قیمت لیر امروز ۳ خرداد ۱۴۰۱/ علت افزایش مهاجرت پزشکان در ترکیه چیست؟

قیمت لیر امروز ۳ خرداد ۱۴۰۱/ علت افزایش مهاجرت پزشکان در ترکیه چیست؟

لیر ترکیه در میانه امروز با قیمت هزار و ۶۱۴ تومان معامله می‌شود و نسبت به روز گذشته ۲۱ تومان افزایش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام شبکه اطلاع‌رسانی ارز، طلا و سکه، لیر ترکیه در میانه امروز با قیمت هزار و ۶۱۴ تومان معامله می‌شود.

در طی معاملات امروز، بیشترین قیمت ثبت شده برای لیر ترکیه ۱۶۱۴ تومان و کمترین قیمت ۱۶۱۴ تومان است.

افزایش ناگهانی آمار مهاجرت پزشکان در ترکیه

پیش‌بینی شده که شمار پزشکان مهاجر ترکیه در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۳ هزار نفر برسد که عدد نگران کننده‌ای است.

به نقل از تسنیم، تعداد پزشکانی که از ترکیه به خارج از کشور می‌روند به دلایل متعدد به ویژه دستمزد پایین و قرار گرفتن در معرض خشونت، در حال افزایش است.

به خصوص در ۳ سال گذشته تعداد پزشکانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند افزایش زیادی داشته است.

در سال ۲۰۱۲، تنها ۵۹ پزشک ترکیه  برای مهاجرت به خارج از کشور درخواست دادند. در ۱۱ ماهه اول سال ۲۰۲۱، این تعداد از ۱۲۰۰ نفر فراتر رفت.

مشکل مسکن برای پرسنل بهداشت و درمان

قیمت مسکن در چند سال اخیر  در ترکیه به شکل سرسام آوری بالا رفته است. اتحادیه  صنفی مددکاران سلامت و خدمات اجتماعی، به کمک موسسه نظرسنجی SES  در چند استان ترکیه، یک نظرسنجی با عنوان «بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی» را با ۲ هزار و ۶۳ بهورز انجام داد.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۴۷ درصد از پرسنل بهداشت، در خانه اجاره ای زندگی می‌کنند. ۹۷ درصد از کارکنان مراقبت های بهداشتی اجاره‌ای هیچ امیدی ندارند که حتی اگر تا آخر عمر پس انداز کنند، خانه‌ای برای خود داشته باشند.

تحلیل اجمالی وضعیت اقتصادی امروز ترکیه و نظام بهداشت و سلامت این کشور، نشان دهنده این واقعیت است که اغلب دانشکده های پزشکی ترکیه، به اماکنی برای تربیت نیروی ماهر بار کار در کشورهای اروپایی تبدیل شده‌اند و چنین چیزی می‌تواند در سالیان آتی، نظام سلامت ترکیه را با معضلات بزرگی روبه‌رو کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند