قیمت محصولات شوینده افزایش می‌یابد؟

شوینده

سرپرست سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از افزایش نیافتن قیمت محصولات شوینده خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اخیراً علم بیگی رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع شوینده اعلام کرده است با توجه به افزایش هزینه‌های تولید در سال‌جاری، تولیدکنندگان درخواست افزایش 45 درصدی قیمت شوینده‌ها را داشته‌اند اما در سال‌جاری یک بار با 25 درصد افزایش قیمت موافقت شده است.

به نقل از تسنیم، وی گفته است: اردیبهشت امسال هنوز مجوز افزایش باقیمانده درخواست تولیدکنندگان صادر نشده و فعلاً از شرکت‌ها خواهش کرده‌ایم با همین شرایط به تولید ادامه دهند تا همزمان رایزنی‌ها برای تغییر قیمت‌ها انجام شود.

حسین فرهیدزاده سرپرست سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در رابطه با اظهارات این مقام مسئول در انجمن صنایع شوینده، با اعلام اینکه هنوز هیچ درخواستی برای افزایش قیمت به سازمان حمایت ارسال نشده است، می‌گوید: در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار ما برای جلوگیری از افزایش هزینه‌های تولید برای شوینده‌ها مصوب کرده‌ایم که مواد اولیه پودر شوینده 10 درصد کاهش قیمت پیدا کند.

وی افزود: با این مصوبه بعید است که شاهد افزایش قیمت شوینده‌ها باشیم.

فرهیدزاده تصریح کرد: هیچ تصمیمی مبنی بر افزایش قیمت محصولات شوینده در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان وجود ندارد.

گرانی شوینده‌ها منتفی شد؟

در طول هفته اخیر بازار فروش انواع محصولات شوینده تحت تاثیر کاهش عرضه کارخانجات با مشکلاتی مواجه شده است.

بررسی‌های میدانی از وضعیت بازار نشان می‌دهد کارخانجات تمایلی به افزایش عرضه کالا به بازار ندارند و حتی در برخی از محصولات به صورت خودسرانه افزایش قیمت را نیز لحاظ کرده‌اند.

در این شرایط برخی سوءاستفاده‌گران محصولات تقلبی را با برند شرکت‌های معتبر راهی بازار می‌کنند که همین امر مشکلات مردم را در خرید مواد شوینده دو چندان کرده است.

البته علم بیگی رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع شوینده با رد افزایش قیمت محصولات شوینده توسط واحدهای تولیدی می‌گوید: فروش کارخانجات با همان قیمت‌های قبلی انجام می‌شود.

وی اعلام کرد: انجمن در حال بررسی قیمت مواد اولیه و سایر موارد برای ارائه درخواستی به منظور افزایش قیمت برخی محصولات شوینده است اما تاکنون اجازه هیچ افزایشی را دریافت نکرده است.

در همین رابطه فرهیدزاده سرپرست سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز، گفت: سازمان حمایت هیچ‌گونه تصمیمی برای افزایش قیمت شوینده‌ها نگرفته است و فعلا نیز این موضوع در دستور کار سازمان قرار ندارد.

وی تاکید کرد: واحدهای نظارتی در بخش‌های مختلف بازار را رصد می‌کنند تا شاهد تخلفاتی در سطح بازار و تضییع حقوق مصرف کنندگان نباشیم.

۲۹ خردادماه امسال بود که ستاد تنظیم بازار با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی، کرایه حمل‌ونقل، دستمزد کارگران، افزایش نرخ خدمات گمرکی، همچنین افزایش هزینه‌های آب، برق و گاز، با افزایش ۲۵ درصدی قیمت انواع شوینده‌ها، لوازم بهداشتی و آرایشی موافقت کرد.

سرپرست سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، گفت: سازمان حمایت هیچ‌گونه تصمیمی برای افزایش قیمت شوینده‌ها نگرفته است و فعلا نیز این موضوع در دستور کار سازمان قرار ندارد.

افزایش ۲۵ درصدی قیمت مواد شوینده نهایی شد

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، گفت: ستاد تنظیم بازار با افزایش ۲۵ درصدی قیمت مواد شوینده، بهداشتی و آرایشی موافقت کرد.

“بختیار علم بیگی” افزود: این افزایش قیمت روی محصولات و کالاهای تولیدی از ابتدای خردادماه اعمال شده است و روی وبگاه ۱۲۴ نیز درج شده است.

این مقام صنفی بیان داشت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی، کرایه حمل‌ونقل، دستمزد کارگران، افزایش نرخ خدمات گمرکی، همچنین افزایش هزینه‌های آب، برق و گاز، درخواست افزایش قیمت فعالان این صنعت بیش از ۲۵ درصد بود.

وی ادامه داد: در برخی موارد قیمت مواد اولیه و کالاهای موردنیاز این صنعت که از خارج از کشور تامین می‌شود بیش از دو برابر افزایش داشته است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران گفت: به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد برای محصولات پتروشیمی و همچنین پلیمرهای داخلی مورد استفاده در این صنعت تخفیفاتی در نظر گرفته شود.

وی نقل افزایش ۱۵ درصدی قیمت مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی از قول خود در یکی از خبرگزاری‌ها در روز گذشته را ناشی از “اشتباه لفظی” برشمرد و خاطرنشان کرد: آخرین بار خردادماه سال گذشته محصولات این صنعت افزایش قیمت داشته و افزایش در نظر گرفته شده برای سال جاری ۲۵ درصد است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند