌های بانک‌ها امروز قیمت دلار را برای فروش ۲۵ هزار و ۹۸۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۵ هزار و ۴۶۵ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار امروز

قیمت یورو در بانک مرکزی ۴۷۹۵ تومان تعیین شد. بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌‌های بانک‌ها، ۲۹ هزار و ۲۵۷ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۸ هزار و ۹۵۵ تومان است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

طبق نرخ‌‌های اعلامی اتحادیه طلا و سکه تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۱ میلیون ۷۰۰ هزار تومان است.

در بازار امروز قیمت طلا برای هر گرم طلا ۱۸ عیار، یک میلیون و ۱۸۵ هزار ۸۷۶ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، شش میلیون و ۵۵۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۶۷۰ هزار تومان و دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است.

آخرین اخبار حوزه طلا را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند