موانع افت قیمت سکه / آخرین قیمت طلا و سکه پیش از امروز ۲۹ مهر

موانع افت قیمت سکه / آخرین قیمت طلا و سکه پیش از امروز ۲۹ مهر

قیمت طلا و سکه در بازار دیروز به دنبال افت اونس جهانی و کاهش نسبی قیمت دلار از دیروز عصر روند کاهشی داشت. ادامه راه قیمت طلا و سکه چگونه است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در بازار چهارشنبه اونس جهانی طلا افت حدود پنج دلاری را ثبت کرد و قیمت دلار نسبت به عصر روز سه‌شنبه حدود ۱۰۰ تومان کاهش قیمت داشت. کاهش اونس جهانی در کنار از دست رفتن کانال ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان دلار باعث کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شد.

قیمت طلا ۱۸ عیار در بازار دیروز یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان را ثبت کرد. قیمت سکه در سایت اتحادیه طلا ۱۱ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان اعلام شد.

برخی از معامله‌گران به دنبال رسیدن سکه به کانال ۱۱ میلیون و ۸۰۰ تومان برای سودگیری هستند بنابراین حجم تقاضا در بازار سکه کاهش یافته است. با توجه به نوسان‌ نرخ ارز و به دنبال آن قیمت سکه در چند روز گذشته برخی از تحلیل‌گران فنی بازار سکه عقیده دارند تا تثبیت نشدن قیمت دلار نوسان‌ قیمت در بازار سکه ادامه خواهد داشت و احتمال افزایش تقاضا در بازار وجود ندارد.

یکی از شروط افزایش قیمت سکه افزایش قیمت دلار و افزایش تقاضا در بازار است که این مساله در بازار چند روز گذشته کم‌تر دیده شده است.

یکی از دیگر از موانعی که در بازار سکه وجود دارد افزایش میزان فروش در زمان افزایش قیمت سکه است. دیروز قیمت سکه به مرز ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نردیک شد و همین موضوع باعث افزایش فروشندگان سکه شد.

دنیای اقتصاد نوشت:

موانع افت سکه

قیمت سکه تحت‌تاثیر روند کاهشی قیمت دلار قدری افت کرد، اما افزایش نسبی قیمت‌ها در بازار جهانی و رشد اندک اونس طلا مانع کاهش بیشتر قیمت سکه شد. افزایش ارزش ذاتی سکه، عامل دیگری است که سکه‌بازان را به روند حرکتی این فلز زردرنگ امیدوار کرد و کاهش حباب سکه به این موضوع کمک کرد تا قیمت‌ها طبیعی‌تر و احتمال افت یکباره آن، محدودتر شود. با نزدیک شدن سکه به مرز حساس ۱۱میلیون و ۸۰۰تومانی، معامله‌گران حساس‌تر شده‌اند و از عقبگرد قیمت‌ها هراس دارند؛ چرا که آخرین بار که این فلز گرانبها به این مرز نزدیک شد، میزان فروش‌ها در بازار بالا رفت و سکه تا محدوده ۱۱میلیون و ۶۰۰هزار تومان عقب‌نشینی کرد. به این ترتیب هر قطعه سکه امامی در شرایط نوسانی بازار روز گذشته در سطح ۱۱میلیون و ۷۳۰ تومان معامله شد.

رشد ملایم طلا

قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر افت ملایم ارزش دلار که افزایش بازده اوراق قرضه را جبران کرد، افزایش یافت. بازده اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا روز چهارشنبه به بالاترین حد از بیستم ماه مه صعود کرد و با افزایش هزینه نگهداری طلا، به جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند لطمه زد. اما عاملی که بازده بالاتر را جبران کرد، افت ملایم ارزش دلار بود که طلا را برای خریداران غیرآمریکایی ارزان‌‌‌تر کرد. به این ترتیب بهای هر اونس (در ساعت ۱۹:۳۰ روز گذشته) به ۱۷۸۴دلار رسید؛ در حالی که این بازار روز سه‌شنبه به دلیل صعود بازده اوراق قرضه، رشد عمده خود را از دست داده بود. طلا اغلب پناهگاه امن دارایی در برابر تورم ناشی از تدابیر محرک مالی شناخته می‌شود؛ با این حال تعدیل محرک‌های مالی و افزایش نرخ‌های بهره، بازده اوراق قرضه دولتی را بالاتر می‌برد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند