پشت پرده کمبود و گرانی لاستیک پراید

پشت پرده کمبود و گرانی لاستیک پراید

تنها گفت: تولید تایر پراید ۳۰ درصد افزایش داشته و کمبودی که در بازار وجود دارد به دلیل کاهش تولید نبوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مصطفی تنها با بیان اینکه در ۸ ماهه امسال تولید تایر‌های باری و اتوبوسی کاهش داشته است، اظهار کرد: واردات تایر‌های باری در ۶ ماهه نخست امسال یک افزایش چشمگیری داشت به نحوی که از ۱۳ هزار تن به ۹۲ هزار تن رسید و به همین دلیل بازار از تایر باری و اتوبوسی اشباع شد و بازار نیاز به زمان دارد تا این اشباع از بین برود.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر افزود: یک میلیون و ۴۰۰ هزار حلقه لاستیک باری و اتوبوسی فقط در نیمه نخست سال وارد شده است در حالیکه نیاز کشور به این نوع لاستیک یک میلیون و ۲۰۰ هزار حلقه است و کاهش تولید داخل به دلیل همین اشباع شدن بازار است.

وی با بیان اینکه در تولید تایر باری نوع بایاس مشکلی نداریم و حتی مازاد ظرفیت داریم، گفت: اما در تولید تایر رادیال تمام سیمی مشکل داریم و در کشور فقط یک کارخانه سالانه ۳۶۰ هزار حلقه از این نوع لاستیک را تولید می‌کند و کمبود تولید داریم.

تنها با بیان اینکه دو کارخانه در کشور برای تولید این نوع تایر‌ها در حال احداث است، تصریح کرد: یک کارخانه در بهمن ماه امسال با ظرفیت تولید ۳۵۰ هزار حلقه لاستیک به بهره برداری می‌رسد و کارخانه دوم با ظرفیت ۲۵۰ هزار حلقه لاستیک در نیمه دوم سال آینده افتتاح می‌شود.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر با بیان اینکه تولید تایر سواری ۱۰ درصد افزایش داشته است، گفت: تولید تایر سواری در ۸ ماهه امسال به ۸۲ هزار تن رسید همچنین واردات این نوع تایر کاهش یافته و به ۱۱ هزار تن رسیده است.

وی درباره کمبود و افزایش قیمت تایر افزود: تولید تایر پراید ۳۰ درصد افزایش داشته و کمبودی که در بازار وجود دارد به دلیل کاهش تولید نبوده بلکه برخی به دنبال سودجویی یا تحت تاثیر قراردادن دولت برای گرفتن امتیاز دست به اقداماتی می‌زنند تا بازار به مشکل بخورد.

منبع: میزان

تمرکز دلالان روی تایرهای پراید / آخرین وضعیت قیمت لاستیک

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند