طلا از سومین روز کاهشی خود جا ماند/ قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۱۰/۰۸

طلا از سومین روز کاهشی خود جا ماند/ قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۱۰/۰۸

طی دو روز گذاشته قیمت طلا با کاهش همراه بود اما در سومین روز تغییر مسیر داد و در پی افزایش اونس جهانی قیمت طلای داخلی نیز اندکی گران شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی در پی کاهش بازده اوراق خزانه که جذابیت خرید این فلز ارزشمند را بیشتر کرد، اندکی بالا رفت.

به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۸۰۶ دلار و ۴۵ سنت رسید. بهای معاملات این بازار نزدیک قیمت روز گذشته که پایین‌ترین قیمت یک ماه اخیر بود، قرار دارد.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۸۰۷ دلار رسید.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: تلاشهای طلا برای احیای معنادار همچنان مجاب کننده نیست و معامله گران با اولین نشانه مشکل در اواسط معاملات، قراردادهای خریدشان را کاهش می‌دهند. اکنون که دلار آمریکا در برابر کاهش نگرانیها نسبت به واریانت اُمیکرون آسیب پذیر به نظر می رسد طلا می تواند هفته جاری به قیمت بالاتری صعود کند اما تردید دارم رشد قیمتش را بتواند حفظ کند.

طلا که به دلار قیمت گذاری می شود در برابر نوسان ارزش ارز آمریکا حساس است و افت ارزش دلار طلا را برای دارندگان ارزهای دیگر ارزانتر می کند.

بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا پایینتر رفت و هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را کاهش داد.

بازارهای سهام آسیایی با دنبال کردن وضعیت درهم وال استریت در شرایطی که سرمایه گذاران خود را برای سال نو آماده می‌کنند و همچنان با افزایش آمار جهانی ابتلا به واریانت اُمیکرون کلنجار می روند در معاملات روز جاری نزول کردند.

به گفته استفن اینس، از شرکت مدیریت دارایی SPI، اقتصاددانان زیادی انتظارات رشد اقتصادی در آمریکا را مورد ارزیابی نزولی قرار می‌دهند و ممکن است پایان سال ملایمتری نسبت به انتظارات بسیاری از افراد داشته باشیم و تصور می‌کنم این وضعیت از طلا پشتیبانی خواهد کرد.

به گفته تحلیلگران، قیمت طلا هفته جاری در بازه محدودی خواهد ماند.

بر اساس گزارش رویترز، جیووانی استونوو، تحلیلگر موسسه مالی یو بی اس با اشاره به این که پیش بینی‌ها بر این است که قیمت اونس طلا سال آینده در همین حدود بماند و افزایش نرخهای بهره و کاهش تورم به قیمت‌ها لطمه بزند، این فلز ارزشمند سال ۲۰۲۲ را در قیمت ۱۶۵۰ دلار به پایان خواهد برد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۲۲ دلار و ۳ سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱.۳ درصد سقوط کرد و به ۹۶۳ دلار و ۵۴ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۱.۴ درصد کاهش، ۱۹۶۰ دلار و ۸۱ سنت معامله شد.

قیمت دلار در بازار امروز

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۸ دی تا ساعت ۱۹، به رقم ۲۷ هزار و ۴۴۲ تومان‌ رسید.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز قیمت دلار را برای فروش ۲۷ هزار و ۴۰۱ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۶ هزار و ۸۵۸ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار امروز

قیمت یورو در بانک مرکزی ۴۷۵۱ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۳۰ هزار و ۴۷۴ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۹ هزار و ۸۷۱ تومان است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

طبق نرخ‌های اعلامی سایت طلا و جواهر تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۳ میلیون و ۲۰ هزار تومان است.

در بازار امروز قیمت طلا برای هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۲۸۷ هزار و ۴۵۰ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، شش میلیون و ۷۸۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

آخرین اخبار حوزه طلا را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند