تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت مسکن در استان‌های اولویت اول مسکن ملی / افت شدید معاملات در ۳ استان‌

قیمت مسکن در استان‌های اولویت اول مسکن ملی / افت شدید معاملات در ۳ استان‌

در دوره‌ای که تقاضا در بازار مسکن سه استان سیستان و بلوچستان، قم و خراسان جنوبی روندی به شدت نزولی به خود گرفته، قرار است در اولین مرحله از طرح اقدام ملی مسکن، خانه‌های دولتی در بازار این استان‌ها عرضه شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته اخیر طرح مسکن ملی در چهار استان کلید زده شد. قیمت هر متر مربع مسکن در این چهار استان چقدر است و چقدر نسبت به گذشته تغییر داشته است؟ آیا این استان‌ها با افزایش تقاضا و رشد معاملات مواجه بودند؟

میزان معاملات مسکن در سه استان سیستان و بلوچستان، قم و خراسان جنوبی که اولویت ثبت نام خرید مسکن ملی بودند، در مقایسه با بهار سال ۹۷ به صورت میانگین ۴۲٫۵ درصد کاهش یافته‌اند.

آن طور که آمارهای رسمی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در بهار امسال، متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در استان خراسان شمالی ۹۶۰ هزار تومان اعلام شده که به طور میانگین نسبت به بهار سال ۹۷ افزایش ۳۱ درصدی را پشت سر گذاشته است. علی‌رغم این افزایش قیمت، میزان معاملات مسکن در این استان، وارد روند صعودی ۷۵ درصدی شده است.

در استان خراسان جنوبی نیز قیمت هر مترمربع زمین ۵۹۷ هزار تومان گزارش شده است. میانگین قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در خراسان شمالی طی بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۳۱ درصد افزایش یافته است. ماحصل این افزایش برخلاف خراسان شمالی در سقوط تعداد معاملات خود را نشان داده و میزان معاملات در این مدت ۴۲ درصد کاهش یافته است.

استان قم نیز مشابه استان خراسان جنوبی افزایش قیمت حدود ۴۳ درصدی و کاهش میزان معاملات حدود ۴۱ درصدی را تجربه کرده است. در نهایت میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در این استان دو میلیون و ۳۲۹ هزار تومان است.

در نهایت وضعیت معاملات مسکن در آخرین استان مشمول طرح مسکن ملی (در مرحله اول)، روندی نزولی معادل حدود ۴۵ درصد را ثبت کرده است. این استان رکورد بیشترین کاهش را در میان دو استان خراسان جنوبی و قم شکسته است. قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در استان سیستان و بلوچستان نیز با حدود ۳۶ درصد افزایش، به ۸۰۱ هزار تومان می‌رسد.

این آمار و ارقام معاملات و قیمت مسکن در روزهای قبل از آغاز اجرای طرح مسکن ملی چه پیام‌هایی دارد؟ آیا استان‌هایی که روند معاملات آنها یک روند نزولی بوده مشکل عرضه مسکن داشتند؟ در دوره‌ای که تقاضا در بازار مسکن سه استان سیستان و بلوچستان، قم و خراسان جنوبی روندی به شدت نزولی به خود گرفته، باید مسکن‌های دولتی در بازار عرضه شود؟

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند