اکسکوینو
نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفتگو با تجارت‌نیوز خبر داد:

لوازم خانگی قاچاق با گارانتی! / گارانتی ساید بای ساید نیم میلیون تومان

آیا لوازم خانگی ارزان می شود؟

جولان کالاهای قاچاق با برگه گارانتی تقلبی در بازار لوازم خانگی آنقدر زیاد شده است که برخی از خریداران با دردسر تازه رو به رو شدند. نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از گارانتی شدن کالاهای قاچاق خبر داد و گفت: برخی شرکت‌های نامعتبر بابت نصب و اعطای کارت گارانتی یک دستگاه یخچال ساید بای ساید از مردم ۵۰۰ هزار تومان می‌گیرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی فروشندگان با چاپ گارانتی تقلبی از مردم پول‌های گزاف می‌گیرند و حالا کالاهای قاچاق هم گارانتی می‌شوند!

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی به تجارت‌نیوز گفت: کالاهای قاچاق هم گارانتی می‌شوند. یعنی برخی شرکت‌ها از برچسب‌های تقلبی (گارانتی) بابت فروش اجناس خود استفاده می‌کنند و به مردم تحویل می‌دهند که این گارانتی‌ها مورد تائید سازمان صمت و اتحادیه لوازم خانگی نیست.

هزینه نصب کالاهای قاچاق با گارانتی تقلبی چقدر است؟ محمد اسلامیان گفت: برخی شرکت‌های نامعتبر بابت نصب و اعطای کارت گارانتی یک دستگاه یخچال ساید بای ساید از مردم ۵۰۰ هزار تومان، بابت نصب یک تلویزیون ۲۰۰ هزار تومان و بابت لباس‌شویی ۴۰۰ هزار تومان می‌گیرند.

به گفته این فعال صنفی، هدف فروشندگان لوازم خانگی از اعطای این گارانتی‌ها جلب نظر مردم است تا خریدار به اجناس اعتماد کنند و کالای مورد نظر را بخرند. این گارانتی‌ها دقیقا همانند گارانتی‌های معتبر چاپ می‌شوند اما هیچ اعتباری ندارد و فروشندگان بابت هر اتفاقی از مردم هزینه جداگانه می‌گیرند.

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی همچنین گفت: با اعطای گارانتی تقلبی از سوی فروشندگان چنانچه کالا در طول یک سال استفاده ایراد پیدا کرد یا دچار نقص فنی شد با نصب قطعه جدید یا تعمیر کالا هزینه جدیدی از مردم گرفته می‌شود که این کار کاملا غیرقانونی است.

قبل از خرید وارد سامانه جامع گارانتی شوید

او به مردم توصیه کرد: برای خرید لوازم خانگی باید به سه نکته توجه شود. از نمایندگی‌های مجاز خرید کنند. فروشگاه زیر نظر اتحادیه باشد. قبل از خرید، گارانتی مورد نظر را در سامانه جامع گارانتی چک کنند.

اسلامیان همچنین از راه‌اندازی سامانه جامع گارانتی خبر داد که این سامانه سال گذشته رونمایی شده بود. او گفت: در تمام بازارها گارانتی تقلبی وجود دارد اما با راه‌اندازی سامانه جامع گارانتی فروش کالای تقلبی ساماندهی شده است. همچنین مردم می‌توانند با درج کد در این سامانه زمان گارانتی مورد نظر را چک کنند.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند