افزایش قیمت محصولات پروتئینی در آستانه ماه رمضان

افزایش قیمت محصولات پروتئینی در آستانه ماه رمضان

تب تند قیمت محصولات پروتئینی در شرایط فراوانی در بازار بالاست که می‌تواند نشانه‌ای از کم‌کاری و عملکرد نامناسب مسئولان باشد، در حالی که رئیس‌جمهور اوایل امسال دستورداده بود قیمت‌ها افزایش نیابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت گوشت قرمز و انواع ماهی هم در بازار محصولات پروتئینی در آستانه ماه رمضان از قافله افزایش قیمت‌ها عقب نماند و زنگ هشداری به مسئولان و تنظیم کنندگان قیمت بازار برای بار چندم به صدا در آمده که در این هفته مانده به ماه مبارک رمضان به فکر بازار باشند. قیمت مرغ و ماهی هم که از دیگر محصولات پروتئینی است، حال و روز مناسبی ندارد، علی‌رغم اینکه مسئولان می‌گویند، قیمت مرغ را پایین آورده‌اند، اما فروشندگان با ترفند قطعه فروشی به چند برابر قیمت اجازه چنین کاری را نمی‌دهند. قیمت ماهی هم بالا رفته و ماهیان وارداتی گران جایی برای ماهیان داخلی را گرفته است.

بر اساس گزارش میدانی، قیمت هر کیلوگرم ران گوسفندی به کیلویی ۱۶۲ هزار تومان، گوشت ران گوساله ۱۳۵ هزار تومان، گوشت ران و سردست گوساله ۱۳۰ هزار تومان، گوشت چرخ کرده ۱۱۰ هزار تومان و گوشت منجمد ۱۰۸ هزار تومان در منطقه ۱۹ تهران به فروش می‌رسد.

گوشت قرمز نرخ مصوب ندارد، بنابراین هر چه از جنوب به سمت شمال شهر تهران می‌رویم، قیمت‌های بیشتری را می‌بینیم، مغازه‌داران قیمت‌ها را بر اساس نرخ مغاز‌ها و میزان توانمندی مردم منطقه تعیین می‌کنند، قیمت‌های ۱۶۰ هزار تومان هم از شمال شهر شنیده می‌شود.

افزایش قیمت گوشت قرمز عاملی برای بالا رفتن تقاضا مرغ و به تبع آن افزایش قیمت شده است، به طوری که عبدالعلی طهماسبی، رئیس هیأت‌مدیره انجمن شرکت‌های زنجیره گوشت کشور گفت: «سرانه مصرف مرغ از ۲۵ کیلو به ۳۵ کیلو افزایش یافته است.» قیمت مرغ در بازار تهران در موج اول افزایش به کیلویی ۴۵ هزار تومان و در موج دوم افزایش قیمت به کیلویی ۴۰ هزار تومان هم رسیده بود، این موج ها در دو ماه گذشته اتفاق افتاد. دو روز است وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید قیمت مرغ را باعرضه بیشتر به نرخ مصوب دولتی یعنی ۲۴۹۰۰ کاهش داده است.

گوشت قرمز و سفید از نیازهای اساسی سبد غذایی خانوار مردم است و از آنجایی که جایگزینی ندارند افزایش قیمت هر کدام بر دیگری تاثیر دارد.

افزایش قیمت گوشت در حالی است که مسئولان از افزایش تولید خبر می‌دهند و حتی تقاضای صادرات دارند، منصور پوریان رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام کشور گفت: «تولید دام در کشور به اندازه‌ای زیاد شده که از دولت می‌خواهیم اجازه صادرات بدهد.»

این نخستین باری نیست که افزایش قیمت در شرایط عرضه بالا اتفاق می افتد، گوشت، تخم مرغ، میوه و مرغ همه اینها امسال در شرایطی افزایش قیمت داشتند که نه تنها کمبودی در بازار نبود، بلکه همزمان صادرات هم داشتیم.

قطعه‌فروشی مرغ ادامه دارد

عزم جزم برای کاهش قیمت مرغ از ۱۴ فروردین با تزریق از استان‌های پرتولید شمال به دیگر استان‌ها از جمله تهران آغاز شد. عبدالعلی طهماسبی، رئیس هیأت‌مدیره انجمن شرکت‌های زنجیره گوشت کشور گفت: در روز اول کاری سال جاری ۱۷۰۰ تن مرغ از سه استان شمالی کشور به بازار تهران آمد و بازار را اشباع کرده است.

بررسی میدانی خبرنگار فارس حاکی است، این مرغ‌ها در مغازه های سطح شهر به صورت قطعه بندی شده و با قیمت‌های تا سه برابر به فروش می‌رسد، در حالی که بر اساس تصمیم قرارگاه مرغ و اعلام وزیر جهاد کشاورزی فروش قطعه بندی شده ممنوع و شامل جریمه‌های سنگین است.

بر اساس این گزارش نه تنها نظارتی بر این خلاف‌ها نمی‌شود، بلکه مغازه ها با چسباندن برگه‌های تبلیغاتی بر شیشه مغازه‌ها و درج قیمت در تابلو آن را تبلیغ می‌کنند.

قطعه فروشی مرغ یکی از دلایل بالا رفتن قیمت مرغ در چند روز اخیر مطرح شد و وزیر جهادکشاورزی نامه اعتراضی به وزیر صمت برای نظارت و نامه دیگر به استانداران برای جلوگیری از این کارها نوشت.

افزایش قیمت ماهی وارداتی به کیلویی ۹۵ هزار تومان

بررسی میدانی نشان می‌دهد، قیمت ماهی تیلاپیا به کیلویی ۹۵ هزار تومان افزایش یافته، ماهی قزل‌آلا کیلویی ۵۳ هزار تومان به فروش می‌رسد.

ماهی تیلاپیا وارداتی است و درباره تولید و مصرف آن بحث‌های زیادی مطرح بود که با وجود اینها همچنان وارد می‌شود و به قیمت‌های گران به فروش می‌رود.

تیلاپیا ماهی همه چیز خوار است و برخی علما از نظر شرعی اشکالاتی وارد می‌کردند، از نظر علمی هم جزو ماهی‌های مهاجم طبقه‌بندی می‌شد که برای محیط زیست و ماهیان دریایی بسیار خطرناک است، به همین دلایل بود که سال ۹۶ به دستور رئیس سازمان شیلات وقت واردات این ماهی ممنوع شد، اما عمر این ممنوعیت کوتاه بود.

از سویی واردات این ماهی را به ضرر تولید ماهیان شیلاتی کشور می‌دانند به ویژه کشور جایگاه ۲۷ تولید شیلاتی در جهان اما نخست در ماهی قزل‌آلا و خاویار را دارد.

روح‌الله فرهی، ریس اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی تکثیر و پرورش با انتقاد از واردات ماهی تیلاپیا گفت: «با این نوع سیاست و برنامه‌ریزی، تلید کنندگان ماهی گرمابی‌ و خاویاری‌ها تحت تأثیر قرار گرفته‌اند؛ در گذشته صف طولانی برای تهیه قزل‌آلا می‌بستند،اما در حال حاضر تولیدها نصف شده و مشکل فروش وجود دارد که این نشانه سیاست‌گذاری نادرست در این حوزه است.»

وی یادآور شد: مهمترین بهانه شیلات هم این است که می‌گوید ما با استاندارد جهانی فاصله داریم‌؛ خب، آیا شما می‌خواهید با زور این را به مردم بدهید؟ یا به‌دنبال خارج کردن افراد دیگر از گردانه هستید؟

انتقاد از واردات ماهی تیلاپیا محدود به چند کارشناس نیست و در سال‌های گذشته انتقادات زیادی در این مورد بوده، اما کسی گوش نکرده است

فلاح، کارشناس و پیش‌کسوت مزرعه‌داری تولید ماهی قزل‌آلا ماجرای پشت پرده واردات این نوع ماهی را فاش کرد و گفت: واردات ماهی تیلاپیا در کشور از سال ۹۲ کلید خورد که باید پول از کشور چین وارد کشورمان می‌شد؛ از سال ۸۷ به بعد تا ۸۹ این مقدار با از ماهی تیلاپیا در شهرستان‌های کشور وجود نداشت و واردات عمده این محصول بعد از سال ۹۲ شدت گرفت. یعنی پول‌هایی که قرار بود، از چین وارد کشور شود، تبدیل به ماهی تیلاپیا شد، به‌عنوان مثال کسانی که سنگ‌فروش بودند و سنگ به چین صادر کرده بودند و می‌خواستند پول را دریافت کنند، این ماهی را به‌دلیل سود بالایی که داشت وارد کشور کردند.همچنین به این ماهی در زمان واردات “گلیز” (آب روی ماهی) برای سود بیشتر می زنند که مغایر با نظر دامپزشکی است چرا که این گلیز تا حدود ۳۰ درصد (یعنی حدود ۳۰ درصد ماهی تیلاپیای خریداری‌شده توسط مردم را آب تشکیل می‌دهد!) است.»

جدیدترین قیمت محصولات پروتئینی در بازار منطقه ۱۹ تهران به این شکل است:

محصول(کیلوگرم)قیمت(تومان)
گوشت ران گوسفندی۱۶۲ هزار
گوشت ران گوساله۱۳۵ هزار
گوشت ران و سردست گوساله۱۳۰ هزار
گوشت چرخ کرده۱۱۰ هزار
گوشت منجمد۱۰۸ هزار
دنبه۷۵ هزار
پاچه گوساله۲۴ هزار
قلم گوساله۱۴ هزار
جگر گوساله۱۱۰ هزار
ماهی تیلاپیا۹۵ هزار
ماهی قزل آلا۵۳ هزار
قارچ۳۰ هزار
فیله مرغ۶۸ هزار
سینه مرغ بدون استخوان۶۶ هزار
سینه مرغ با استخوان۳۹ هزار
ساق مرغ۵۵ هزار
بال مرغ۳۹ هزار
کتف مرغ۳۹ هزار
کمر مرغ۳۹ هزار
ران مرغ بدون کمر۳۷ هزار
ران مرغ با کمر۳۲۵۰۰
گردن مرغ۱۱ هزار
دل مرغ۱۳ هزار
سنگدان مرغ۱۳ هزار
جگر مرغ۸ هزار
پای مرغ۷ هزار

در واقع زمانی که جایگاه بسیار خوب تولید محصولات ایران را در دنیا مرور می‌کنیم، می‌توان نتیجه گرفت که این افزایش بی‌حساب و کتاب قیمت ها نه به دلیل کمبود و کاهش عرضه، بلکه مدیریت های اشتباه بوده که بعضا در بین مدیران و بعضا از سوی سیاست‌گذاری‌های کلان به آنها تحمیل شد که نمونه بارز آن تعلیق قانون انتزاع است که مدیریت جزیره ای را بر بخش تولید حاکم کرد.

ایران جایگاه هفتم تولید مرغ و تخم مرغ را در دنیا دارد در ۶۸ محصول کشاورزی جایگاه نخست تا پانزدهم جهان را تصاحب کرده و در تولید گوشت همه فاصله ۱۵۰ هزار تونی با خودکفایی دارد، بنابراین اگر همتی باشد شاید در این فرصت کم باقی مانده تا ماه مبارک رمضان بتوان بازار را سامان داد.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند