موز ارزان شد / قیمت هر کیلو موز در میدان تره بار ۱۰ هزار تومان

موز ارزان شد / قیمت هر کیلو موز در میدان تره بار ۱۰ هزار تومان

کارگر، قیمت کنونی هر کیلو موز را با کاهش ۲۳ تا ۲۴ درصدی نسبت به هفته گذشته در میدان میوه و تره بار ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران از کاهش قیمت میوه در بازار خبر داد و گفت: در هفته‌های گذشته، نرخ ۶ قلم میوه اعم از موز، خیار، شلیل، هلو و آلو به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد در بازار به سبب بازگشت حجاج و فشردگی مراسم عروسی افزایش یافته بود که براساس پیش بینی‌های صورت گرفته شاهد روند کاهشی قیمت این اقلام هستیم.

وی قیمت کنونی هر کیلو موز را با کاهش ۲۳ تا ۲۴ درصدی در میدان مرکزی ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان تومان اعلام کرد و افزود: با آغاز ایام محرم و افت تقاضا، روند نزولی قیمت در بازار ادامه خواهد داشت.

کارگر از افت ۱۰ درصدی سایر اقلام در بازار خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو انجیر زرد ۸ تا ۱۲ هزار تومان، انجیر سیاه ۳ تا ۷ هزار تومان، انگور بی دانه قرمز ۸ تا ۱۲ هزار تومان، انگور بیدانه زرد ۶ تا ۱۰ هزار تومان، انگور عسگری ۵ تا ۷ هزار تومان، آلبالو ۶ تا ۹ هزار تومان، آلو شابلون ۴ تا ۸ هزار تومان، آلو قطره طلا ۳ تا ۸ هزار تومان، پسته تازه ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان، زغال اخته ۱۰ تا ۱۷ هزار تومان، سیب گلاب ۳ هزار تومان و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان، سیب دورنگ ۴ تا ۷ هزار تومان، شلیل انجیری ۴ تا ۹ هزار تومان، شلیل شبرنگ ۶ تا ۹ هزار تومان، گلابی ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان، هلو انجیری ۴ تا ۱۰ هزار تومان و هلو هسته جدا ۴ تا ۱۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی ادامه داد: هر کیلو انبه با نرخ ۸ تا ۱۲ هزار تومان، خربزه یک هزار تومان و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان، هندوانه ۴۰۰ تا ۹۰۰، طالبی یک هزار تومان و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان و ۵۰۰، انار ۴ تا ۷ هزار تومان، خیار بوته‌ای ۲ تا ۴ هزار تومان و خیار گلخانه ۲ تا ۴ هزار تومان و ۵۰۰ تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار عرضه می‌شود.

وی قیمت هر کیلو بادمجان دلمه‌ای را یک هزار تومان تا ۳ هزار تومان تومان اعلام کرد و افزود: نرخ هر کیلو بادمجان قلمی ۲ تا ۳ هزار تومان، بادمجان گلخانه ۳ تا ۵ هزار تومان، بامیه ۵ تا ۱۱ هزار تومان، پیاز زرد و شیری یک هزار تومان تا ۲ هزار تومان، سیب زمینی نو ۲ هزار تومان و ۵۰۰ تا ۴ هزار تومان، سیر خشک ۵ تا ۱۰ هزار تومان، فلفل تند ریز ۵ تا ۸ هزار تومان، فلفل شیرین ۵ تا ۱۰ هزار تومان و فلفل دلمه سبز یک هزار تومان و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان و ۵۰۰ تومان است.

کارگر با اشاره به نرخ سایر انواع صیفی در بازار بیان کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو کاهو پیچ سالادی ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار تومان و ۵۰۰، کاهو رسمی یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان، کرفس یک هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار تومان، کلم بروکلی ۱۰ تا ۱۴ هزار تومان، کلم سفید یک هزار تا ۲ هزار تومان و ۵۰۰، کلم قرمز یک هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان، لوبیا سبز ۲ تا ۴ هزار تومان، لیموترش میناب ۷ تا ۱۱ هزار تومان، گوجه زیتونی فله ۴ تا ۶ هزار تومان و هویج ۲ هزار تومان و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی نرخ هر کیلو سبزی خوردن را ۲ تا ۳ هزار تومان و سبزی جور (پلو، آش، قورمه) یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی قیمت کنونی هر کیلو گوجه فرنگی را یک هزار و ۳۰۰ تا ۲ هزار تومان و ۷۰۰ اعلام کرد و گفت: با توجه به فراوانی عرضه گوجه فرنگی، نرخ کنونی آن برای تولیدکننده مقرون به صرفه نیست.

سو استفاده کارخانه‌های رب‌سازی در بازار

وی ادامه داد: اگرچه کارخانه‌های رب سازی به بهانه افزایش قیمت گوجه، رب را گران کردند و ما را متهم گرانی قیمت رب دانستند، اما هم اکنون حاضر به کاهش نرخ آن نیستند، در حالیکه قیمت گوجه برای کارخانه‌های رب سازی به سبب خرید انبوه بسیار کمتر از نرخ‌های فعلی تمام می‌شود.

کارگر با انتقاد از عملکرد کارخانه‌های رب سازی گفت: براین اساس تقاضای ما از مردم این است که خودشان گوجه فرنگی بخرند و رب مورد نیازشان را تامین کنند تا سو استفاده کارخانه‌های رب سازی به حداقل خود برسد.

این مقام مسئول قیمت میوه در ایام محرم را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به تعطیلی مراسم عروسی و اتمام بازگشت حجاج پیش بینی می‌شود که تا پایان ماه صفر با کاهش نرخ انواع میوه در بازار مواجه شویم چرا که تقاضا برای خرید به شدت افت می‌کند.

نوسان قیمت سیب زمینی و پیاز در ایام تاسوعا و عاشورا مقطعی است
وی در بخش پایانی اظهارات خود درباره اینکه آیا طبق روال همه ساله احتمال نوسان قیمت سیب زمینی، پیاز و سبزی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی وجود دارد، بیان کرد: افزایش قیمت در بازار میوه و صیفی مقطعی است و ممکن است قیمت این اقلام به سبب تعطیلی چند روزه و ازدیاد تقاضا هیئت‌های مذهبی و مردم با نوساناتی روبرو می‌شود که مجدد بعد از پایان این مراسم به نرخ عادی خود بازمی گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند