قیمت طلا ۸ مرداد ۹۹ چطور شروع می‌شود؟

قیمت طلا ۸ مرداد ۹۹ چطور شروع می‌شود؟

آخرین قیمت طلا در بازار پیش از شروع روز چهارشنبه، هشتم مرداد ماه چقدر بوده است؟ چه سیگنال‌هایی برای بازار قابل مشاهده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز با  ۱۹۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۶۵ هزار تومان رسیده است.

درباره آخرین وضعیت بازار سکه نیز دنیای اقتصاد نوشته است: در روزی که دلار به حرکت نسبتا آرام صعودی خود ادامه داد، سکه تمام بهار آزادی راه کاهشی را در پیش گرفت. روز گذشته فلز گرانبهای داخلی ۱۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

به گفته فعالان، سکه در نزدیکی مقاومت مهم ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی، نیاز به انرژی زیادی برای صعود دارد، ولی روز سه‌شنبه چنین توانی در بازار مشاهده نمی‌شد و معامله‌گران بیشتر به دنبال سودگیری از خریدهای قبلی بودند که در کانال ۱۰ میلیون تومانی صورت گرفته بود. در کنار این، دیروز دو سیگنال متناقض از سوی طلای جهانی به بازار داخلی مخابره شد. در ابتدای روز نرخ طلا تا هزار و ۹۸۰ دلار بالا رفت و تحت تاثیر آن قیمت سکه به بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رفت.

با این حال، در ادامه روز طلای جهانی سقوط کرد و معامله‌گران بازار داخلی نیز با فروش سکه سودگیری خود را آغاز کردند. قیمت سکه بیشتر نسبت به روند قیمتی دلار حساس است ولی تعدادی از سکه‌بازان نسبت به ادامه رشد دلار مطمئن نبودند‌، در نتیجه سعی کردند با فروش برخی از سکه‌های خود به‌صورت موقت از بازار خارج شوند و در انتظار روند دلار و اونس در روز جاری باشند.

از بازار جهانی چه خبر؟

اقتصادنیوز به نقل از فوربس در گزارشی با اشاره به رکوردشکنی قیمت طلا، نوشته است : قیمت طلا به تازگی رکورد تمام وقت قبلی را که ۱۹۲۰ دلار در هر اونس در سال ۲۰۱۱ بود را شکست و به قیمت ۱۹۲۴ دلار رسید. تقریبا مشخص است که این افزایش قیمت، حداقل برای مدتی ادامه پیدا کند. اما برخی ممکن است افزایش هیجانی قیمت طلا را، کمی اغراق آمیز بدانند. برخی پیش بینی می کنند که هر اونس به ۱۰ هزار دلار افزایش پیدا می کند. حتی اگر این اتفاق بیفتد ، انتظار نداشته باشید که حتی یک روز ادامه داشته باشد.

براساس گزارشی که اخیرا از طرف شرکت مشاوره کالاهای مستقر در نیویورک منتشر شده است ، این کارشناسان که به صورت هیجانی تصمیم می گیرند قیمت طلا را از ۳ هزار دلار تا ۱۰ هزار دلار پیش بینی می کنند.

این گزارش، اسامی پیشگو (کارشناسان) را نام نمی برد ، اما علاقه به تحقق پیش بینی های آنها که برای سرمایه گذارها خوب باشد زیاد است.

این کارشناسان هیجانی طلا، حداقل از دهه ۱۹۷۰ پیش بینی می کردند که زیاده روی اقتصادی و مالی منجر به فروپاشی مالی جهانی می شود و قیمت طلا به ۵ یا ۱۰ هزار دلار افزایش می یابد . آنها نزدیک به نیم قرن در چشم انداز اقتصادی و پیش بینی قیمت طلا خود اشتباه کرده اند.

جف کریستین ، شریک مدیریت CPM گروه ، می گوید: آنچه در یک اتفاق ممکن است رخ دهد این است که طلا قبل از اینکه سریع افت پیدا کند، به ۱۰ هزار دلار در هر اونس برسد.

او از مثال افزایش قیمت طلا به ۸۲۵ دلار در روز دوشنبه ، ۲۱ ژانویه ۱۹۸۰ استفاده می کند. قیمت در طی آن روز به ۸۵۰ دلار رسید. این سطح برای ده ها سال دوباره به دست نیامد.

آخرین روند بازارهای جهانی را در گزارش بازارهای جهانی ۸ مرداد ۹۹ بخوانید.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند