تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

طلا بر سر دوراهی قیمتی / قبل از خرید طلا این اخبار را بخوانید!

طلا بر سر دوراهی قیمتی / قبل از خرید طلا این اخبار را بخوانید!

قیمت طلا بر سر یک دو راهی گرفته است. از یک طرف قیمت جهانی طلا روند افزایشی داشته و احتمال می‌رود در روزهای آینده هم قیمت جهانی طلا بیشتر شود. اما در بازار داخل، احتمال کاهش قیمت دلار قوت گرفته و می‌تواند منجر به کاهش قیمت طلا شود. 

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا در هفته گذشته نوسان داشت و نهایتا قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار تا مرز یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان پیش رفت. اما بعد از آن کمی عقب نشست. اما روند قیمت طلا چگونه است؟ آیا طلا ارزان می‌شود؟

دو دسته پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد. دسته اول معتقدند قیمت طلا در بازار ایران در روزهای آینده صعودی است و قیمت هر گرم طلا به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم می‌رسد و سکه هم به راحتی وارد کانال ۱۲میلیون تومان می‌شود.

روایت جهانی از آینده قیمت طلا

استناد این گروه به قیمت جهانی طلا است. از هفته گذشته معامله‌گران منتظر انتشار گزارش اشتغال آمریکا بودند. گزارشی که می‌توانست بر بازار تاثیر مستقیم بگذارد. نتیجه گزارش اشتغال در آمریکا چندان امیدوارکننده نبود و همزمان سبب کاهش ارزش دلار و افزایش قیمت جهانی طلا شد. اما با وجود افت شدید ارزش دلار و تقویت تقاضا، قیمت طلا نتوانست از ۱۸۳۵ دلار که نقطه مقاومت فنی آن است، فراتر رود.

اکنون معامله‌گران جهانی منتظرند که ببینند آیا طلا می‌تواند این محدوده مقاومت را بشکند و وارد محدوده جدید شود یا نه. اما مشخص است که معامله‌گران جهانی طلا فعلا محتاط شده‌اند و در حال رصد بازارند و معاملات را به آینده موکول کرده‌اند.

اما در داخل، پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش احتمالی قیمت دلار است. ابراهیم رئیسی شب گذشته در گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که موضع دولتش مذاکره و رفع تحریم‌هاست. خبری که می‌تواند قیمت دلار در بازار آزاد را کاهش دهد.

احتمال کاهش قیمت طلا جدی است؟

از طرف دیگر قیمت دلار هرات کاهش یافته و صرافی‌‌های افغانستان کار خود را آغاز کرده‌اند. این مساله در کنار وعده رفع تحریم‌ها قیمت دلار را در مسیر نزول قرار داده است. به نظر می‌رسد اگر قیمت دلار به محدوده ۲۶ هزار تومان وارد شود، باید انتظار کاهش بیشتر قیمت دلار را داشت و این مساله بر قیمت طلا هم اثر می‌گذارد.

به نظر می‌رسد که معامله‌گران بازار ارز وارد فاز احتیاطی شده‌اند و منتظرند که شرایط بازار مشخص شود. احتمالا همین احتیاط درباره معامله‌گران حرفه‌ای طلا هم وجود دارد. آنها منتظرند که قیمت جهانی طلا و قیمت داخلی دلار مسیر مشخصی پیدا کند.

قیمت طلا و سکه تمام بهار آزادی فعلا در مقابل افت قیمت مقاومت کرده‌اند. طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز، قیمت سکه تمام طرح قدیم روز گذشته ۱۱ میلیون و ۴۹۸ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۱ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان بود. هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۱۶۱ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت داشت.

اما نیم‌سکه و ربع‌ سکه مقاومت نکردند و کمی افت قیمت داشتند. بازار هنوز منتظر تعیین قیمت دلار و واکنش آن به سخنان روز گذشته ابراهیم رئیسی است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند