تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

انتقادهای شدید از قیمت‌گذاری جدید فولاد / توزیع رانت با سهام عدالت مردم!

انتقادهای شدید از قیمت‌گذاری جدید فولاد / توزیع رانت با سهام عدالت مردم!

اعلام قیمت‌گذاری جدید فولاد در بورس انتقادات تندی را به همراه داشته است. از عضو شورای عالی بورس گرفته تا کارشناسان بازار سهام و رئیس سازمان بورس هرکدام به نحوی از این تصمیم گلایه و از شائبه توزیع رانت با این تصمیم انتقاد کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اعلام قیمت‌گذاری جدید فولاد در بورس انتقادات تندی را به همراه داشته است. از عضو شورای عالی بورس گرفته تا کارشناسان بازار سهام هرکدام به نحوی از این تصمیم گلایه و از شائبه توزیع رانت با این تصمیم انتقاد کرده‌اند.

شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس در توییتر نوشته است: «‏تصمیمات اقتصادی باید مبتنی بر منافع ملی باشد،مداخله درقیمت فولادو‌پتر‌شیمی دربورس کالا،ارزان فروشی خودرو،اجبارتخصیص ارزان ارزپتروشیمی هابه کالاهای غیر ضروری،افزایش کالای قاچاق بدلیل کنترل واردات و جدیدا زمزمه افزایش نرخ سودبانکی وضعیت رابدتر میکند،دولت تکلیف مردم وبورس رامشخص کند.»

نوید قدوسی، کارشناس بازار سهام هم توییت کرده است: «‏كي ميگه مديران كشور قانون مدار نيستند؟ اينها استاد طراحي مكانيسمهاي قانوني توزيع رانت هستند.»

‎مصطفی مصری‌پور هم توییت کرده است: «‏نتایج قیمت‌گذاری دستوری آرد، دارو، سویا و تخم مرغ جلوی چشم، ایشان است و دم خروس دلار 4200 تومانی هنوز بیرون! به ناگاه فکر قیمت گذاری فولاد افتاده اند. توزیع هزاران میلیارد رانت در سالهای 96 و 97 بس نبود؟»

نیما آگاهی، کارشناس بازارهای مالی هم در توییتر نوشته است: «‏می پرسند چرا خروج سرمایه از کشور؟جواب واضح است به خاطر نا اطمینانی های بیش از اندازه در اقتصاد ایران . برای یکماه اینده رویه مشخصی وجود ندارد . از یک طرف از آزادسازی قیمت ‎خودرو صحبت میشود و از طرف دیگر از دستوری کردن قیمت فولاد .»

علی فراهانی نیز توییت کرده است: «‏‎#بورس ‎#فولاد ‎#توسعه
حالا که بحث قیمتگذاری فولاد در بورس کالا و بخشش از جیب سهامداران هست، چون در پرتفوی بورسی اثرات رو میبینیم حساس شدیم.ولی میلیاردها منابع و منافع ملی(پرتفوی همه نسلها)از نفت و آب تا خاک و معدن و جنگل داره هر روز بی ارزش تر میشه، اما به این شدت حساس نیستیم.»

پیمان حدادی هم در توییتی نوشته است:
«‏تغییرقیمت‌ گذاری ‎#فولاد در ‎#بورس_کالا
جدا از اینکه از جیب صندوق های بازنشستگی و ‎#سهام_عدالت پول میره توی جیب ‎#دلال، هیچ اثری نداره

مثل قیمت ‎#خودرو و ‎#ارز ۴۲۰۰.گویا همیشه دلال ارجحیت داره به تولید کننده

به ‎#فساد دامن می‌زنند،بازار سیاه درست میکنند،بعد بگیر و ببند راه می اندازن»

سعید اسلامی، عضو شورای عالی بورس هم در توییتی نوشت: «‏قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌های بورسی، یعنی از جیب سهامدار برداشتن و به جیب واسطه‌ها ریختن. تجربه نشان داده که این‌گونه قیمت‌گذاری تاثیری در کنترل قیمت محصولات نهایی هم ندارد.»

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس نیز در گفتگویی با سنا گفت: قیمت‌گذاری فولاد در بورس کالا هیچ نتیجه مفیدی در بر نخواهد داشت و تنها به توزیع رانت در میان عده‌ای خاص منجر می‌شود و این اقدام تضییع حقوق ۵۰ میلیون سهامدار سهام عدالت است.

آخرین اخبار از بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند