طلا ۱۸ عیار ارزان شد / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۰۹/۱۶

طلا ۱۸ عیار ارزان شد / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۰۹/۱۶

در پی کاهش قیمت اونس جهانی، قیمت طلا و سکه در بازار داخلی اعلام شد که بر این اساس قیمت طلا ۱۸ عیار با اندکی کاهش همراه شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر بهبود بازده اوراق خزانه آمریکا و انتظارات بالا برای تحکیم سریع‌تر سیاست پولی آمریکا، اندکی کاهش یافت.

بر اساس گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷۷۷ دلار و پنج سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷۷۸ دلار و ۵۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته ۰.۳ درصد کاهش یافته و در ۱۷۷۹ دلار و ۵۰ سنت بسته شده بود.

بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به روند افزایشی شب گذشته ادامه داد و روز سه شنبه به ۱.۴۵ درصد افزایش یافت. بازده بالاتر اوراق قرضه هزینه نگهداری طلا را افزایش می دهد و به جذابیت سرمایه گذاری در این فلز ارزشمند ضربه می زند.

سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا احتمالا در نشست سیاست پولی هفته آینده خود روند تعدیل تدابیر محرک مالی را سرعت خواهند بخشید. آماری که اخیرا منتشر شد، نشان داد نرخ بیکاری آمریکا در نوامبر کاهش پیدا کرده است.

شاخص قیمت مصرفی آمریکا که روز جمعه منتشر می شود، در تعیین حرکت بعدی بانک مرکزی این کشور تاثیرگذار خواهد بود.

کایل رودا، تحلیلگر شرکت IG Markets‌ در این باره گفت: طلا تحت تاثیر دورنمای تحکیم سیاست پولی آمریکا به تدریج روند کاهشی پیدا خواهد کرد و اگر شاخص قیمت مصرفی رشد بالاتر از حد انتظاری داشته باشد، تنها باعث می شود انتظارات برای اقدام سریع‌تر بانک مرکزی آمریکا تحکیم شود.

اما بازده واقعی همچنان منفی است و بنابراین سرمایه گذاران ممکن است به دنبال متنوع کردن سرمایه گذاری از اوراق قرضه به دارایی‌های سرمایه گذاری دیگری باشند و این امر ممکن است قیمت طلا را پشتیبانی کند. با این حال همه چیز به موضع بانک مرکزی آمریکا در هفته آینده و تاثیر واریانت اُمیکرون بر انتظارات تورمی بستگی خواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، موجودی طلای “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق ETF طلا در جهان است، روز دوشنبه حدود ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۹۸۲.۶۴ تن رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، به ۲۲ دلار و ۲۹ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، ۹۳۷ دلار معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد کاهش، در ۱۸۳۹ دلار و ۳۹ سنت ایستاد.

قیمت دلار در بازار امروز

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز شانزدهم آذر تا ساعت ۱۹، به رقم ۲۷ هزار و ۸۲۴ تومان‌ رسید.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز قیمت دلار را برای فروش ۲۷ هزار و ۸۲۳ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۷ هزار و ۲۷۳ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار امروز

قیمت یورو در بازار آزاد امروز، به رقم ۳۱ هزار و ۳۱۳ تومان رسید.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴۷۳۸ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۳۲ هزار و ۴۲ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۳۱ هزار و ۴۰۸ تومان است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

طبق نرخ‌های اعلامی سایت طلا و جواهر تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۳ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است.

در بازار امروز قیمت طلا برای هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۷۲ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، شش میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۹۲۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۸۰ هزار تومان است.

آخرین اخبار حوزه طلا را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند