قیمت کالاهای اساسی بخش کشاورزی افزایش نمی‌یابد

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با نظام تک‌نرخی شدن ارز، افزایش قیمتی در نهاده‌های تولید و کالاهای اساسی بخش کشاورزی نخواهیم داشت.
قیمت کالاهای اساسی بخش کشاورزی افزایش نمی‌یابد

علی‌اکبر مهرفرد در حاشیه مراسم تقدیر و تکریم از حسن رکنی معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی در معاونت امور دام که در سالن خوشه برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود: روش پرداخت نرخ ارز نهاده‌های کشاورزی به ویژه کالاهای اساسی مثل ذرت، کنجاله سویا، روغن خام و دانه‌های روغنی متفاوت است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه ارز مبادله‌ای حذف شده است، اظهارداشت: این بدان معناست که واردکنندگان نهاده‌های کشاورزی را با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌کنند و ۴۰۰ مابه التفاوت را از دولت دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ارز نهاده‌های کشاورزی همانند گذشته تامین می‌شود تصریح کرد: کسانی که پیش از این کالای کشاورزی وارد کردند، اگر از شرایط امروز تغییر نرخ ارز سوء‌استفاده کنند و اقدام به بالا بردن قیمت‌ها کنند، تخلف کرده‌اند و به دستگاه‌های نظارتی معرفی می‌شوند.

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی گفت: واردکنندگانی که در گذشته کالاهای اساسی بخش کشاورزی را با نرخ ارز مبادله‌ای وارد می‌کردند، یارانه دریافت می‌کنند اما آنهایی که از ارز متقاضی استفاده می‌کردند، باید قیمت محصولاتشان کاهش پیدا کند.

وی اظهارداشت: هنوز دستورالعمل‌های نظام تک نرخی ارز کامل نشده بنابراین ابهاماتی وجود دارد و تا زمانی که این طرح جا بیفتد، زمان می‌برد.

مهرفرد اضافه کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف باید برای رسیدگی مراتب به دستگاه‌های نظارتی اعلام شود.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهادکشاورزی درباره لایحه دولت درخصوص (طرح انتزاع) و جداسازی بخش بازرگانی و تجارت از وزارت جهاد کشاورزی گفت: با لایحه دولت تدبیر و امید برای تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهادکشاورزی نظری ندارم و صحبت نمی‌کنم.

دولت از ۲۱ فروردین ماه یکسان‌سازی نرخ ارز را با اعلام قیمت هر دلار ۴۲۰۰ تومان کلید زد و در روزهای گذشته ضمن تهیه و تصویب دستورالعمل‌های تامین ارز مورد نیاز هموطنان در دولت، شیوه‌های تخصیص ارز نیز از سوی بانک مرکزی اعلام شده است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید