خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت چای 2 برابر شد/ هشدار نسبت به کمبود چای با ادامه انحصار

وارداتی

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی اعلام کرد که به دلیل توقف واردات، بلاتکلیفی نوع ارز برای چای و انحصار در واردات، قیمت چای دو برابر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، واگذاری واردات چای از سوی وزارت جهاد کشاورزی به یک مجموعه خاص از ابتدای سال جاری خبرساز شد.

این تصمیم منجر به توقف ثبت سفارش چای طی شش ماه اخیر شده و طبق نامه فرهاد آگاهی، رئیس هیات مدیره فدراسیون واردات ایران، به قائم مقام محترم وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی، در مدت یادشده ابتدای سال جاری تا کنون هیچ محصولی وارد کشور نشده است.

این در حالی است که کشور سالانه به واردات 90 هزار تن چای نیاز دارد. بنابراین ادامه این وضعیت ممکن است منجر به گرانی و کمبود در بازار چای شود.

چرا قیمت چای افزایش یافت؟

رضا کنگری، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی،‌ در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز، با بیان اینکه در حال حاضر با کمبود چای در بازار مواجه نیستیم، توضیح داد: «به‌رغم عرضه مناسب، قیمت چای در روزهای اخیر افزایش یافت. طوری‌که قیمت بسته‌های نیم کیلویی از 199 هزار و 800 تومان به 249 هزار و 800 تومان رسید که یعنی هر کیلو چای خارجی حدود 100 هزار تومان گران شده است.»

وی درباره دلیل این افزایش قیمت گفت: «علت اول این است که واردات انجام نمی‌شود. همچنین واردات چای به شکل انحصاری در اختیار یک نفر قرار گرفته که این وضعیت باعث شده است هر روز چای در بازار کمتر شود. با کاهش عرضه هم قیمت بالا می‌رود.»

به گفته کنگری در گذشته تاجران متعدد چای وارد می‌کردند، اما اکنون واردات انجام نمی‌شود و تخصیص یا عدم تخصیص ارز نیمایی به چای هم مشخص نیست. این وضعیت باعث آشفتگی قیمت شده، اما هنوز کمبود کالا رخ نداده است.

با ادامه این روند از حالا صدای زنگ هشدار کمبود و گرانی چای به صدا درآمده است. چراکه اولاً واردات چای متوقف شده است و از سوی دیگر در کنار انحصار ایجادشده، افزایش قیمت هم منجر به کاهش تقاضا خواهد شد. اتفاقی که طبیعتاً تولید را به خطر می‌اندازد و رفته رفته باید منتظر حذف چای از سبد مصرف روزانه خانوار ایرانی باشیم.

برای مطالعه بیشتر صفحه تولید و تجارت را در تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات