قیمت نفت خام ایران در نیمه نخست سال 99

تجارت نیوز

مستندات نشان می‌دهد، متوسط قیمت نفت خام در نیمه نخست سال 99 بالغ بر 37 دلار بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس مستندات، متوسط قیمت نفت صادراتی ایران در نیمه نخست سال ۹۹ بالغ بر ۳۷ دلار فروخته شد.

بالاترین متوسط قیمت نفت خام صادراتی مربوط به سال ۹۰ با ۱۰۹ دلار بود که آمارهای سازمان برنامه و بودجه آن را تایید می‌کند و در گزارش خود آورده است. البته طبق این اطلاعات دولت تدبیر و امید نیز در سال ۹۲ به طور متوسط نفت خام را ۱۰۴ دلار فروخت و طعم نفت بالای ۱۰۰ دلار را چشیده است.

پس از روند متوسط قیمت نفت خام صادراتی رو به کاهش گذاشته و در سال ۹۹ به پایین‌ترین سطح یعنی رقم ۳۷ دلار رسیده است که در مقایسه با پیش‌بینی قیمت نفت در بودجه که ۵۰ دلار بود بالغ بر ۱۲ دلار تفاوت عملکرد دارد.

در سال ۹۸ نیز متوسط قیمت نفت خام صادراتی کشور ۵۴ دلار بود که ۱.۵ دلار بالاتر از پیش بینی رقم بودجه معادل ۵۲.۵ دلار عملکرد داشته است.

مقایسه قیمت نفت خام در بودجه و قیمت نفت خام صادراتی مقایسه قیمت نفت خام در بودجه کشور و قیمت نفت خام صادراتی در ۱۵ سال اخیر در جدول زیر آمده است.

13990917001149 Test NewPhotoFree

مشاهده می‌شود که تفاوت عملکرد با پیش بینی در بودجه‌های سنواتی تا سال ۱۳۹۳ مثبت بوده و در این سال با توجه به ریزش غیرمنتظره قیمت‌ها، این تفاوت منفی و باعث عدم تحقق درآمدهای مورد انتظار شده است.

همچنین قیمت سه نفت خام مرجع یعنی نفت اوپک، نفت دبی و نفت برنت در همین سال‌ها در جدول ذکر شده تا بتوان مقایسه درستی از وضعیت قیمت نفت ایران با این قیمت‌های مرجع داشت.

13990917001147 Test NewPhotoFree

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند