قیمت پالادیوم ۱۴۰۰ دلار را رد کرد

قیمت پالادیوم ۱۴۰۰ دلار را رد کرد

قیمت پالادیوم تحت تاثیر کمبود عرضه و تقاضای بالا، پنجشنبه گذشته برای نخستین‌بار رکورد ۱۴۰۰ دلار در هر اونس را شکست و روز جمعه رکورد قیمت جدیدش را حفظ کرد.

قیمت پالادیوم تحت تاثیر کمبود عرضه و تقاضای بالا، پنجشنبه گذشته برای نخستین‌بار رکورد ۱۴۰۰ دلار در هر اونس را شکست و روز جمعه رکورد قیمت جدیدش را حفظ کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهای معاملات پالادیوم برای تحویل فوری روز پنجشنبه رکورد بالای جدیدی زده بود و تا مرز ۱۴۳۴.۵۰ دلار پیش رفته بود. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با حدود ۱.۱ درصد افزایش، به ۱۴۱۱ دلار رسید و برای کل هفته حدود ۴.۴ درصد افزایش را ثبت کرد که بزرگترین رشد هفتگی از هفته منتهی به ۲۱ سپتامبر بود. پالادیوم از ابتدای ژانویه تاکنون حدود ۱۲ درصد رشد قیمت داشته است و در اوایل دسامبر سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار در ۱۶ سال گذشته از طلا گران‌تر شد.

قیمت پالادیوم که عمدتا در کاتالیزورهای کاهش آلایندگی خودروهای بنزینی به کار برده می‌شود، با وجود پیش‌بینی‌های تیره از فروش خودرو در سال‌های آتی، جهش پیدا کرده است.

پالادیوم با قیمت حدود ۱۴۰۰ دلار در هر اونس و پلاتین با قیمت حدود ۸۰۰ دلار در هر اونس نسبت به پنج سال پیش که خودروسازان برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها به این دو فلز روی آورده بودند، بسیار گرانتر شده‌اند. اگرچه برای خودروسازان منطقی به نظر می‌رسد که برای کاهش هزینه‌ها این‌بار نیز از مواد دیگری استفاده کنند، اما متخصصان صنعتی می‌گویند گفتن این حرف از عمل به آن راحت‌تر است. برای خودروسازان دو سال طول می‌کشد تا این تغییر را انجام دهند و آنها باید متقاعد شوند که قیمت پالادیوم حداقل ۵۰۰ دلار در هر اونس در سال‌های آتی بیشتر از قیمت پلاتین خواهد ماند.

جهش ۱.۱ درصدی قیمت پالادیوم در پنج‌شنبه گذشته که این فلز را به ۱۴۳۴.۵۰ دلار رساند به دلیل یادداشت خوش‌بینانه جی پی مورگان بود. این بانک اعلام کرد: این فلز را در قیمت ۱۳۵۷.۵۰ دلار خریداری کرده و انتظار دارد تا قیمت ۱۵۸۷ دلار در هر اونس صعود کند.

بر اساس گزارش بیزنس لایو، پالادیوم به عنوان یک محصول جانبی در معادن آفریقای جنوبی و روسیه تولید می‌شود و با وجود جهش قیمت، سطح تولید آن برای تامین تقاضای کوتاه‌مدت قابل تطبیق نیست.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند