لیر در سراشیبی سقوط

لیر در سراشیبی سقوط

در معاملات روز گذشته بازارهای ارزی استانبول، ارزش لیر بیش از دو درصد سقوط کرد و هر دلار با ثبت ۵.۸۳۰۵ لیر به بالاترین سطح خود در طول یک ماه اخیر رسید.

ارزش لیر پس از تهدید ترکیه به حمله به مواضع نیروهای کرد در شمال سوریه سقوط کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ پس از آنکه ترکیه بر سر استقرار یک منطقه امن در شمال سوریه با آمریکا به توافق نرسید، برخی از مقامات ترک از جمله رئیس‌جمهور و وزیر خارجه این کشور تهدید کرده‌اند که به مواضع کردها در شمال سوریه حمله خواهد شد. در واکنش به این تهدید بسیاری از کشورها با این حمله مخالفت کرده و پنتاگون نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از این حمله حمایت نخواهد کرد.

البته تبعات این حمله به حوزه اقتصادی نیز کشیده شده است. سناتور لیندزی گراهام از رایزنی با سناتورهای دیگر برای اعمال تحریم علیه ترکیه و حتی تعلیق عضویت این کشور در ناتو در صورت عملی شدن این تهدید خبر داده و دونالد ترامپ نیز تهدید کرده است که اقتصاد ترکیه را نابود خواهد کرد.

دونالد ترامپ روز گذشته در پیامی توئیتری به ترکیه هشدار داده بود: همان‌طور که پیش از این نیز واضحا اعلام کرده‌ام، اکنون نیز تکرار می‌کنم که اگر ترکیه هرگونه اقدامی انجام دهد که از نظر منطق فوق‌العاده و بی‌مانند من مصداق خارج شدن از چارچوب‌ها قلمداد شود، اقتصاد ترکیه را کاملا ویران خواهم کرد و از بین‌ خواهم برد؛ همان طور که قبلا این کار را کرده‌ام!

در واکنش به این تحولات، در معاملات روز گذشته بازارهای ارزی استانبول، ارزش لیر بیش از دو درصد سقوط کرد و هر دلار با ثبت ۵.۸۳۰۵ لیر به بالاترین سطح خود در طول یک ماه اخیر رسید. بازدهی اوراق قرضه دلاری ترکیه نیز ۱.۳ درصد ریزش کرد.

یک معامله‌گر ارزی در استانبول که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: در حالی که بیانیه‌های قبلی آمریکا نوعی چراغ سبز به ترکیه بود، حالا مشخص نیست چه خواهد شد و سوالات زیادی در خصوص تحولات آینده پیش آمده است.

روابط آمریکا و ترکیه که پیش تر نیز بر سر خرید سامانه دفاع موشکی از روسیه متشنج شده بود اکنون به سطح شکننده ای رسیده است. سال گذشته نیز در نتیجه تنش با واشنگتن بر سر بازداشت یک تبعه آمریکایی در ترکیه که به اعمال تحریم‌هایی از طرف آمریکا منتج شد، ارزش لیر در برابر دلار حدود یک سوم کاهش یافت.

البته بازار ارز تنها بازاری نبود که از تحولات منطقه ای متاثر شد و تنش ها به بورس نیز کشیده شد جایی که شاخص “بیست ۱۰۰” بورس استانبول ۰.۴۵ درصد ریزش کرد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند