قیمت طلا ۴ مرداد ۹۹ چگونه شروع می‌شود؟

قیمت طلا ۴ مرداد ۹۹ چگونه شروع می‌شود؟

طلا در امروز، شنبه، چهارم مرداد ماه با چه نرخی کار خود را آغاز می‌کند؟ در آینده ممکن است قیمت طلا چه روندی را پیش‌رو داشته باشد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، طلا در امروز، شنبه، چهارم مرداد ماه با چه نرخی کار خود را آغاز می‌کند؟ در آینده ممکن است قیمت طلا چه روندی را پیش‌رو داشته باشد؟

در این مورد دنیای اقتصاد نوشته است: دیروز اونس جهانی با عبور از سطح ۱۹۰۰ دلار، به قله تاریخی خود نزدیک شد. همین مساله موجب شده تا برخی از جدایی مسیر نرخ سکه از دلار در هفته جاری سخن بگویند. با این حال، برخی تحلیلگران، معتقدند که دلار نیز پس از یک اصلاح سریع و عمیق، منتظر سیگنال نرخ درهم است. در مقابل، عده‌ای ثبات دلار با توجه به افت تقاضا را محتمل می‌دانند. گروه سوم تحلیلگران هم بر این باورند که مشکل سمت عرضه در بازار مرتفع شده است و دلار خود را برای نزول آماده می‌کند.

آیا روند کم نوسان روزهای انتهایی هفته دلار، در هفته جاری نیز ادامه پیدا خواهد کرد یا بازار بار دیگر شاهد نوسانات پردامنه خواهد بود؟

روز پنج‌شنبه، دلار ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. این دومین روز کم نوسان شاخص ارزی در کانال ۲۱ هزار تومانی بود، حال آنکه، بازار در ۴ روز ابتدایی هفته بسیار پرنوسان بود و تحت‌تاثیر ۴روز ریزش ابتدای هفته، در مجموع ۳/ ۹ درصد از ارزش خود را از دست داد. سکه هم در هفته گذشته کاهشی بود، ولی افت بسیار کمتری را نسبت به دلار تجربه کرد.

فلز گرانبهای داخلی در هفته گذشته ۹/ ۵ درصد افت قیمت را ثبت کرد. مهم‌ترین دلیلی که موجب شد سکه ریزش کمتری را نسبت دلار تجربه کند، افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی بود که تا حدی از فلز گرانبهای داخلی در برابر کاهش قیمت حمایت می‌کرد. اونس طلا در انتهای هفته به بالای هزار و ۸۹۰ دلار رفت و تحت‌تاثیر همین موضوع، سکه ۲۰۰ هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. در واقع راه سکه و دلار در روز پنج‌شنبه تحت‌تاثیر رشد بهای اونس جدا شد؛ سکه راه افزایشی را انتخاب کرد و دلار مسیر کاهشی.

به نظر می‌رسد در صورتی که اونس طلای جهانی در کانال هزار و ۹۰۰ دلاری ماندگار شود، روند سکه در روز جاری نیز مثبت باشد.

همگرایی سکه بورسی و سکه بازار

این روزنامه در گزارشی دیگر نوشته است: بازار سکه طی دادوستدهای هفته گذشته در اثر ریزش دلار از اوج تاریخی، وادار به عقب‌نشینی شد.

بهای هر سکه طرح جدید که در معاملات شنبه قبل به رکورد ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی دست یافته بود، روز پنج‌شنبه در سطح ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد و افت هفتگی ۶۵۰ هزار تومانی را به ثبت رساند. عقبگرد ۶ درصدی بهای سکه از اوج تاریخی پس از ۷ هفته صعودی متوالی قیمت در این بازار رقم خورد.

سکه با وجود افت هفتگی، در اثر حمایت طلای جهانی تا حدی از فشار سنگین دلار مصون ماند و روز پنج‌شنبه هم برخلاف دلار افزایشی عمل کرد. به این ترتیب، پس از دو هفته متوالی، قیمت گواهی سپرده سکه در بورس کالا به قیمت‌های بالاتری از سکه‌های فیزیکی دست یافت و الگوی جدیدی در بازار طلا شکل گرفت.

برای پیش‌بینی آینده بازار طلا می‌توانید گزارش «پیش‌بینی قیمت دلار و طلا هفته بعد» را بخوانید.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند